Een dankbaar kerstmoment 66 Bowensessie hersteltje lijf en je brein 2 RENÉ DIEKSTRA Daten Toine (37) en Pascal (43) hebben elkaar met kerst. Dat hadden ze nooit gedacht toen ze zich inschreven bij een datingbureau voor mensen met een verstandelijke beperking. Daten met begeleiding groeit ongekend snel. Column Twee oude vrienden komen elkaar na lange tijd weer tegen. De een ziet er slecht uit, alsof hij elk moment in tranen kan uitbar sten. Vraagt de ander: 'Wat heeft de wereld je toch aangedaan, mijn vriend?' Zijn antwoord: 'Dat zal ik je vertellen. Drie weken geleden stierf mijn oom en liet me 40.000 dollar na.' 'Zo, dat is een hoop geld.' 'Klopt, maar weet je: twee weken geleden stierf een neef die ik nooit gekend heb en die liet me 85.000 dollar na.' 'Nou zeg, tel je zegeningen zou ik zeggen.' 'Wacht, je snapt het niet. Want vorige week stierf mijn oudtante en van haar erf ik een kwart miljoen.' De ander reageert nu echt verbaasd. 'Maar waarom kijk je dan zo somber?' Antwoord: 'Deze weekhelemaal niks!' Een Amerikaanse collega met wie ik bij tijd en wijle moppen uitwissel, stuurde me onlangs deze grap. Veelbetekenend had hij achter 'onderwerp' in zijn e-mail 'Thanksgiving! Count your blessings' ('tel je zegeningen') getypt. Voor Amerikanen zijn de maanden november en december 'Thanksgi ving season'. De tijd van het jaar om stil te staan bij de mensen en gebeurtenissen die in positieve zin iets voor je hebben betekend. Wat doet het met ons als we af en toe onze zegeningen tellen en wat doet het met de ander aan wie we onze dankbaarheid tonen? Het antwoord: veel. Een paar weken gele den schreef ik op deze plaats dat 60 tot 70 procent van onze spon tane gedachten over onszelf en de wereld negatiefis. Meerdere lezers, die zich daarin her kenden, vroegen me wat je daartegen kunt doen. Mijn antwoord: denk aan mensen of dingen die goed voor je zijn of onlangs zijn geweest. Zeg daar in stilte 'dank je' tegen. Besluit elke dag om aan tenminste één ander te laten weten dat je hem of haar ergens erkentelijk voor bent. Een indrukwekkende hoeveelheid onderzoek toont inmiddels aan dat dankbaar of erkentelijk zijn - en die dankbaarheid uitdrukken -, positief effect heeft op welbevinden en gezondheid van zowel de 'dankgever' als de 'dankontvanger'. Dat nogal wat mensen desondanks moeite heb ben om hun dankbaarheid aan anderen te tonen, hangt samen met twee merkwaardige ideeën. Het ene is dat jouw dankbaarheid tonen de ander gro ter maakt en jou kleiner. Het andere: door dank baarheid te tonen ga je de verplichting aan vroeg of laat iets terug te doen. Beide opvattingen zijn on zin. Je dankbaarheid tonen vernedert jou niet. Het verheft je eerder. En de enige verplichting, voor zover je daar al van kunt spreken, is gewoon dit: bedanken. Vandaar deze tip voor tijdens het kerst diner: wissel met je tafelgenoten uit aan wie jullie over het afgelopen jaar dank verschuldigd zijn en waarvoor. Geloof me, dat zal een dankbaar kerst moment blijken te zijn. Dankbaarheid tonen vernedert je niet. Het verheft je juist LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS FOODSISTERS e zenuwen gieren door hun keel, bij i die eerste ontmoe- I ting in een zaaltje achterin een Bra bants café. Daten, hoe pak je dat aan? Toine Verberne (37) en Pascal Meu- lenbroeks (43) wagen de stap, ander halfjaar geleden alweer. Vandaar dat geen van beiden met de kerst alleen zit op zijn kamer. Ze gourmetten die dag met andere leden van Lofjoe, het dating- en trainingsbureau dat elke maand activiteiten organiseert, dit keer met een feestelijk kerstdiner. Toine, met zijn licht verstandelijke beperking en autisme, heeft vóór hij Pascal ontmoet alleen relaties met vrouwen. Hij blijkt er niet gelukkig van te worden. Hij valt op mannen, realiseert hij zich. Na zijn vorige rela tie blijft hij tien jaar single, tot hij date met Pascal, via