4 ZO DOEN WIJ DAT Jan en Lydia de Korte wonen met hun drie dochters en twee zoons op een boerderij in Meliskerke. Ze zijn praktisch altijd aan het werk en op vakantie gaan ze maar mondjesmaat. Of ze daarmee zitten? „Waarom zouden we?" Hoe houd je het een beetje leuk in de huiselijke omgeving? Lezers helpen ons op weg Agrariër ben je alle dagen van de week Jan: „Op ons bedrijf doen we veel verschillende dingen en dat maakt ons leven divers. Agrariër ben je 24 uur per dag, alle dagen van de week. Zeker als je dieren hebt, die zijn vol ledig van jou afhankelijk. En tijdens het campingseizoen is er ook altijd wel wat. Zet je net de piepers op tafel, staat er een gast aan de achterdeur. Dan zet je toch je vriendelijke ge zicht weer op. Dat hoort erbij." Lydia: „Van de melk van onze scha pen wordt kaas gemaakt, die we ver kopen in onze boerderijwinkel. Aan vankelijk maakten we die kaas zelf. Maar de vraag werd zo groot dat we er 40 uur per week mee bezig waren. Dat werd ons te gek, net als de strikte regelgeving rond het productiepro ces. We besloten het uit te besteden. Maar het samen kaasmaken vinden we zo leuk dat we het binnenkort toch weer oppakken." Jan: „Wij willen zo eerlijk mogelijk produceren. Geen kunstgrepen maar pure ingrediënten, handelingen en eindproducten. Dat eerste stukje kaas van een productieronde proe ven, na een week of vier rijpen, blijft een heerlijk avontuur. Eerlijke kaas van 'eigen' schapenmelk: een feestje, telkens weer." Elke koe geven we een naam Lydia: „Koeien hebben we ook: Blon des d'Aquitaine, een Frans ras. Ze le veren heerlijk vlees en de kalfjes kunnen op een natuurlijke manier worden geboren. Kalveren van an dere rassen moeten vaak met een kei zersnee ter wereld komen, omdat ze te groot zijn. Dat vinden wij niks." Jan: „Ten tijde van de schepping stond er toch ook geen dierenarts met een scalpel klaar om koeien te verlossen? Al die foktechnieken van tegenwoordig, daar is men behoorlijk in doorgeslagen. Commercieel kan Elke dag fiets ik 70 kilometer van en naar school in Goes. Dat gaat prima, hoor het interessant zijn, maar zeker voor de dieren zitten er nogal wat nega tieve kanten aan." Lydia: „Elke koe krijgt een naam, vaak in overleg met onze camping- gasten. Zij komen veelal uit de grote stad, waar doorgaans weinig geloei en geblaat te beluisteren valt. Dit voorjaar werd er een reus van een stiertje geboren en iedereen was ko men kijken. Het stamboek schreef voor dat de naam met een 'n' moest beginnen. 'Napoleon!', riep één van de kinderen. Nu staat er een Franse keizer op stal." Konijnen logeren bij de campinggasten Lise: „Ik vind de dieren leuk, maar een band heb ik er niet mee. Ik kom ook niet alle dagen in de stal, want ik heb het druk met school. Elke dag fiets ik van Meliskerke naar Goes en terug, in totaal 70 kilometer. Dat gaat prima hoor, op mijn elektrische fiets. Als het regent, word ik nat. Geef ik niks om. En we rijden met een hele groep, dus het is nog gezellig ook." Lydia: „Jack en Thijs verzorgen onze konijnen, een taak die voorheen door Lise werd verricht. Een stuk of dertig hebben we er wel." Lise: „Die zijn voor onze camping- gasten. Niet om in de pan te verdwij nen. Ze kunnen ze huren, voor de kinderen. Ze mogen er één uitkiezen en krijgen er een hokje bij, voor naast de tent." Jan: „Wij willen onze campinggas ten laten ervaren wat leven en wer ken op een boerderij inhoudt. Meestal hebben ze daar weinig kaas van gegeten. Door ze te betrekken bij allerlei werkzaamheden - ze mogen bijvoorbeeld helpen met het voeren en melken van de dieren - hopen we ze iets te leren over voedingsmidde len die ze elke dag gebruiken." Lise: „Waar wordt schapenkaas van gemaakt, vroeg papa eens. 'Van gei ten', riep een jongetje toen. Dat was grappig. Of ze denken dat koeien en schapen ook weekend vieren en dus op zondag niet gemolken hoeven worden." Lydia: „Door berichten in de media dinsdag 19 december 2017 PZ 'Het is een druk bestaan op onze boerderij' Paula Koster 44 —Lisede Korte Thijs (10), basisschool Tirza (8), basisschool Sara (3) Lydia de Korte-Walhout (35) runt de boerderij Lise (14), vwo 3 Jack (12), brugklas Jan de Korte (37) runt de boerderij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48