Moeder is moe en eet te weinig 6 KLASKE VAN NORREN Jaarhoroscopen Waar of niet, horoscopen oefenen altijd aantrekkingskracht op ons uit. Aan het begin van 2017 leest Pam van der Veen dat haar sterrenbeeld Leeuw een pittig jaar staat te wachten. In werk, liefde en familie. Zijn de voorspellingen uitgekomen? Vraag het de deskundige Professor Annemie Schols van de universiteit van Maastricht heeft goed werk verzet op het gebied van de chronische longziekte COPD, afvallen en vermoeidheid. Haar werk laat zien dat eiwitrijke consumpties verspreid over de dag kunnen helpen om op gewicht te blijven of te komen. Zij heeft laten zien dat voor het behoud van spieren de combinatie van eiwitrijke voeding en bewegen belangrijk is. Spierbehoud is nodig om vermoeidheid tegen te gaan. Voor voedings- en leefpatroonadviezen kan uw moeder worden verwezen naar een diëtist, fysiotherapeut of revalidatieteam. Het gaat hier bij om begeleiding bij een persoonlijke zoektocht. Mijn collega Paulien Vinke, voedingskundige en diëtist, vertelde dat een patiënt niet aan ontbijten toe kwam omdat hij na het douchen en aankleden al zo moe was dat hij totaal geen trek meer had. Deze patiënt raadde ze aan al voor het douchen iets te eten. Zij kijkt met de patiënt naar wat hij Kwark of een ofzi'dagelijks eet Veel eitje overdag kunnen mensen eten vooral ei wit bij de avondmaal tijd. Een portie kwark bij het ontbijt of een ei- vermoeidheid tj e bij de lunch kan hier verandering in brengen. tegengaan Eiwitrijke producten zijn: zuivel, kaas, vlees, noten of eventueel klinische drinkvoedingen. Als iemand zich er niet meer toe kan zetten om te ko ken, kan ook hiernaar gekeken worden. Veel staande activiteiten kunnen zittende activiteiten worden, waardoor er meer energie overblijft om de maaltijd op te eten. Ook sportadvies is persoonlijk en moet goed worden opgebouwd en begeleid. Hoe krijg ik mijn moeder zover dat ze aan zulke behandelingen mee gaat doen, vraagt u zich mo gelijk af. In Nederland vallen dieetadvies, fysiothe rapie en revalidatie voor veel COPD-patiënten binnen de basisverzekering. Het is goed te horen dat uw moeder zelfstandig woont en, zoals ik tus sen de regels door lees, goed weet wat ze wil. Zelf standigheid is een groot goed dat we terecht koesteren. Werken aan een verbeterde voedselin- name en een verminderde vermoeidheid dragen bij aan het zelfstandig kunnen blijven functione ren. Dit is wellicht het beste argument om uw moeder over te halen haar arts te vragen om een verwijzing. Belangrijk is dat zij meldt dat ze moe is, veel gewicht is kwijtgeraakt en hier actief iets aan wil doen. HET PANEL Het leek een leuk experiment: leg in januari vijfjaar horoscopen naast elkaar en kijk in de cember 2017 wat er van is uitgekomen. Ik heb de horoscopen vergeleken van AD, ELLE en Happinez, een tarot- horoscoop en een Chinese, persoon lijk op maat gemaakte Nine Star Ki- voorspelling. De vooruitzichten oog den nogal somber. Als de sterren de verkeerde kant opvallen, zou me een hoop ellende te wachten staan: Liefdesverdriet, frus tratie, een doorboorde hartenwens, uitputting, een botbreuk en het over lijden van een naaste. Niet bar veel om naar uit te kijken dus, al werd ik als Leeuw wel zoet gehouden met beloftes van 'hernieuwde energie' en 'prachtige creativiteit'. Ik moest er wel wat voor doen. Met 'radicale eer lijkheid' naar mezelf kijken, bijvoor beeld.'Dan zal je zien dat je al snel weer toegang hebt tot je goddelijke leeuwenkracht'. Wichelarij Hoe sceptisch je ook tegenover astrologie mag staan, dat je wellicht je been gaat breken, of erger nog: een familielid verliest, wil je liever niet lezen. Dus legde ik de sterrenwiche larij snel terzijde en leefde mijn leven. Het zou allemaal wel: cycli van zon- en maaneclipsen, een centrale positie voor het (creatieve) element Hout of een onheilspellende tarot kaart van een rood hart doorkliefd door drie zwaarden. Die zwaarden drie-kaart, uit de set van 78 tarotkaar ten met symbolische afbeeldingen over het onderbewuste, zou aange ven 'dat je niet altijd kunt hebben wat je wilt'. Toch dacht ik in het afgelopen jaar op een paar momenten aan de voor spellingen terug. Tijdens het schrij ven van mijn boek, bijvoorbeeld. Met een vriend had ik het onzalige plan opgevat om in veel te weinig tijd 275 Er zou me een hoop ellende te wachten staan: een botbreuk, uitputting, frustratie en liefdesverdriet pagina's vrolijk-weemoedige non fictie te schrijven over technologie in de jaren tachtig en negentig. 'Je loopt op tegen een onvoorzien obstakel dat je vertrouwen in een project doet wankelen', schreef ELLE. 'Je begint jezelf af te vragen of je er nog wel deel van wilt uitmaken'. En ja, toen ik aan het eind van de rit, scheel van de stress, met zomerse vliegen om mijn hoofd en kromtrekkend van de RSI manisch op mijn toetsenbord zat te rammen, heb ik me dat inderdaad afgevraagd. Gelukkig doet ons boek het goed. Die vriend en ik mochten er in een paar radio- en tv-programma's over komen praten. 'Het element Vuur heeft dit jaar betrekking op het le vensaspect roem', wist de Nine Star Ki in januari al te vertellen. Deze dui zenden jaren oude vorm van oosterse astrologie baseert zich op de natuur lijke elementen hout, vuur, aarde, metaal en water. Roem dus, om mijn eventuele sterallures ook direct de kop in te drukken: 'Geen Hollywood- beroemdheid, maar de status van roem zoals je dat in je eigen leven kunt bereiken'. Oké, dus dat optre den bij Tijd voor Max bleek echt mijn fifteen nanoseconds of fame. Zorgen Aan het familiefront is het roerig geweest, zoals AD me had voorspeld. 'Jij bent thuis nodig, bij je gezin of familie'. Dat klopte: allereerst wist mijn zoon het eerste jaar op zijn op leiding stevig te verkloten, wat enige interventie vergde. En later, toen mijn moeder instortte onder de zorg voor haar demente partner, ben ik actief bijgesprongen als mantelzor gen Drie keer per week pendelde ik tussen twee steden, me grote zorgen makend. Nine Star Ki: 'Het wordt je onmogelijk gemaakt om te reizen of vrijelijk te bewegen. Dat kan je enorm frustreren en irriteren'. De situatie leidde, zoals dat vaker gebeurt in een crisis, tot aloude en niet altijd gewenste familiepatronen dinsdag 19 december 2017 GO Voedingsdeskunige Klaske van Norren beantwoordt lezersvragen. Mijn moeder (67) heeft COPD, woont zelf standig en regelt alles zelf. Ik maak me zorgen omdat ze mager is, weinig eet en snel moe is. Is hier met voeding iets aan te doen? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost 'De astrologen zitten er in 2017 niet helemaal naast' 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50