Anti-stressmedicijnen veroorzaken mogelijk dementie 9 Liesbeth Spaansen (58) uit Doesburg ziet de scheiding na een relatie van 27 jaar niet aankomen. Ze berust in haar lot en recht haar rug. Solo: „Ik was 27 jaar samen met Peter, waarvan 22 jaar getrouwd. Drie jaar geleden vertrok hij. Onze zoons, 18 en bijna 21, wonen bij mij." Verdriet: „De eerste zeven maanden was ik verdrietig en boos. Boos dat het me gebeurde. Dat ik het niet zag aankomen. Daarna berusting; zijn ar gumenten om te stoppen golden voor beiden." Maatjes: „Peter en ik zijn nog steeds beste maatjes, ook in de opvoeding van onze zoons. We zijn een gezin dat niet samenwoont." Wonen: „We woonden in een vrij staande villa in Toldijk. Ik heb er nog twee jaar gewoond. Helaas kon ik de vaste lasten niet alleen opbrengen. Ik kocht een rijtjeshuis dat ik in mijn tempo opknap." Zorgen: „In een relatie zorgde ik tot nu toe voor iedereen, behalve voor mezelf. De momenten dat ik huilend op een krukje bij de wasmachine zat zijn vooral van voor de scheiding. Nu zorg ik voor mezelf en de jongens." Relaties: „Vóór Peter was ik al een jaar getrouwd. Daarvoor had ik ook verhoudingen. Ik dacht dat ik er ver stand van had. Ik ben inmiddels hele maal niet meer met relaties bezig." Seks: „Overgewaardeerd. In die zin heb ik geen mensen nodig." Gave: „Ik ben redacteur. Als men mijn positief-kritische artikelen niet meer leuk vindt, stop ik ermee." Afknapper: „Mensen die hoog van de toren blazen. Maar ik kan er goed mee omgaan." Delen: „Ik heb vrienden en kan goed met mijn broers praten. Ook met mijn jongens nu ze ouder zijn." Werk: „Na de scheiding had ik als freelancer meer uren en salaris nodig om te kunnen leven. Nu heb ik een vaste baan als redacteur en fotograaf met correspondenturen bij Achter hoek Nieuws." Bezigheden: „Tekenen en schilde ren. En kleding maken. Ik speel klari net bij de muziekvereniging in Steenderen en ik ben bestuurslid van de Bronkhorster Molen en de scou ting. Ik ben al jaren bezig een kinder boek te maken. Een vlijtig Liesje." Kerst: „Dat associeer ik met gezellig heid. Een grote kunstkerstboom vol lichtjes, slingers en uilen, want die spaar ik. Eerste kerstdag gaan we gourmetten en Tweede Kerstdag fon duen mijn zoons traditiegetrouw bij hun vader. Dan rijd ik door naar mijn geboorteplaats Den Helder om met mijn moeder kerst te vieren." Koken: „Dat is geen hobby van mij, maar ik heb er geen hekel aan. Ik sta geen uren in de keuken. Als ik laat thuis of alleen ben eet ik iets makke lijks, zoals een afhaalpizza." Uit eten: „Soms, als ik teamuitjes met collega's of met bevriende oud klasgenoten heb. Filipijns, Thais, Grieks en Hollands, zolang het maar niet te scherp is." Vakantie: „Door drukte is het er dit jaar niet van gekomen. Ik had vrij om te klussen aan mijn huis. Twee dagen uit per jaar lukt, voor meer heb ik geen tijd." Gelukkig: „Ik ben te druk om rustig en gelukkig te zijn. Maar ik ben niet ongelukkig en door mijn werk ook niet eenzaam. Op de schaal van geluk scoor ik een 8 of 9." Motto: „Rug recht en gaan!" UITGEZOCHT dinsdag 19 december 2017 'Te druk om rustig en gelukkig te zijn' Jeroen Meijer Medicijnen tegen een posttraumati sche stressstoor nis (PTSS) zijn een mogelijke risicofactor voor het ontstaan van dementie. Geheugen- en gedrags problemen, karakterver anderingen, het zijn de kenmerken van demen tie. Wie lijdt aan de posttraumatisch stress stoornis (PTSS), heeft waarschijnlijk meer kans om deze hersen ziekte te krijgen. Zo'n stressstoornis ontstaat na een trauma zoals een mishandeling, een ernstig ongeluk, een aanslag of oorlogsge weld. De ervaring is zo schokkend dat het een persoon niet lukt deze goed te verwerken. Dat uit zich in een lange reeks klachten zoals somberheid, prikkel baarheid en hartklop pingen. Uit eerder on derzoek was al geble ken dat veteranen met PTSS meer kans heb ben op gezondheids problemen. Denk aan psychiatrische stoornis sen, diabetes of her senbeschadigingen als gevolg van een ongeluk. Maar de medicijnen die veel worden gebruikt bij PTSS blijken de kans op dementie ook te ver hogen. Oorlogsveteranen Onderzoekers bekeken de gegevens van ruim drie miljoen oorlogsve teranen van 56 jaar en ouder. Het waren vrijwel allen mannen. Bij de aanvang van de studie, in 2003, ontvingen al deze veteranen ge zondheidszorg van een zogeheten Veterans He alth Administration Fa cility. Van hen werd 5,4 procent gediagnosti ceerd met PTSS. De Amerikaanse onderzoe kers bekeken hun medi cijngebruik en volgden hen langere tijd. Zo ont dekten ze dat sommige psychoactieve medicij nen die worden ingezet bij PTSS, zoals antide pressiva, kalmerings middelen en anti psychotics, het risico op dementie vergroot ten. Ook veteranen die niet aan PTSS leden maar wel deze medicij nen kregen, ontwikkel den vaker dementie. De Amerikanen pleiten voor meer onderzoek naar het verband tus sen PTSS en psychoac tieve medicijnen. Zo is er nog veel onduidelijk heid over de juiste do sering en over hoe lang achter elkaar je de ver schillende medicijnen het beste kunt innemen. —Carin Röst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53