De veugeltjes iengen op udder kop an die blomme T Vlaamse stad gaat ten onder aan eigen succes ZEELAND 11 Zuiderburen Mooi natuurlijk, een Vlaamse stad als Brugge in kerstsfeer. Hoewel: een ontspannen dagje beleef je er nu ook weer niet... Streektaal zv ij de parkeergarage aan het Stations plein staat politie. I Volzet, roept de I agent bars. Waar moeten we dan naartoe? Hij haalt zijn schouders op. „Doorrijden!" We slaan wille keurig rechtsaf en belanden op lig toch! Maar het opperbeste kersthumeur wordt deze zater dagmiddag, de week voor kerst, danig op de proef gesteld. Gezel lig? Voor wie houdt van eindeloos ronddolen, van drommende mensenmassa's en van lange rijen voor pashokjes in de Steenstraat en de hotdog- en braadworst- kraam op het Simon Stevinplein, zeker. Uiteindelijk toch een plekje ge- Een onvriendelijke ober maant ons tegenóver elkaar te gaan zitten vonden. Op de Grote Markt wor den volop rondjes gezwierd op de schaatsbaan. Drie blazers in kerst mannenpak zetten Oh, when the Saints in. De menigte gaat braaf aan de kant als een stoet voorbij komt met allerlei types uit de ver halen van Charles Dickens, ver schillende Maria's en herders en de drie koningen te paard. We ontdooien wat en slaan de Vlamingstraat in. In de Witte Pe likaan laten we ons onderdompe len in kerst. In deze winkel, met sfeervolle gewelven, is het 't hele jaar door kerst. Zelfs in de zomer is het druk, beweert de verkoop- ster. In januari worden alle bo men leeggehaald en opnieuw aangekleed. Terug op de Grote Markt staat een swingende kerstpop de gas ten op te wachten bij de entree van een café. Een niet al te vrien delijke ober maant ons om niet naast, maar tegenover elkaar te gaan zitten. Bij het afrekenen van de warme chocomel zijn de enige woorden dat pinnen pas mag bó ven de 20 euro. 2700 ijsblokken Op de kerstmarkt trekken de vele kraampjes met mutsen en wan ten onze aandacht. Warme oren zijn vast lekker bij -6 graden, op het ijssculpturenfestival op het Stationsplein. Organisator Alexander Deman had het de dag ervoor al wervend verteld: er zijn tachtig ijsbeelden, gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Disneyland Parijs, van 2700 ijsblokken a 125 kilo, door 30 artiesten. Een half uur later staan we bib berend weer buiten. Mooi ge maakt, maar die glijbaan was voor peuters, is de vernietigende tie nerconclusie. Gaan we nu naar huis? een parkeerterrein voor touringbussen. Geen plek. Ook parkeergarage 't Zand blijkt vol, de auto's staan in een lange rij voor de slagbomen. Wat nu? Dwalend door de stad op zoek naar een parkeerplaats, rijst de vraag: waarom gingen we ook alweer naar Brugge? De ijssculpturen en de kerst markt bezoeken en kerstsfeer op snuiven, dat was het idee. Gezel- H ■Is vandaoge net 'n weeke geleejen dan 'k bezig was mee m'n zonneblomme. Noe za je zeggen, Rinus, moe je dao noe nog over schrieven. Over een weeke geleejen. Da's dan toch ouw nieuws joengen. Mao gao je gank, 't mag voo deze kêêr.'k Was bezig den 'of nog wat de kant te doen, toen de buurman weer verbie kwam. Bie de dróógpaole daor stoengen nog drie zon- neblommen. Alli, zonne- blommen? 't Mag gêên na- ome 'èn. Want allêêne de stammen die stoengen d'r nog. De blaoren waoren d'r bienao af en wat er nog an 'ieng te fladderen, dat waoren stikken lêlijke bruune dien gen. En de pitten waoren d'r ook al 'alf uutgepikt deu de köölmeesjes. Da was trou wens schööne gewist. Die waoren dao weken opaf ge vlogen. Zö van m'n troenke, roef, nao die koppen van die drie zonneblommen. En om dat die koppen mee de pitten omloage 'iengen, 'iengen die veugeltjes ook op udder kop an die blomme. Blomme, zeg ik, nêê die waoren ook al 'êle- mao verslonst. Nêê, dan van de zeumer. Dan was 't schóöne. Dan stoengen ze dao mee z'n drieën te proen ken in m'n 'of. 't Was 'n lust om nao te kieken. Toen ze opkwaomen, waoren ze lange tied geliek van 'óógte, mao de middelste begon na ruum 'n beter flienk deu te schieten. Noe 'èn ik an alle drieje een kaorte met een let ter gedaon: Ao, Bee en Cee. En ielke weeke nam ik de groei op. Noe za je zeggen, da's ook kinderlijk. Jao, mao toch ee. Meeten is weten. En de middelste kwam toet 2.37 m Die andere nog nie an twi meter. Raor ee? Ze staon me- schien tien centimer van me- kaore en toch zövee verschil. En de langsten die ao ook de gróótste blomme en dao vie len eigenlijk die mezen op. En toen kwaomen de katten van de buuren. Die stoengen uren onder die blomme, te wachten op een veugel, die mao nie wou vallen. Uren stoengen ze dao. 'Oe kan da noe,' dochten ze. 'Judder 'an- gen op judder kop en vallen nie nao beneejen?' Dao was zelfs al een padje deu m'n 'of van de straote nao die blom men gelóópen. Noe weegt 'n katte toch eigenlijk nie veel, mao de grond is dudelijk an gelópen. 'Gao je je blomme uutdoen?' vraogt de buur man die al 'n stuitje stoeng te kieken. Ik schudden van nee en zeggen dan 'k d'r een paor vetbollen mee zonneblom- pitten an gaon 'angen. Jao, zo'n netje. Die kreeg 'k voo m'n sinterklaois. 'Da's goed, de veugels weten de weg ee?' En daomee bedoelende die, dat van de zeumer de veugels om de pitten uut de blomme kwaomen en noe om 't vet en de pitten uut dat rooje netje. As 'k even laoter in m'n keu kentje nao die drie blommen staot te kieken, kommen de d'êêste meesjes al angevlo- gen. Êêst in m'n troenke en dan roets, nao m'n zonne blommen. An ielke stam 'angt d'r netjes een zakje mee eten op udder te wachten. En noe 'angen die zakjes alle drieje op dezelfde 'óógte, mao toch zitten ze bots op de middelste. Is dat meschien omdat ze van de zeumer ook recht nao die zonneblomme vlogen? En de katten? Die staon wee op udder post, bie de troenke. Klaor om rechte nao de blomme te schieten. Jao, die ouwen 't padje wel wèrm.Dan gaot de tillefoon. De buurman, die achter de koffie is gegaon. 'Oe 'óóge of die zonneblomme ook wee was geworren?' En voor alle dudelijk'eid zeg 'k d'r nog bie: 'De middelsten, de B van Bèrnaord, die eit 't het beste gedaon.' dinsdag 19 december 2017 ISUMtACK In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de kerst markt in Brugge. Pascalle Cappetti Brugge Kerst in Brugge: voor de doorzetters I Jssculpturen op het Stations plein in Brugge. A Drukte op de kerstmarkt in Brugge, fotos peter nicolai Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82