16 ^£mSÊ KLEDINGBIBLIOTHEEK DUURZAAM Kort Corruptieproces Shell begint op 5 maart Shell en de Italiaanse branchegenoot Eni moeten zich op 5 maart in Italië voor de rechter verantwoorden in een grote omko pingszaak in Nigeria. De oliebedrijven tel den in 2011 ongeveer een miljard euro neer voor de exploitatierechten van een olieveld voor de Nigeriaanse kust. Rond de transactie hangt al langer een zweem van corruptie, omdat de Nigeriaanse regering de opbrengst doorsluisde naar een oud-olieminister. In Nederland is ook aangifte gedaan tegen Shell-topman Ben van Beurden. Vorig jaar deed justitie een inval bij Shell in Den Haag. Shell zegt 'op vrijspraak te rekenen'. Boetes PwC en EY geschrapt door rechtbank De Rotterdamse rechtbank heeft een streep gezet door de boetes die de Autoriteit Finan ciële Markten vorig jaar maart oplegde aan accountantsbureaus PwC en EY. De AFM legde de boetes op omdat de ac countants zouden zijn tekortgeschoten in de controles van jaarrekeningen in 2012. De financiële waakhond gaat naar verwachting in hoger beroep tegen de beslissing van de rechtbank. 2017 blijkt kostbaar jaar voor de verzekeraars De totale schade door natuurgeweld en menselijke rampen komt dit jaar uit op ze ker 306 miljard dollar. Daarmee gaat het jaar 2017 de boeken in als een uitzonderlijk kost baar jaar voor verzekeraars. Vorig jaar was het schadebedrag nog 188 miljard dollar, zo meldt herverzekeraar Swiss Re. Het totaal van dodelijke slachtoffers en vermissingen komt uit op ongeveer 11.000. Vooral de orka nen Harvey, Irma (foto) en Maria zorgden voor veel schade en slachtoffers. ONDERNEMERS TEGEMOETGEKOMEN Klachtenloket over rentederivaten langer open Mkb-ondernemers in Nederland krijgen een jaar langer de tijd om klachten over ren tederivaten in te dienen. Het Kifid-loket, dat daarvoor begin 2015 in het leven is geroepen, blijft open tot en met 1 december volgend jaar. Dat hebben banken en ondernemers met elkaar afgesproken. Met rentederivaten wilden de ondernemers zich indekken te gen een stijging van de rente op hun kredie ten. Bij de verkoop van die producten bleef vaak onderbelicht dat zij juist risico liepen als de rente daalt. Altice SBM Offshore AkzoNobel Philips Dat glitterjurkje is misschien ideaal voor kerst en oudejaarsavond, daarna is het maar de vraag of het de kast nog uitkomt. Initiatieven zoals kledingbibliotheek Lena beloven een oplossing voor dit probleem te zijn. „Ik ruil mijn feestoutfit de volgende dag alweer in voor iets anders." In de winkel aan de Wes terstraat in Amsterdam staan grote rekken met op kleur gerangschikte kleding. Van wintertruien tot chique jurkjes, nieuwe en vintage kledingitems door elkaar. Op de achtergrond klinkt Fleetwood Mac. Als het niet stond aangegeven, zou Lena voor een gewone dameskledingwinkel door kunnen gaan. Toch is dat niet het geval: klan ten kunnen ook een leenabonne- ment afsluiten voor hun kleding: eenmalig een kledingstuk lenen of tot (definitieve) aanschaf overgaan als ze de geleende kleren toch willen houden. Lena is een meng vorm van een bibliotheek en een winkel. „De helft van onze klanten heeft een abonnement en komt min stens eens per maand langs om kleding te ruilen", vertelt Suzanne Smulders, een van de oprichters. Zo'n abonnement kost 25,40 of 50 euro per maand. De bedragen staan voor een aantal punten die kunnen worden besteed aan kle ding. Klanten mogen tot de limiet van hun abonnement lenen, maar wel de hele maand onbeperkt langskomen om te wisselen. Smulders kreeg het idee voor Lena toen ze werkte in een vintage mode-zaak. Daar begon ze over haar eigen kledingbezit na te denken. „Na wat jaren puilde mijn kast uit met tweedehands kleding, die ik onmogelijk allemaal kon dragen. Zo kwam ik op het idee van het delen van kledingkasten via een bibliotheek." Veel kleding wordt onder slechte omstandigheden en op een vervuilende manier gemaakt en belandt vervolgens ook nog onge bruikt in de kast. „Die misstanden Veel klanten komen minstens eens per maand langsom kleding te ruilen in de kledingindustrie waren daarom ook een belangrijke moti vatie om Lena te beginnen", legt Smulders uit. „Duurzaamheid is echt de grondslag van dit project." De kleding bij Lena is van 'eer lijke' merken en jonge ontwerpers en moet lang meegaan. Halver wege de winkel zit Mariska Vijver berg aan tafel een zwarte jas te herstellen. „Ik ben hier iedere vrij dag om knopen aan te zetten en losse naden weer vast te maken", vertelt ze. „Kleding met een be schadiging weggooien, is zonde." Het werpt zijn vruchten af: sommige kleding hangt al vanaf het begin in de winkel. Als een kledingstuk 'op' is, wordt de levensduur op een andere manier verlengd. „We doneren het dan aan een goed doel, of we geven het aan een project waar de stoffen voor nieuwe kleding gebruikt worden", aldus Smulders. Duurzame klanten Smulders mag haar zaakjes goed overdacht hebben, maar heeft het ook die uitwerking op haar klanten? Zij denkt van wel. „Vaste klanten vertellen dat ze aanzien lijk minder kopen." Alison (33) is zo'n vaste bezoe ker. Vandaag is ze in de winkel op zoek naar kerstkleding. „Ik nam een abonnement omdat het betaalbaar is, en ik zo toch steeds iets nieuws kan dragen. Maar nu ik langer lid ben, merk ik dat ik door Lena ook minder nodig heb", ver telt ze. „Op dit moment zoek ik iets feestelijks. Voorheen had ik voor kerst misschien een jurkje ge kocht dat ik één keer zou dragen, maar hier ruil ik het gewoon weer voor iets anders." Ook Marrit (28) is abonnee, en komt vanuit Utrecht speciaal naar Lena om wat nieuws te halen. Ook zij is op zoek naar feestelijke kle ding. „De duurzaamheid van het concept is voor mij belangrijk", vertelt ze als ze uit de paskamer komt. „Ik wilde echt minder NIGERIAANSE EXPLOITATIERECHTEN CONTROLE JAARREKENINGEN 1 Ijif i MEER DAN 306 MILJARD DOLLAR SCHADE O donderdag 21 december 2017 PC De kabelaar kende zowaar weer eens een klein succesje op de beurs. De maritieme dienstverlener hoorde tot een bescheiden groepje stijgers in de AEX. m De verffabrikant deelde in de al gehele malaise op de beurs. m Het medische technologiebe drijf was de grootste daler in de AEX. o 'Kleding lenen is Gea Bruinsma Amsterdam —Suzanne Smulders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16