M Nieuwbouw cliënten Zeeuwse Gronden Vlissingen verbiedt vuurwerk bij winkelcentra, scholen en stations Anna de Bruyckere (30) is de nieuwe stadsdichter van Middelburg 7 Voor haar poëtische portretten blijft de nieuwe stadsdichter van Middelburg niet in een stoel zitten mijmeren. Anna de Bruyckere (30) gaat naar buiten. „Ik ga de stad anders bekijken en beleven. Kom maar In de vroege zomer van dit jaar wist ze het: stadsdichter van Middelburg, ja, dat wil ik worden. Ze zei het tegen zichzelf en een paar mensen om haar heen. „En het was zo wonderlijk: eind oktober viel ineens een mailt je in mijn inbox met de vraag of ik stadsdichter van Middelburg wilde worden. Na tuurlijk heb ik meteen ja gezegd." Anna de Bruyckere is geboren en opgegroeid in Middelburg. Als 12-jarige ontdekte ze de poëzie en deed mee aan de Kunstbende. Tij dens haar studies filosofie en eco nomie in Gent vond ze het lastig twee manieren van denken te combineren. „Ik was intensief be zig met feiten en wetenschap. Maar voor poëzie moet je vrij zijn in je hoofd. Het lukte toen niet om veel te dichten." Die vrijheid heeft ze hervonden. Dit jaar schrijft ze meer dan ooit, sinds maart elke dag een gedicht, soms twee. „Dat stuur ik naar een schrijfvriendin in Haarlem, die ook mij dagelijks een gedicht stuurt. Dat heeft erg geholpen. De getogen in Middelburg, ontdekte als 12-jarige de poëzie. „Je moet vrij zijn in je hoofd." foto lex de meester Anna de Bruyckere, geboren en twijfels over het schrijven, en of ik dat wel kan, zijn weg." Het verzoek van de werkgroep poëzie van de Kunst- en Cultuur route kwam dus op het best denk bare moment. „Ik wil gaan vieren wat mooi is aan Middelburg. Wat ik mooi vind? Tja. Weet je, de filo soof en de dichter vechten nu om aandacht in mijn hoofd." „De filosoof vindt het moeilijk om in algemene termen te zeggen wat mooi is. Elke stad waar je met plezier woont, is mooi. De stads gezichten van Middelburg zijn dat bijvoorbeeld." „De dichter vindt vooral mooi wat er gebeurt in een stad. Dat mensen samenkomen. Dat is niet typisch Middelburgs, maar het ge beurt wel. Ik wil me vooral op mensen richten." Anna de Bruyckere is aangesteld voor één jaar, met een extra jaar in het vooruitzicht. Als stadsdichter van de 'gemeente' zal ze zich niet beperken tot het stadshart. „De gemeente, dat zijn ook Sint Lau rens, Arnemuiden, Nieuw- en Sint Ik maak een poëtische atlas van de stad Joosland, Kleverskerke. Ik heb lang genoeg in een dorp gewoond om te beseffen dat de gemeente niet ophoudt bij de grenzen van de stad. Misschien krul ik wel - net als een schelp - vanaf de randen naar binnen toe, naar de binnen stad." Dan komt ze ook door de wijken waar ze graag naartoe wil. „Mijn idee is om een soort atlas van Mid delburg te maken met gedichten over de wijken. Elke wijk heeft iets voor een poëtisch portret. Ik wil vangen hoe het daar is. Scholen, verzorgingshuizen, de gevangenis, daar wil ik naartoe." Tastbaar Stadsgedichten vallen in haar visie onder het kopje 'opdrachten'. Ze wil daarom voelbaar, tastbaar ma ken wat de context van een ge dicht is. „Ik zet in op herkenbaar heid, en op taalplezier. Ik ben niet zo van de rijmschema's, ik zoek vooral naar een goede melodie." Podium De vertrekkende stadsdichter Ka- rel Leeftink pleitte zaterdag in de PZC voor een groter podium voor zijn opvolger, zodat die meer in de aandacht komt van een breed pu bliek. Anna de Bruyckere laat dat niet afhangen van de gemeente. „Ik wil zelf ook praktisch aan de slag met poëzieworkshops. Het is mooi om mensen het plezier te bezorgen dat ze ontdekken iets te kunnen waarvan ze nooit gedacht hadden dat ze dat konden." De stadsdichter lacht. „Noem het naïef, noem het ambitieus, noem het enthousiast, maar ja: ik wil van alles en het liefst met ie dereen." In een aantal nieuwe appartemen ten in de Kerkstraat in Koudekerke komen mensen met een psychiatri sche aandoening te wonen. De be staande woningen worden ge sloopt. Tot het zover is worden ze verhuurd. Woningbouwvereniging Zeeuw- land en zorginstelling Zeeuwse Gronden lichtten deze week de omwonenden in. Volgens een ver klaring van directeur Marco van der Wel van Zeeuwland kreeg hij vooral veel positieve reacties van de omwonenden. De corporatie kiest voor nieuw bouw omdat het opknappen van de bestaande woningen te duur wordt. Ze zijn vijftig jaar oud. De nieuw bouw bestaat uit vijftien apparte menten, een algemene ruimte en twee logeerkamers voor cliënten van Zeeuwse Gronden. Bij het ont werp speelt energiezuinigheid van het gebouw een rol. Zeeuwse Gron den biedt huisvesting aan mensen met een psychiatrische aandoe ning. Naar verwachting is de ont werpfase april volgend jaar afge rond. De bouwvoorbereiding en contractfase vinden mei 2018 plaats. De bouwwerkzaamheden zouden in september kunnen beginnen. Vuurwerk was al twaalf jaar lang verboden bij het ziekenhuis, zorg centra en in fiets- en voetgangers tunnels. In juni vroegen SGP, GroenLinks, Christenunie en de PvdA in een motie om onderzoek of vuurwerk niet op meer plaatsen geweerd kon worden om de over last beter tegen te kunnen gaan. De motie kreeg brede steun in de gemeenteraad. Nu is volgens de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente vuurwerk al verboden op openbare plaatsen als dat ge vaar, schade of overlast kan geven. Met die regel kan het college plaat sen aanwijzen waar dat verbod ook gehandhaafd kan worden. Samenscholen In overleg met de politie en op ba sis van overlastcijfers zijn dat ko mende jaarwisseling flink meer plaatsen. Het zijn vooral die plaatsen waar jongeren graag samenscholen om hun vuurwerkvoorraden aan te spreken. Nieuw is dat de Walstraat is toegevoegd aan de vuurwerk- vrije zone in de binnenstad. Daar mocht al niet geknald worden on der de kap van de Lange Zelke, in de Sint Jacobsstraat en in de pas sage van winkelcentrum Schelde- plein. Voortaan moeten de klanten van de winkelcentra Papegaaien burg en Paauwenburg er ook op kunnen rekenen dat ze knalvrij boodschappen kunnen doen. De NS-stations van Vlissingen en Oost-Souburg en alle school pleinen zijn ook verboden gebied voor vuurwerkafstekers. donderdag 21 december 2017 WA 'Ik wil gaan vieren wat mooi is' Maurits Sep -Anna de Bruyckere, stadsdichter Emile Calon Koudekerke Vlissingen verbiedt vuurwerk bij alle scholen, stations en win kelcentra. Ook op het strand, Nollebos, parken en speeltui nen mag niet geknald worden. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35