Halfjaar na mishandeling is voor OM t T homohaat toch geen motief Politie trok te snel conclusie over homohaat 7 Een mishandeling van twee homo's op de Nelson Mandelabrug in Arnhem, april 2017, leidde tot collectieve verontwaardiging zonder dat het héle verhaal bekend was. Waarom kent iedereen de versie van de slachtoffers en bijna niemand die van de verdachten? ÜMB Even was Nederland in shock. De brute mis handeling van twee ho mo's door een groep Marokkanen met een betonschaar leidde begin april 2017 tot grote verontwaardiging. Het was het zoveelste voorbeeld van geweld tegen homo's. Het leidde tot een mediahype, com pleet met een mars tegen homoge- weld. Onlangs verklaarde het Openbaar Ministerie echter dat onderzoek niet heeft aangetoond dat homohaat het motiefis voor de vechtpartij. Een bericht op Face- book leidde tot een mediahype. Terug naar april 2027. Enkele uren nadat Ronnie en Jasper Ver- nes-Sewratan in elkaar zijn gesla gen post Jasper een facebookbe- richt. 'Helaas zijn Ronnie en ik dan ook slachtoffer geworden van een hatecrime richting homo's'. Het bericht brengt een storm vloed aan reacties teweeg. „Daar hebben we nooit rekening mee ge houden. In de eerste week zijn we geleefd. Terugkijkend vragen we ons af of we ooit weer op deze ma nier naar buiten zouden treden. Het is mooi dat er veel aandacht voor mishandelingen tegen homo's is geweest, maar het is wel ten koste gegaan van onze pri vacy", zegt Vernes-Sewratan. Hij staat nog steeds achter zijn tekst op Facebook en neemt geen woord terug van wat hij geschreven heeft over homohaat. Geaardheid Duizenden steunbetuigingen krij gen de twee Arnhemmers. De po litie meldt enkele uren na de Face- book-post in een persbericht: 'Omdat er sterke aanwijzingen zijn dat de slachtoffers vanwege hun geaardheid uitgescholden en mishandeld zijn...' De politie erkent nu dat die tekst MOTIEF te kort door de bocht was. Voor journalist Eric Reijnen Rutten van De Gelderlander was het persbericht van de politie een bevestiging voor het verhaal van het homostel, dat hij nog dezelfde dag interviewde. „Ik begrijp de politie wel. Er liepen twee man nen hand in hand die werden uit gescholden en in elkaar geslagen. Ik had ook geen reden om ze niet te geloven. In tegenstelling tot an dere media ben ik wel terughou dend geweest over de achtergrond van de verdachten." De oproep op Twitter van sport journalist Barbara Barend aan alle mannen om hand in hand op de foto te gaan, vindt massaal gehoor bij politici, acteurs en sporters in binnen- en buitenland. Tegenge luiden zijn er wel, maar klinken zacht. Terwijl Jasper en Ronnie op maandagavond 3 april bij RTL Late Night voor de zoveelste keer hun verhaal doen, schuift advocaat Ge rald Roethof van één van de vier verdachten aan bij Pauw. Het is voor het eerst dat het andere ge luid te horen is. „Tja, zo gaat dat: trial by media. Niet dat ik grote problemen heb met media-aan dacht voor een zaak. Het gaat er echter wel om dat je een kans krijgt om het andere verhaal te vertellen", zegt Roethof. De hele eerste week van april staan Jasper en Ronnie Vernes- Sewratan in de schijnwerpers. Er komt zelfs op woensdag 5 april een mars tegen homogeweld in Am sterdam. Acceptatie De verdachten zitten die dag nog in de politiecel. Hun advocaten stellen zich terughoudend op, om dat hun cliënten minderjarig zijn. Jongerenwerker Mohammed Zahti wil wel een lans breken voor de jongens. Hij kent twee verdach ten en de wijk Malburgen-West waar ze opgroeien. „Ik heb de jon gens nooit vrijgepleit, maar vond wel dat de beeldvorming eenzijdig was. Er valt in deze wijk wel wat te winnen als het gaat om acceptatie van homo's, maar van homohaat is hier geen sprake", zegt jongeren werker Zahti. De homomanifestatie op het Gele Rijdersplein in Arnhem trekt 2.000 bezoekers. Jasper en Ronnie Vernes-Sewratan worden als hel den onthaald. Het einde van een rumoerige week. dinsdag 19 december 2017 <A. Ronnie en Jasper als helden ont haald. In de nasleep liepen politici hand in hand na een oproep van Bar bara Barend, foto's anp en van thulenaar Van facebookpost tot hype Eric van der Vegt Arnhem Vandaag dient de eerste, niet in houdelijke rechtszaak tegen de vier verdachten. De politie was te voor barig met de conclusie dat er homohaat in het spel was bij de vecht partij op de Mandela brug, dit voorjaar. Vier minderjarige verdachten staan daarvoor vandaag voor de rechter. De dag na de mishande ling maakte de politie al melding van mishande ling vanwege 'hun ge aardheid'. Dat had nooit mogen gebeuren, zegt de politie nu zelf. Het onderzoek was immers nog in volle gang. Terugkijkend heeft de politie zich te veel laten leiden door de waan van de dag, zegt politie woordvoerder Gerdine van Reen. „Achteraf ge zien hadden we ons minder moeten laten lei den door het heersende beeld dat hier sprake is geweest van discrimina tie", aldus Van Reen. „De slachtoffers zijn als eerste naar buiten ge treden. Zij waren ervan overtuigd dat hun sek suele geaardheid aanlei ding was voor de mis handeling. Dat is heel nadrukkelijk ook zo door diverse media overge nomen. De politie zag op dat moment geen aanleiding om dit ter discussie te stellen", zegt Van Reen. Het on derzoek naar de vecht partij op de Arnhemse brug was immers nog in volle gang. Drie van de vier verdachten hadden zich nog niet gemeld en dus ook niet verhoord. Uit dat onderzoek is ver volgens niet gebleken, aldus het Openbaar Mi nisterie (OM) dat homo haat een motief was voor de mishandeling. Dat wordt de vier ver dachten dan ook niet ten laste gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7