>RWS 79 is spin in het web bij ca 8 DELTA Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig De RWS 79 steekt van wal in Hansweert. De drie mannen aan boord van het patrouillevaartuig zijn de ogen en oren van Rijkswaterstaat op de Westerschelde, bij kalm weer zoals vandaag, en zeker ook bij slecht weer en calamiteiten. U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Klimaatneutrale bouw Voor elke kubieke meter aardgas (5 december) die nu in een huis vervangen wordt door stroom, zal in de elektricteitscentrales drie kubieke meter gas nodig zijn. Een gasloos appartemen tengebouw elektrisch verwar men verplaatst dus alleen CO2 en zal de C02-uitstoot tenmin ste verdubbelen. Zelfs bij elektri sche warmtepompen zal de C02-uitstoot maar weinig ver anderen. Afvalwarmte als wijk- verwarming is een tijdelijke kostbare niet-duurzame oplos sing. De warmtevraag van mo derne nul-energie woningen is zeer beperkt. Dit maakt aanvul lende centrale wijkvoorzienin- gen kostbaar. Vanaf 2020 moet er klimaat neutraal gebouwd wor den. Met passieve bouw, goede isolatie, zonnepanelen en bij voorbeeld warmte-/koudeopslag met energieheipalen als gesloten bodemwarmtewisselaar, is dit goed mogelijk. Volgens het tran sitiebeleid zijn moderne stads(waterstof)gasfabrieken als energieopslag van duurzame stroom, aangesloten op be staande gasleidingen, ook nood zakelijk. Met in bestaande wo ningen brandstofcellen als CV ketel voor een C02-vrije produc tie van warmte, stroom en water. H. Steehouwer, Zuidsingel 69, Rotterdam PZEM De elektriciteitsprijzen stijgen, zegt PZEM (14 december). Daarna daalt de prijs door gro tere windparken en zonnepane len. De PZEM gaat samen met Tennet het netwerk stabiliseren. Maar is de natuur te stabiliseren? Door de kleine onregelmatige stroomopbrengsten van zon- en windparken moet PZEM standby staan. Hoe kan men ho pen dat bij een grote onregelma tige stroomopbrengst na 2025 het standby staan minder zal wor den? PZEM zal ook dan moeten klaarstaan. De zon- en windpar ken moeten terugbetaald wor den. Ook de energiebelasting stijgt almaar om de voorgescho ten subsidiegelden te verhalen op de 'energieafnemers'. De CO2 waar alles om begonnen is, wordt nauwelijks teruggedron gen. Wie wordt hier wijzer van? Producenten van windmolens en zonnepanelen? Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede e vaartocht gaat naar het beruchte kNauw van Bath, waar twee ge strande zeesche pen eerder dit jaar voor spektakel zorgden. De RWS 79 lag er constant bij. Het schip doet dan ook dienst als commandovaartuig voor de Vei ligheidsregio Zeeland. „Dat maakt dit schip en het zuster- vaartuig RWS 78 uniek", vertelt mobiel verkeersleider Adrie Kos ten. „Voor Rijkswaterstaat zijn zo'n zeven jaar geleden tien van deze patrouillevaartuigen ge bouwd, maar slechts twee zijn er met een commandopost uitge rust. Die varen hier, op de Wes terschelde." Op een groot scherm in de commandopost zijn beelden vanuit de lucht te zien van de 20 september bij Bath aan de grond gelopen olietanker Seatrout. Sleepboten liggen langszij. Op een afstandje van het schip dob bert de RWS 79. Bij zo'n incident is het vaartuig volbezet. „Wij hebben dan officieren van dienst van de Veiligheidsre gio Zeeland en Rijkswaterstaat aan boord", legt Pieter Franssens, collega van Adrie Kosten, uit. „Zij zitten er met hun neus bovenop en kunnen de centrale met be- dinsdag 19 december 2017 PC verbindt Ogen en g Weste Harmen van der Werf Hansweert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36