Groei van economie, niet van de loonstrook EUWS 11 Kassa korting Bijtende hond niet afgemaakt :v*-. - We hebben het niet zo druk als we denken, en de verschillen tussen man en vrouw zijn nog altijd levensgroot. Dat weten we dankzij het grote onderzoek 'Een week in kaart'. Tijdsbesteding per week De meeste Nederlanders slapen veel te weinig, hoor je vaak. Of het waar is? Nee. Sterker nog: de gemid delde Nederlander slaapt acht uur en vijftien minuten per nacht, zelfs ietsje meer dan eigenlijk moet. Daarnaast liggen we gemiddeld tien minuten per nacht wakker. Nog zo'n vooroordeel: veel mensen werken zo veel dat ze amper tijd hebben voor leuke dingen. En nu de feiten: de gemiddelde Nederlander van 12 jaar en ouder heeft 42,4 uur vrije tijd per week (van sporten en horecabezoek tot op de bank hangen), en doet maar 20,5 uur betaald werk in de week. „We hebben weieens de indruk dat iedereen zich suf werkt in dit land", zegt onderzoeker Anne Roeters van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). „Maar dat valt dus wel mee." Het SCP wilde precies weten hoe Nederlanders hun tijd doorbren gen, en liet daarvoor 1.800 mensen een week lang heel precies een dag boekje bijhouden. „Je kunt natuur lijk ook aan mensen vragen hoeveel tijd per week ze aan de afwas beste den", zegt de onderzoeker. „Maar dat overschatten ze meestal. Zo'n dagboekje is veel accurater." En zo weten we nu bijvoorbeeld dat mensen met partner en kind tussen 20 en 65 jaar gemiddeld 28,5 uur per week besteden aan betaald werk (daarvan gaat drie uur en een kwartier naar woon-werkverkeer). „Zelfs als je alleen naar de leeftijds groep 20-64 kijkt, hebben mensen meer vrije tijd dan ze werken", zegt Roeters. „Dat we het allemaal zo druk hebben, valt dus ook wel mee. Ik heb wel een verklaring voor dat misverstand: al die berichten worden geschre ven door journalisten, hoog opgeleide mensen. Die heb ben het drukker dan gemid deld." Want als één ding duide lijk wordt, is het dit: de ver schillen tussen groepen met verschillende onderwijsach- tergronden zijn groot. Laagop geleiden besteden gemiddeld 11,1 uur per week aan werk, hoogopge leiden 26,1 uur. En waar de verschil len tussen man en vrouw bij hoog opgeleiden nog meevallen (28 uur tegenover 24), zijn die bij laagopge leiden veel groter: mannen 14,5, vrouwen 8,4 uur. Het krijgen van een eerste kind is vaak het kantel- punt: vrouwen gaan dan meestal minder werken, mannen eerder meer. Die verschillen zien we ook bij zorgtaken (huishouden, kinderen, boodschappen doen): de gemid delde man besteedt daar 17,4 uur per week aan, de gemiddelde vrouw 26,5 uur. Vrouwen besteden bij voorbeeld twee keer zoveel tijd aan zorg voor de kinderen. Ook hier zijn de verschillen tussen man en vrouw trouwens een stuk kleiner bij hoger opgeleiden: hoogopge leide mannen besteden meer tijd aan de kinderen dan laag- en mid delbaar opgeleide mannen, en hoogopgeleide vrouwen besteden minder tijd aan huishoudelijke ta ken dan laagopgeleide vrouwen. Roeters: „Vrouwen werken na tuurlijk veel meer dan 40 jaar gele den, maar de laatste tien jaar stijgt dat niet meer zo hard. De verschil len met mannen blijven fors. Vrou wen voelen zich meer dan mannen verantwoordelijk voor de zorg van de baby. In dat opzicht zijn we een stuk ouderwetser dan we wel eens