3s Kamerheer Kees Kostense overleden 4 Jan Rus is enthousiast over voorstelling 1937- 2017 Nestor van het verzet in Zeeland, Jan Rus (94), bezoekt de langstlopende theatervoorstelling over de oorlog. Politie ruimt vier wietkwekerijen Man gewond naar ziekenhuis Vrouw overleden na ongeluk PC Zijn leven wordt nog altijd bepaald door wat hij in de oorlog heeft meegemaakt. Dus keek de Zeeuwse ver zetsheld Jaap Rus (94) gisteren met andere ogen naar de toneelvoorstel ling Soldaat van Oranje dan andere bezoekers. „Dit was indrukwek kend." De Zeeuwse Soldaat van Oranje, zoals Rus wordt genoemd, bracht gisteren op uitnodiging van het Be vrijdingsmuseum Zeeland een be zoek aan de langstlopende voorstel ling uit de Nederlandse theaterge schiedenis. Rus zat in de Tweede Wereldoorlog zeifin het verzet. Hij hield zich bezig met de hulp aan on derduikers en verrichtte spionage werk. „Bij het voormalig militair vlieg veld Valkenburg werden we opge vangen door een militair", vertelt Rus kort na de voorstelling, duidelijk nog onder de indruk. Hij was in ge zelschap van zijn vrouw Lies, Gert- Jan en Mimi de Rooij van het Bevrij dingsmuseum en Eric Veldhuizen, commandant van de marinekazerne Vlissingen. „Ik mocht plaatsnemen in een originele Willy Jeep uit de oorlog en werd daarmee statig naar de TheaterHangaar gereden waar de toneelvoorstelling was. Daar werden we netjes opgevangen door mensen van de toneelgroep en hebben we de voorstelling bekeken." „De effecten waren geweldig. Het publiek draaide langs het toneel heen." Maar het raakte Rus uiteraard ook vanwege zijn verleden. „De voorstelling raakte mij ook omdat het gaat over het verzet, om Neder landse boegbeelden uit het verzet. Ik kijk er met andere ogen naar dan de meeste andere mensen. Altijd komen de gedachten terug aan het verzet waaraan ik heb deelgenomen. Ik zie dit soort dingen nooit los van mijn eigen verleden. Elke keer treft het me weer. We zijn gevormd door de oor log. Ik ben in feite steeds met de oor log bezig. Ons leven wordt gedragen door wat we toen hebben meege maakt." Toch vond hij het niet moeilijk om naar de voorstelling te kijken. „Hele maal niet. Ik heb juist met heel veel genoegen gekeken." 'Aan het eind van de rit' maakte Rus gisteren nog iets bijzonders mee. „Toen mochten wij ons voorstellen aan de cast. We hebben een leuk gesprek gehad met de toneelspelers. Echt uniek dat dat gebeurd is. Een geslaagde dag waar aan ik een heel voldaan en lekker ge voel overhoud." Gert-Jan de Rooij van het Bevrij dingsmuseum Zeeland: „Wij vonden dat de heer Rus, als nestor van het verzet in Zeeland, dit gezien moest hebben. Wij zijn hartstikke trots dat we dat hebben kunnen realiseren voor hem." Voormalig Kamerheer van de ko ningin in Zeeland Kees Kostense is maandag 18 december op 80-ja- rige leeftijd overleden. Kees Kostense werd op 15 november 1937 geboren in Biervliet. Na zijn artsexa men aan de Rijksuniversiteit Utrecht (1963) werkte hij tot 1982 als huisarts in Barendrecht. In dat jaar keerde Kostense terug naar Zeeland, waar hij geneesheer directeur werd van het ziekenhuis Wal cheren. Nog tot 1998 vervulde hij die functie in het fusieziekenhuis, ontstaan na het samengaan van het Bethesda en Sint Jozefziekenhuis in Vlissingen. Van 1996 tot 2008 was Kostense voorzitter van Stichting Het Zeeuwse Landschap. In die hoedanigheid zag hij het aantal do nateurs groeien van 7.500 naar 11.000 en de oppervlakte natuurgebied die de stichting beheert van 2.500 hectare naar 8.500 hectare (in 2008). Vanaf 2000 mocht hij zich Kamerheer van de koningin in Zeeland noemen. Op zijn 71ste legde hij die functie neer. Als Kamerheer maakte hij de uitvaarten mee van prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard. Ook was hij aanwezig bij de doop van prinses Alexia. Bij het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxima mocht hij de gasten ontvangen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam en naar hun plaats begeleiden. 'Ik heb er tomeloos van genoten', zei hij bij zijn afscheid van het kamerheerschap. De geboren Bier- vlietenaar was ook voorzitter van de Stichting Behoud Monumenten Biervliet en werkte acht jaar aan een minutieuze maquette van Biervliet mee, waarop de tails als het middeleeuwse stratenpa- troon te zien zijn. Hij laat een vrouw, zoon en twee doch ters achter. Zaterdag 23 december om 11.00 uur is de afscheidsdienst in de Ne derlands Hervormde kerk in Biervliet. 112 NIEUWS VERBOUWINGSUITVERKOOP OP DE GEHELE WINTERCOLLECTIE donderdag 21 december 2017 Verzetsheld kijkt met andere ogen naar Soldaat van Oranje Jeffrey Kutterink Katwijk Van links naar rechts: Henriëtte Tol (speelt Wilhel- mina), Peter Tuin man (speelt Van 't Zand), Jan Rus en Alex van Bergen (speelt Erik Hazel- hoff). FOTO GERT-JAN DE ROOIJ Ondine van der Vleuten Biervliet VLISSINGEN De politie heeft dinsdag vier hennepkweke rijen geruimd in Zeeland. In Hulst werden in een pand aan de Grote Bagijnstraat 237 hennepplanten gevonden. In Vogelwaarde zijn op een adres aan de Olmenstraat 150 planten in beslag genomen. In Stavenisse werd aan de Graaf van Loonstraat een kwekerij met 327 planten ge ruimd. Er werd één verdachte aangehouden. In Sint Maartensdijk werden in een pand aan de Wilhelmina- straat 82 planten in beslag genomen. VLISSINGEN Een man is gis teren naar het ziekenhuis ge bracht vanuit een woning aan de Adriaen Verdoelstraat in Vlissingen. Wat er zich precies in de wo ning afgespeelde, was nog niet duidelijk. De man zou ge slagen zijn. Hoewel hij naar het ziekenhuis in Goes werd gebracht, was over de aard en ernst van eventuele verwondingen ook niets duidelijk. De politie hield een persoon aan. Het incident gebeurde bin nenshuis, rond 13.00 uur. VLISSINGEN Een vrouw (31) uit Vlissingen is overleden aan de verwondingen die ze op liep bij een ongeval tussen Ugchelen en Hoenderloo, an derhalve week geleden. Ze zat als bijrijder in een auto die dwars op de N304 kwam te staan. Vermoedelijk was de bestuurster (62) door glad heid de controle kwijtgeraakt. De auto werd vervolgens ge raakt door een automobilist die vanuit de richting Hoen derloo kwam. De man werd vervolgens van achter aange reden door een derde auto. De vrouwen raakten zwaarge wond. De politie heeft giste ren bevestigd dat de Vlis- singse is overleden. Koopzondagen 26 december vanaf 12:00 geopend 31 december vanaf 11:00 geopend (m.u.v. Goes) NO EXCESS - ONLY SONS - FRANSA - CARS - NOIZE PME LEGEND - VERO MODA - ONLY - G-STAR RAW 00k online op Jeansinn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32