U Gradda (81) in de vuurlinie van een liquidatie 3 Ouders overleden model vrezen 'doofpot' en huren privédetective in Ivana zou zich nooit zomaar uitkleden De Maleisische politie houdt vol dat de dood van fotomodel Ivana Smit een ongeluk was. Haar familie weigert dat te accepteren. „Dit onderzoek is een doofpot en dat laten wij niet gebeuren. We hebben een privédetective ingehuurd." De kerstboom staat in volle glorie te stralen bij de familie Smit in het Bel gische Peer, net over de grens bij Eindhoven. „Ivana was dol op Kerst mis. Er ligt één cadeautje onder de boom. Voor Ivana. Als het was gegaan als vorig jaar, waren er nog tientallen pakjes voor Ivana gevolgd", zegt haar oom Fred Agenjo. Ketamine Maar anderhalve week geleden kwam er een telefoontje. Ivana was gevallen van een balkon op 20 hoog in Kuala Lumpur waar ze werkte. Haar dood is het script van een thril ler. Een bloedstollend mooi 18-jarig fotomodel valt na een nacht stappen naakt van een balkon van het appar tement, waarin ze een afterparty had met een Amerikaanse multimiljo nair. 's Middags wordt ze levenloos gevonden. De miljonair en zijn vrouw beweren dat ze niets gemerkt hebben van de val omdat ze sliepen. In Ivana's bloed worden sporen van alcohol, cocaïne, xtc en amfetamine gevonden. „Uit de urinetesten van het Amerikaanse echtpaar blijkt dat zij ook die drugs hadden gebruikt. In Ivana's bloed zat echter nóg een drug: ketamine, een rapedrug. Ze heeft ge woon zonder dat ze het wist een cocktail gekregen." De familie Smit verdenkt de Ame rikaan. Mogelijk heeft hij zich in de ochtenduren toen zijn vrouw even weg was, vergrepen aan het door drugs versufte meisje met de nood lottige val als gevolg. „Ivana stond graag in de belangstelling, maar ze zou zich nooit zomaar uitkleden, on zeker als ze was over haar kleine bor- De 8i-jarige Gradda Meekers lag net een uurtje te slapen toen ze wakker werd van een harde klap op haar been. Althans, ze dacht dat ze een tik had gekregen, maar het bleek een verdwaalde kogel. „Ik was even helemaal de kluts kwijt." De kogel was een van de ruim twintig kogels die kort voor half een op de Japuradreef en Costarica- dreef werden afgevuurd door twee mannen in een auto. Het duo pro beerde twee mannen in een andere auto te liquideren. Terwijl de vluchtende mannen de hoek om sloegen, werden ze onder vuur ge nomen door hun achtervolgers. Een van de kogels sloeg in onder de vensterbank van het slaapka merraam van Meekers op de eerste verdieping, de andere vloog door het dubbelglas. Dat glas brak de baan van de ko gel, die Gradda's man Boudewijn van der Kroef rakelings miste, maar haar been doorboorde. Even ver derop in de straat vond een andere bewoner een kogel van de schiet partij in zijn badkamer. Meekers schrok in eerste instan tie wakker van lawaai op straat. sten." 48 getuigen zijn inmiddels ge hoord, meldde de Maleisische politie gisteren en de voorlopige conclusie is dat Ivana's dood een ongeluk was. Alle andere verhalen zijn speculatie, zegt de politie. Er wordt nog gewacht op de uitslag van een tweede autop sie. Swingers „Het is een doofpot", stelt oom Fred. Ivana's ouders en broer Randy vlogen de dag na haar dood naar Kuala Lum pur. Daar hoorden ze dat de 45-jarige Amerikaan en zijn vrouw bekend staan als 'swingers' - stellen die aan partnerruil doen - en vaker seks hadden met jonge vrouwen. Ook zou er ruzie zijn gehoord vanuit het appartement. Ivana's modelwerk zat in de lift. Ze liep shows voor Chanel en linge- riemerk Triumph in Kuala Lumpur. Haar dood onder verdachte omstan digheden trekt internationale media belangstelling, van Australië tot in Zuid-Amerika. Ook figuren die geld ruiken, duiken op. Zo bood een Amerikaanse zelfverklaarde detec tive zijn diensten aan. Er was een Duitse onderzoeker die zich meldde. En ook Mark Williams- Thomas, een Brits oud-rechercheur en onderzoeksjournalist, klopte op de deur. „Hij is zeg maar de Engelse Peter R. de Vries. Hij heeft met vorige zaken in Azië laten zien dat hij resul taat boekt. Die moeten we hebben." Via crowdfundingsite doneerac- tie.nl probeert de familie geld bij een te krijgen om hem in te huren, er is al zo'n 6.000 van de beno digde 18.000 euro binnen. Ziekenhuis Agenjo is alleen in het huis van de familie. Vader Marcel Smit is zojuist naar het ziekenhuis gebracht met hartklachten. Door de woonkamer springt Skittles, het hondje van Ivana. Morgen had Ivana thuis moe ten komen om kerst te vieren met haar familie. In januari had ze met Skittles terug willen vliegen naar Maleisië om er samen met haar nieuwe vriend een bestaan op te bouwen. Maar nu ligt ze al ander halve week in een mortuarium in Kuala Lumpur. De familie is gebro ken, moeder Karin stortte in Malei sië al in. „Karin zei: ik zou de rest van mijn leven in een doos langs de Maas slapen als ik mijn dochter nog één keer zou kunnen zien." stuk beter met Meekers. Ze blijft nog een nachtje in het ziekenhuis, maar mag dan weer naar huis. Zoon Eu- gène kan er niet over uit dat zijn moeder is beschoten. „Je bent nergens meer veilig. Dat is wel heel kwalijk." Bij de liquidatie vorig jaar juli van Ranko Skekic op straat in Over- vecht vlogen de kogels ook al door een woonkamerraam op de eerste verdieping. Loco-burgemeester Everhard noemt de schietpartij in de nacht van zondag op maandag 'onaccep tabel'. Vanavond belegt de ge meente samen met de politie een bijeenkomst voor buurtbewoners om ervaringen te delen en vragen te beantwoorden. Daarna voelde ze de klap. „Ik dacht dat er iemand in de slaapkamer was binnengedrongen", zegt ze in haar ziekenhuisbed. De Utrechtse stond op en voelde hoe er 'iets kouds' langs haar been stroomde. „Ik bloedde als een rund. Mijn man belde 112 en binnen een kwartier stond mijn slaapkamer vol met agenten en ambulancebroeders. We mochten niets meer aanraken." Het gaat inmiddels alweer een dinsdag 19 december 2017 GO - Fred Agenjo, oom Ton Voermans Peer Waar de Utrechtse wijk Over- vecht al langer voor vreesde, is waarheid geworden: bij een af rekening in het criminele milieu is een onschuldige bewoner door rondvliegende kogels ge raakt. Ivar Penris Utrecht Oom Fred Agenjo in het lege huis met Skittles, de hond van model Ivana Smit. FOTO ANNEMIEK MOMMERS A Gradda Mee kers in het zie kenhuis. Rechts het kogelgat. FOTO IVAR PENRIS EN MARNIX SCHMIDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3