denken." neemt je mee Oktober 2018 t°ti75P.P Meer weten? Bel 070 30 76 700 ofkijk snel op nrv.nl Mensen in de bijstand zien hun koopkracht licht stijgen. Voor ouderen is het een ander ver haal: zij zien hun AO W-uitke ring weliswaar iets toenemen, maar die verhoging wordt bijna helemaal ongedaan gemaakt doordat het aanvullend pensi oen niet hoger wordt, terwijl de zorgpremie stijgt. Door aanvul lende maatregelen, zoals een ho gere ouderenkorting, zal bij driekwart van de ouderen de koopkracht op peil blijven. De koopkrachtvoorspellingen zijn afkomstig uit de jaarlijkse loonstrookjesbrief van het mi nisterie van Sociale Zaken. Pas in 2019 zal de koopkracht toene men, omdat dan de lastenver lichting die het nieuwe kabinet wil doorvoeren zich laat voelen. Het Centraal Planbureau (CPB) becijferde dinsdag dat de econo mische groei in 2018 op 3,1 pro cent uitkomt. Daarmee is er sprake van hoogconjunctuur. Toch blijven Nederlanders in 2018 een even groot deel van hun inkomen afdragen aan belastin gen en premies, gemiddeld bijna 39 procent. De gemiddelde loonstijging neemt komend jaar toe van 1,6 naar 2,2 procent per jaar. De stij gende prijzen - de inflatie stijgt van 1,4 naar 1,6 procent - gooit roet in het eten. Onder de streep neemt het be steedbaar inkomen hooguit met 0,5 procent toe. BERINGEN Herdershond Uscko mag terug naar zijn baasje. Het zag er voor het 10 maanden oude dier uit het Belgische Beringen niet best uit, omdat hij vrijdag op een schoolplein in Paal twaalf kinderen had verwond. Toch krijgt de bijtende Mechelaar een tweede kans. De hond sprong over het 1,8 meter hoge hek tussen de tuin van zijn baas en de speelplaats van basisschool De Buiteling. Er brak pa niek uit en Uscko begon te bijten. Twaalf scholieren tussen de 6 en 8 jaar kreeg hij te pakken. De ouders zeiden dat ze niet uit wa ren op Uscko's dood. donderdag 21 december 2017 GO Onze gemiddelde week ziet er zo uit Waaraan besteedt de gemiddelde Nederlander zijn tijd - uitgesplitst naar 3 leeftijdsgroepen. 1,9 uur vrijwilligerswerk •IIIIU.I.MtMIA 0,8 uur vrijwilligerswerk Peter Groenendijk Den Haag n 33,7 uur Vrije tijd 27,9 uur Huishouden, zorg 20-64 metpartner enkind(eren) 28,5 u Betaal werk 00+met partner De gemiddelde man be steedt 17,4 uur per week aan zorgtaken. Dat staat in schril contrast met de vrou wen, die 26,5 uur aan die taak besteden. Meepraten over China? Beleef het zelf! Boek nu de mooiste groepsreizen naar China met extra korting, ook in de mei- of zomervakantie. Klassiek China Groepsreis 17 dagen, al vanaf Ontdek de rijke geschiedenis van eeuwen oude dynastieën en klassieke hoogtepunten Keizerrijk China Groepsreis 1S dagen, al vanaf Shanghai, Beijing, Xi'an en de unieke karstbergen bij Guilin Hoogtepunten van China Groepsreis 22 dagen, al vanaf 3 weken lang ervaren waarom China zo spraakmakend is! China Compleet, incl. Hong Kong Groepsreis 22 dagen, al vanaf Van de Muur tot de Panda's, onze meest complete China reis Volop inspiratie en veel meer (China) reizen? Ga naar nrv.nl/china Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Vertrek t/m De economie mag dan op volle toeren draaien, Neder landers zien daar voorlopig amper iets van terug in hun portemonnee. Pas in 2019 wordt het loonstrookje leu ker. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11