Bietencampagne wordt verlengd Jori Linea is jarig Een leefgemeenschap met veel verschillende soorten dieren en planten 8 en iraKieeri. bin n9n uit TINY FOREST LEEFGEMEENSCHAP Cosun had in één van de twee sui kerfabrieken, die bij het West-Bra bantse Dinteloord, opstartproble men aan het begin van de cam pagne. Dat is niet de hoofdreden waarom de de campagne is ver lengd. Jaarlijks wordt in augustus een inschatting gemaakt van de op brengst. De duur van de campagne wordt daarop gebaseerd. De suiker bieten hebben echter aan het einde van het seizoen, dankzij vrij veel zon, nog een groeispurt doorge maakt. Recordjaar In Zeeuws-Vlaanderen levert een hectare dit jaar gemiddeld 95 ton aan suikerbieten op. Dat is niet eer der vertoond. Hetzelfde geldt voor de gemiddelde opbrengst aan sui ker. Die ligt landelijk op 15,5 ton per hectare, een ton meer dan inge schat. Het laatste recordjaar was 2014 met gemiddeld 15 ton suiker per hectare. De campagne begon dit jaar n september en duurt nu dus tot 8 fe bruari. „We hadden desnoods eer der dan 11 september kunnen be ginnen", zegt Jurgen Michielsen, agrarisch adviseur van Cosun in Zeeuws-Vlaanderen, „maar dan mis je een deel van het groeisei zoen." Dit jaar is uitzonderlijk, maar de suikerbietenteelt boekt al jaren re cord na record. Cosun rekent met een jaarlijkse productiestijging van W De suikerbieten hebben aan het eind nog een groeispurt doorgemaakt 1,5 a 2 procent, dankzij rassenver- edeling en gerichtere gewasbe scherming. Een superopbrengst betekent nog niet dat boeren er wat aan heb ben. De suikerprijs, gebaseerd op wereldmarktprijs van vorig jaar, is dit jaar goed. Voor volgend jaar ziet het er som berder uit. De suikerprijs op de we reldmarkt is erg laag. Cosun garan deert een basisprijs. pn tK3 Tachtig Zeeuwen hebben het handboek 'Tiny Forest' gedownload W^at is dat nou ei genlijk, een tiny forest1. Vincent van der Veen, projectleider van IVN Zee land, licht het graag toe. Een tiny forest is een minibos. Twee- tot vierhonderd vierkante meter zorgvuldig samengestelde 'belevingsna- tuur' midden in de wijk, op loopafstand van de mensen. Een lief minibosje dat zo is aangelegd, dat het binnen enkele jaren een complete leefgemeenschap is van hoge en lage bomen, van struiken en allerlei verschillende soorten plan ten, en niet te vergeten vele kleine en grote dieren. Twee maanden geleden deed het IVN Zeeland een oproep, onder het motto: elke buurt zijn eigen bos. Wie wilde er 'trekker' zijn, en in zijn eigen omgeving proberen een tiny forest van de grond te In 2021 moeten er ir Minibosjes met ir buurtbewoners. L donderdag 21 december 2017 Suikerbieten laden aan de Lange Betteweg bij Biervliet. FOTO PETER NICOLAI In de polders is het goed te zien. Overal liggen nog bergen suiker bieten. De opbrengst is zo groot dat coöperatie Cosun heeft be sloten de bietencampagne met twee weken te verlengen, tot 8 februari. Harmen van der Werf Terneuzen Schouwersweg7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl Koopt u in 2017 een LINEA sofa van Jori, dan betaalt u de voordeligste stof- of lederprijs* Kom snel langs bij Binnenuit Meubelen. Vraag naar de voorwaarden WOONPLAZA - Lucien Calle, Landschapsbeheer Zeeland Marcel Izeboud is één van de 80 Zeeuwen die het hand boek 'Tiny Forest' downlo- adde van de website van het Instituut voor natuureducatie en duurzaamheid IVN. „Biodiversiteit, permacultuur, tiny forests: het heeft allemaal mijn interesse, want het is be langrijk voor onze toekomst en het klimaat. Zelf probeer ik een voedselbos van de grond te krijgen, een plek waar je bomen en struiken plant die eetbare vruchten voortbren gen. De organisatie die dat in Nederland stimuleert heet Foodforestry Netherlands. We hebben al een team gevormd van acht, negen mensen en zijn bezig met locaties - misschien zou het in het Poelbos kunnen. Tiny forest en voedselbos heb ben veel raakvlakken. Het gaat om de verbinding tussen mens en natuur. Het is geen aange harkte natuur, zoals een park of schooltuintje. In het voedsel bos of tiny forest creëer je een situatie waarin je de natuur zijn gang laat gaan, maar wel ge leid: zo ingericht dat op twee hectare al een grote biodiversi teit ontstaat, een leefgemeen schap met veel verschillende soorten dieren en planten. En tot slot: het tiny forest leert de (stads)mens iets over natuur. Dat aspect, educatie, is iets wat wij van het voedselbos ook heel belangrijk vinden." Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36