Busreizen Scandinavië II 5 1449 Een gestolen fiets terughalen uit Apeldoorn? De eigenzinnige agent Toon Wentink draait er na 44 dienstjaren zijn hand niet voor om. „Het publiek is mijn werkgever." Het lijkt alsof cijfers belangrijker zijn dan het helpen van mensen KRAS per Comfort Class of Top Class Touringcar - ft j&jgg^ miKHm In een tijd waarin de politie aangiftes moet laten liggen uit tijdgebrek, en vanwege hoge werkdruk relatief veel agenten ziek thuiszitten, reed poli tieman Toon Wentink vorige week op eigen initiatief van Goor naar Apeldoorn, zo'n 50 kilometer, om een gestolen fiets terug te halen. „De jonge eigenaresse deed aangifte van diefstal en had ook iemand erbij die de fiets op Marktplaats te koop aan bood. Nou ben ik redelijk impulsief, dus toen ik merkte dat ik direct ie mand kon helpen, heb ik dat ook di rect gedaan." De diender smeedde een plan, wist een ontmoeting met de verkoper te organiseren en deed zich ter plekke als koper voor. Na een proefritje en een stevige onderhandeling over de prijs was de koop beslecht. „Maar toen trok ik dus niet mijn portemon nee, maar mijn legitimatie." 'Ik ben Toon Wentink van de politie, en u bent aangehouden op verdenking van heling.' Ik moest er bijna bij la chen. Dat is geen leedvermaak, hoor, maar pure arbeidsvreugde. Je hebt de fiets terug bij de eigenaresse en de verdachte aangehouden. Iedereen blij." Het tekent de gedrevenheid waar mee Wentink inmiddels 44 jaar voor de politie werkt. „Ik ben nog een beetje een ouderwetse diender", zegt hij, acht maanden voor zijn pensio nering. „Mijn werkgever is het pu bliek, die moet ik dienen. De cijfer tjes van ons management vind ik be langrijk, maar de mensen toch echt belangrijker. Toch zie ik de leiding soms zo spastisch doen over cijfer tjes.Het lijkt alsof die belangrijker zijn dan de dingen waar het echt om draait, namelijk mensen helpen." Met die 'ouderwetse' insteek ver wierf hij de afgelopen decennia vooral lokale bekendheid als wijk agent, een functie die hij onder meer tien jaar lang bekleedde in zijn woonplaats Beckum. „Prachtig. Je bent natuurlijk op de eerste plaats bezig met het beschermen van de veiligheid. Maar tegelijkertijd heb je een grote sociale functie. Je kent de mensen in de buurt, luistert naar ze en helpt ze." Zere plek Tegelijkertijd werd de geboren Ach terhoeker binnen de politie bekend als iemand die de vinger op de zeker plek durft te leggen. „Ik word wel eens gebeld door bekenden die de politie belden en na twintig minuten nog niemand aan de lijn hadden. Dan denken ze 'we bellen Toon maar, die kan ons hopelijk wel hel pen'. Maar denk je dat die mensen nog een tweede keer bellen als er iets aan de hand is? Dan kun je wel cijfer tjes laten zien waaruit moet blijken dat Nederland steeds veiliger wordt, maar als je de bereidheid om iets te melden zo laag laat worden, lijkt het vanzelf alsof er minder gebeurt." Wentink gelooft het niet. „Ik kan het niet wetenschappelijk onderbou- Kras.nl of bel 088-0885 886 wen, maar vroeger reden we tijdens een doordeweekse nacht met drie auto's door Goor, Delden en Haaks bergen. Na alle reorganisaties en om vormingen is dat er nog één. Dat gaat me echt aan het hart, wij moeten er zijn voor de mensen. Alleen met een goede helikopter kunnen we altijd de vereiste opkomsttijden halen. Hoe ze in Den Haag berekeningen maken over de politiehulp op ons platteland weet ik niet, maar ik zie het helaas minder worden." Bloed Aan de toewijding van collega's in de regio die het werk moeten opknap pen, ligt het volgens de politieman niet. „Wie je ook vraagt, iedereen wil het liefst mensen helpen. Dat zit in ons bloed. Maar dat lukt gevoelsma tig niet altijd en dat doet pijn. Weet je, in Nederland zijn overal regels voor. Maar daardoor raken mensen soms beperkt in hun vrijheid. Durf mensen vrij te laten om het werk aan te pakken zoals ze dat willen doen. Meestal gaat dat goed, namelijk." Ondanks zijn liefde voor het vak had de inzet en betrokkenheid ook een keerzijde: toen zich eind vorige eeuw in Beckum een reeks zware incidenten voordeed, had de wijk agent steeds meer moeite om zijn werk na thuiskomst los te laten. Het resulteerde in 2001 in de dia gnose posttraumatische stress stoornis (PTSS). „Je kunt op tele visie zien dat er iemand is ver moord en daarna gewoon weer doorgaan. Maar als je zaken on derzoekt en de betrokkenen kent, en in korte tijd met zware zaken te maken hebt, lukt dat niet meer. Het raakte me echt." Is het werk dat allemaal wel waard geweest? „Jazeker", zegt hij. „Een paar weken terug kwam ik bij een boer om zijn jachtakte te contro leren. Hij vertelde mij zijn hele le vensverhaal. Ik was alleen maar een luisterend oor. Later belde hij nog eens. 'Toon, wil je nog een keer te rugkomen? Ik kon zo fijn met je pra ten'. Dat is zo mooi, dat maakt zoveel goed. Ik zou het zo overdoen." dinsdag 19 december 2017 Ouderwetse diender, eentj e die gestolen fiets terughaalt Fjordtour Noorwegen Typisch Zweden Met o.a. Flambaan en Naerayfjord Bezoek Stavanger, Bergen en Oslo Klantbeoordeling 9,1 Scandinavië Noordkaap Zweden Noorwegen Hoogtepunten Noorwegen Met o.a. Oslo en Alesund Incl. boottocht Ceirangerfjord Klantbeoordeling 8,7 Incl. avondexcursie Noordkaap Met o.a. Alta en de Lofoten Klantbeoordeling 8,3 Alleen vertrek 18juni Incl. boottocht Geirangerfjord Met o.a. Atlantische weg en Oslo Met o.a. Stockholm en Göteborg Overnachting in het IKEA-Hotel Inclusief lokale gidsen Pim Lindeman Goor —politieman Toon Wentink Kras.nl/39461 Kras.nl/39615 Kras.nl/39488 Kras.nl/39390 Kras.nl/39606 ANVR \vw/ Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds scr Agent Toon Wentink. FOTO LENNEKE LINGMONT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5