Agent strenger gescreend Sponsors praten met RTL over VI 3 Klant voorkomt dat kreeft (80) in pan eindigt Louis werd door Canadese vissers gevangen bij Novia Scotia en be landde uiteindelijk bij Haarlemse restaurant The Louisiana Lob- stershack. Eigenaar Fausto Albers heeft in zijn culinaire leven veel kreeften gezien, maar een exem plaar van 8,2 kilo was ook voor hem een unicum. „Ik had er op recht moeite mee om hem rück sichtslos in de pan te gooien", zegt hij. „Ons motto zo richting de kerst is: 'Don 't be shellfishdus toen ontstond het idee om hem te vei len voor het goede doel. Dat is The Ocean Cleanup, een organisatie die afval uit oceanen opruimt. Im mers: zonder schone oceanen, geen kreeft." Voor de winnaar zou Louis, zoals hij werd gedoopt, dan exclusief worden bereid. Klant Yvonne van Eerden zag dat anders. Zij vond dat Louis na 8o jaar een ander lot verdiende en bood 400 euro; meteen ook het hoogste bod. „Zo'n imposant beest. Ik ben geen dierenactivist en ook geen vegetariër, maar er moest een manier te vinden zijn om geld in te zamelen èn dit Ik ben geen dieren activist, maar er moest een manier zijn dit prachtige exem plaar te laten leven prachtige exemplaar te laten leven. Daar is ie toch geen 8o voor gewor den?" Een telefoontje aan het Dol finarium bleek de sleutel. Van Eer den kreeg verzorger Manus Boer lage aan lijn, expert op het gebied van haaien, roggen en schaaldie ren. Die was laaiend enthousiast. „We hebben niet zoveel kreeften en zeker niet van deze omvang en leeftijd." Gistermiddag brachten restaura teur Albers en klant Van Eerden gezamenlijk Louis met de auto naar zijn 'verzorgingstehuis': een fors privé-verblijf van 24 kuub vlakbij het roggenbassin. „Hem bij Merlijn, onze Europese kreeft, plaatsen is niet zo'n goed idee", al dus de baardige Boerlage. „Kreef ten zijn nogal territoriaal en ook niet vies van kannibalisme. Dat had de kleinere Merlijn beslist niet overleefd. En dat zou jammer zijn, want aan hem kleeft een bijna net zo'n bijzonder verhaal. Hij werd namelijk in 2012 door een man uit Arnhem aangetroffen in een kerst pakket. Levend en wel!" Louis werd gisteren onder flinke belangstelling 'te water gelaten' en leek zich onmiddellijk thuis te voelen. Fausto Albers kon een forse glimlach niet onderdrukken. „Dit is de beste uitkomst die we konden wensen." Lachend: „Niet in het minst voor Louis zelf." Dat staat in een conceptwet die is voorgelegd aan deskundigen. Met de nieuwe regels hoopt het minis terie van Justitie en Veiligheid de corruptie bij de politie in te dam men. De afgelopen jaren bleken medewerkers informatie door te sluizen. Door de nieuwe regels komen agenten straks onder continue screening te staan. Nu nog wordt alleen bij de sollicitatie en op ge zette tijden gekeken of iemand vat baar is voor chantage of omkoping, maar spoedig moet er voortdurend toezicht komen. Als een agent op enige wijze zelf met justitie in aan raking komt, gaat er straks alarm af bij diens baas. Nu is dat nog niet zo. „Het huidige screeningsbeleid is een momentopname", staat in de conceptwet. Ook gaat er specifieker gekeken worden naar alcohol, seks- gok- en internetverslavingen. „Deze afhankelijkheden kunnen de ambtenaar gevoelig maken voor bijvoorbeeld chantage of omkoping en vormen daarmee een risico voor de integriteit van de politie." Bovendien worden personen in de omgeving van agenten bekeken. Bijvoorbeeld of de partner of kind zich in een crimineel milieu bege ven. Voor de hoogste politiefunc ties golden veel regels al wel, maar