h Koud douchen, boter tegen een bult: het helpt 5 UY Slechter horen door hormoontherapie denken mensen dat boerderijdieren standaard een slecht leven hebben, in megastallen en vol gif, antibiotica en enge ziektes zitten. Hier zien onze gasten hoe het ook kan en we hopen dat ze hun goede ervaringen door vertellen. Wij willen ambassadeurs zijn voor eerlijk, natuurlijk en dier vriendelijk boeren." Opvoeden volgens Godsgeboden Lise: „Ik zie mezelf geen boerin wor den. Werken op een ambulance lijkt me wel wat, of in de verpleging." Jan: „Lise eet 's avonds graag op tijd en dat komt er hier meestal niet van. Daar staat tegenover dat we ons leven kunnen inrichten zoals wij dat wil len, omdat we eigen baas zijn." Lise: „En mijn ouders zijn altijd thuis. Gezellig hoor." Lydia: „Tijd voor televisiekijken heb ben we niet. Dat komt goed uit, want we hebben geen tv. Wij vinden dat zo'n apparaat over het algemeen niks toevoegt. Alles wat je moet zien, kan tegenwoordig op de computer. Lise heeft een smartphone en is vrij daar mee te doen wat ze wil. Maar we heb ben niet het idee dat ze er allerlei rommel op bekijkt. We voeden onze kinderen op met Gods geboden als richtlijn en zoals wij denken dat het goed is. En zijn we ergens niet en thousiast over, dan hopen we dat ze weten dat dat gebaseerd is op liefde en niet op dwang." Jan: „Mensen blijven mensen en ook als ouder zit je er weieens naast. Maar als je een hekel hebt aan iets wat je hebt gezegd of gedaan, spreek dat dan uit. Sorry zeggen is een uiting van respect voor de liefde tussen jou en je kind." Het is normaal dat kinderen hun steentje bijdragen Lydia: „Geen van onze kinderen is ooit naar de peuterspeelzaal geweest. Onze jongste is hele dagen op sjouw op het bedrijf, waar altijd wel wat te beleven valt. Zeker tijdens het kam- peerseizoen heeft ze altijd kameraad jes. Na de kerstvakantie gaat ze naar de basisschool. Dat wordt even wen nen: stilzitten in de klas, tussen vier muren." Jan: „Thijs en Jack zijn vaak in de stal. Helpen ze met strooien, dan gooien ze eerst een hele berg stro van de hooizolder en hop, dan is het springen, niet één maar wel twintig keer. Rijden op de trekker en de sho vel vinden ze ook een feest." Lydia: „We schakelen de kinderen spelenderwijs in bij het bedrijf. Het is een druk bestaan en wij vinden het normaal dat ze hun steentje bijdra gen." Jan: „Gelukkig zijn we zelden of nooit ziek. Daar zijn we dankbaar voor. We realiseren ons wel dat we als mens kwetsbaar zijn, maar ons zorgen maken voor de dag van mor gen doen we niet. Wij gaan niet drie keer per jaar op vakantie. Het is hier zo mooi en ons werk is onze hobby, waarom zouden we ook?" Oma's tips „Oma's staan wat dubbel tegenover alcohol", zegt Van Toor. „Als je buikpijn hebt of een slechte adem, zul je wel te veel hebben gedron ken. Tegelijkertijd noemen mijn oma's alcohol vaak als oplossing tegen kwaaltjes." Een borrel tegen de kater is achterhaald. Van Toors oma's geven dat advies niet snel meer. „Neem liever een kop koffie, dat helpt beter." Je voeten insmeren met deze verkoudheidsbalsem, sokken eroverheen en dan gaan slapen zou helpen tegen griep. Al is dat niet bewezen. Een stuk Sunlightzeep tegen nachtkrampen in je bed meenemen lijkt wel gegrond. „Een controle groep heeft met een geur loze zeep geslapen of een zeep van een ander merk, maar alleen Sunlight lijkt te helpen." De wetenschap tast in het duister waarom. Van Toor: „Baat het niet, dan schaadt het niet. En je bed dengoed gaat er lekker van ruiken." Als je je hoofd stoot, kun je gauw boter op de zere plek smeren. „Het advies is oer oud en ik dacht: dat slaat MENOPAUZE nergens op." Juist hiervoor bestaat wél wetenschappe lijke grond. Bij een bescha digde huid komt namelijk histamine vrij, een stof die de cellen aanvalt waardoor er zwellingen ontstaan. Vet beschermt de celwand en voorkomt dat de huid dik wordt. „Boter is dus een goed idee. Het klinkt gek, maar wetenschappers heb ben de oma's schoorvoetend gelijk moeten geven." Oma's adviseren een koude douche voor een betere weerstand en dat snijdt Boter tegen een bult op je hoofd blijkt inderdaad te werken inderdaad hout. Op dit moment onderzoekt het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam wat de effecten zijn. Van Toor nam deel aan het onderzoek en de eerste resultaten zijn positief: wie koud doucht, krijgt minder snel griep in de winter. Een klassieker, waar ook de oma's van Van Toor bij zweren. Wetenschappers hebben deze tip onder de loep genomen, maar er geen bewijs voor gevonden. „Uit onderzoek blijkt wel dat gember bijvoorbeeld helpt tegen misselijkheid. Cola kent andere medische toepassingen: sommige maagstenen worden er in het ziekenhuis mee opge lost. Het psychologisch effect is er wellicht wel." dinsdag 19 december 2017 PZ >SK3t5»* Misha Melita Je kater 's morgens be strijden met een borrrel, koud douchen om niet ziek te worden. Oma's hebben voor elke kwaal een oplossing. Historicus Bob van Toor (31) toetst de adviezen aan de weten schap in zijn boek 'Oma weet - inderdaad - raad'. Vijf opvallende, gecheckte adviezen op een rij. NIET WAAR: Bij een kater helpt 's morgens een borrel 2 NIET WAAR: Dampo werkt tegen griep 3 WAAR: Boter voorkomt een bult 4 WAAR: Koud douchen helpt je aan een betere weerstand 5 NIET BEWEZEN: Cola werkt tegen gevoel van misselijkheid 'Oma weet - inderdaad - raad'. Prometheus, €15 Wie als vrouw hor monen gebruikt tegen overgangs klachten, loopt meer risico op gehoorverlies. Veel vrouwen krij gen tijdens en na de menopauze last van een slechter gehoor. Omdat er dan minder proge steron en oestro- geen vrijkomt, wordt vaak gesug gereerd dat hor moontherapie dit gehoorverlies zou tegengaan. Volgens gegevens uit een groot Amerikaans onderzoek, de Nur ses' Health Study II, klopt dit niet. In de studie rapporteer den ruim 80.000 vrouwen hun ge hoorverlies. Wat bleek? Bij vrouwen die tijdens en na de overgang voor lan gere tijd hormonen slikten, was het ge hoorverlies erger. De onderzoekers ontdekten dat ook een hoge leeftijd bij het bereiken van de menopauze ge paard ging met Veel vrouwen krijgen na de meno pauze last van het ge hoor. FOTOSHUT- TERSTOCK meer gehoorver lies. De achterlig gende mechanis men zijn voorals nog een raadsel. —Carin Röst Waar: koud douchen helpt tegen griep, fotoshutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49