Lofjoe. Pascal gaat al sinds zijn 28ste als vrijgezel door het leven. Hij is blind en heeft een lichte verstandelijke be perking. De mannen kennen elkaar uit hun tijd bij Radio Henrica. Toine werkt er als dj en Pascal bedient het mengpaneel en presenteert. Als Pas cal verhuist, verliezen ze elkaar uit het oog. Maar Toine vergeet hem nooit. Zelf contact zoeken, komt er niet van. Toine; „Ik maak niet zo snel contact, dat vind ik lastig." Ongeveer 242.000 Neder landers leven met een ver standelijke beperking, met een IQ_onder de 70. Bijna al deze mensen krijgen een vorm van langdurige hulp: thuis, op school, via dagbesteding of een instelling. Wat was ik zenuwachtig voor onze date. Ken ik hem? Daarnaast telt ons land circa 2,2 mil joen Nederlanders met zwakbegaafd heid, een IQ_tussen de 70 en 85. „Een relatie is heel belangrijk voor deze doelgroep", zegt Ilse Renders (37), nicht van Toine. Zij richtte met Amy de Waal (37) op r januari 2016 Lofjoe op, omdat ze zagen dat cliën ten met een verstandelijke beperking anderen willen ontmoeten en daarbij hulp nodig hebben. Verlangen „Iedereen verlangt naar het normale, ideale plaatje, ook mensen met een verstandelijke beperking. Zij willen net als ieder ander een partner die hen warmte en veiligheid biedt. Hun broers en zussen hebben dat ook." Amy de Waal, de oud-begeleider van Pascal: „Vaak hebben mensen met een verstandelijke beperking een klein sociaal netwerk. Ze komen overal dezelfde mensen tegen. Ze zijn vaker afhankelijk van hun omgeving en hebben ondersteuning en toe stemming nodig om een relatie aan te gaan of te onderhouden. Vergeet niet dat deze groep vaak weinig financiële middelen heeft om speci fieke ondersteuning te betalen." Hun datingbureau, een van de vele die in de afgelopen jaren is opgezet, biedt die steun wel. „Wat was ik zenuwachtig voor onze date", zegt Pascal Meulen broeks. „Ik had geen idee wat ik kon verwachten. Ken ik hem? Is het een collega?" Dat Amy en Ilse hem aan dj Toine Verberne van Radio Henrica koppelen, komt als een aangename verras sing. Pascal: „We hebben dezelfde interesses. In Nederlandstalige mu ziek, lekker eten en Goede tijden slechte tijden. We hebben ook de- IDENTIEK EN TOCH UNIEK dinsdag 19 december 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Deze maanden zijn voor de Amerikanen 'Thanksgiving season'. Laten we een voorbeeld nemen aan deze traditie van dankbaarheid tonen. Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO Foodsisters, suikervrije, kool- hydraatarme re cepten, uitgeverij Nieuw Amster dam, €20 Ode aan de liefde, verhalen over geluk in de liefde, uitgeverij Om de haverklap, €17,95 Bowen is een zachte bindweefselvlies- massage die het zelfherstellende vermo gen van ons lichaam zou stimuleren. De behandelmethode laat lijf en brein daadwerkelijk bijkomen. Met mijn gespannen deadlinegestel lig ik dankbaar op de behan- deltafel van fysiothera peute Jeannette Uit- tenbogaard. Jeannette richt zich op het hele li chaam: onder andere op ademhaling, het hor moon- lymfe- en zenuwstelsel, de spijs vertering, de spieren en de stofwisseling. Deze therapie, bedacht door Tom Bowen (1916— 1982), baseert zich zowel op de weten schappelijke benade ring wat betreft anato mie en fysiologie, als op de tradities waarin energie een rol speelt. Die energie zou via een netwerk door ons li chaam stromen. De vin gers van Jeannette raken lichtjes rollend mijn huid, wat ik nauwe lijks masseren noem. Het is veeleer een tas tend zoeken. Herhaal delijk verdwijnt ze tijde lijk naar de gang: rust pauzes waarin mijn her- Gelukkig, een liefje Jeanefte van Haasen 44 —Pascal Meulenbroeks Amy de Waal en Ilse Renders (r). Identiek en toch uniek, over twee lingen op zoek naar hun eigen identiteit, uitgeve rij Donker, €17,50 Tiwrliigni op wi naar hun tijen utmiiuil Hilda Jeninga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46