nu komen veel meer agenten onder dit regime te vallen. Ook bedrijven, beveiligers of ex perts die werk doen voor de politie waarbij zij in aanraking komen met vertrouwelijke of gevoelige infor matie, zullen een onderzoek moe ten ondergaan. De aangescherpte screening was al langer een wens van het ministe rie en de politie, maar een wette lijke basis lag er nog niet. Met de wet moet die er nu komen, al erkent het ministerie dat 'de maatregelen W Wet moet voorkomen dat foute agenten informatie doorsluizen een beperking van de bescherming van het privéleven vormen'. Directe aanleiding voor de wet is de affaire rond een beveiliger van Geert Wilders, een medewerker van de Dienst Bewaken en Beveili gen (DBB). Deze Faris K. bleek in formatie te hebben gedeeld met vrienden over de beveiliging van de PVV-leider, terwijl hij nota bene al eens was veroordeeld voor het lek ken van politie-informatie. Eerder al bleek dat politieagent Mark M. enorme hoeveelheden vertrouwe lijke informatie doorverkocht aan criminelen. HILVERSUM Amstel Bier-pro ducent Heineken en scheerpro- ductenfabrikant Gillette - twee van de drie hoofdsponsors van de populaire tv-talkshow Voet bal Inside - zijn in gesprek met RTL omdat ze homofobe grap pen in het programma afkeuren. Toto, de derde adverteerder, ziet vooralsnog geen aanleiding om in actie te komen. Heineken en Gillette kwamen gisteren met een reactie nadat politica Sylvana Simons en de activistische programmamaak ster Sunny Bergman op Face- book hadden aangedrongen op een reclameboycot van VI we gens homofoob taalgebruik. Heineken zegt met klem 'geen enkele bemoeienis met de inhoud van programma's zelf te hebben. „Maar we moeten ons altijd blijven afvragen of de in houd van een gesponsord pro gramma past bij de waarden van ons merk", meldt de brouwerij in een verkla ring. RTL stelde gisteren in een reactie dat ze uitspraken aan tafel 'ongenuanceerd en lomp' vindt, maar dat geen grenzen worden overschreden. Volgens Derksen zijn hij en Van der Gijp 'in geen geval ho mofoob'. „We zeggen in het programma met een grote knip oog dingen die waarschijnlijk ook in de meeste voetbalkanti nes worden geroepen. Bij wijze van grap. Niet om wie dan ook te kwetsen." Het verbaast Derksen niks dat Sylvana Simons, in navolging van Bergman, 'weer met iets komt waarmee ze een golfje aandacht genereert'. „De Sinter- klaas- en Zwarte Piettijd zijn weer voorbij, dus heeft me vrouw Simons weer even niks om de aandacht mee te trekken. Ik begin haar zo langzamerhand erg zielig te vinden. Het wordt eens ktijcl dat ze pro fessionele hulp zoekt." donderdag 21 december 2017 Hij was zoals ontelbare soort genoten voorbestemd om te eindigen in de pan. Maar dank zij een gulle dame uit Haarlem mag de 80 jaar oude gigakreeft Louis zijn oude dag doorbren gen in het Dolfinarium in Har derwijk. Olger Koopman Haarlem -Yvonne van Eerden, gulle klant Kijk voor een reportage over de verhuizing van de kreeft op >n onze website Na een reeks incidenten door corrupte agenten, neemt het ka binet maatregelen om de scree ning van politiemedewerkers aan te scherpen. Zij worden straks continu onder de loep ge nomen en in veel gevallen wordt hun familie ook nageplozen. Tobias den Hartog Den Haag GO Restaurantmanager Douwe I Jntema van The Louisiana Lobstershack met Louis, die voor het goede doel is geveild. De kolos van ruim 8 kilo bracht 400 euro op. fotoanp Louis op oude dag naar Dolfinarium MJohan Derksen. FOTOANP v////////m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3