A SHOWROOM UITVERKOOP Zorg op maat in robuuste fabriek Middelburg wil dat pinnen blijft kunnen 7 Ruim, mooi en luxe. Maar ook wat onpersoonlijker. Het is nog wel even wennen voor de bewoners van het nieuwe zorgcentrum Scheldehof. KORTING OP TEGELS EN SANITAIR De Zware Plaatwerke rij bestaat niet meer. Maar de scheep- vaartfabriek is nog duidelijk herken baar in zorgcentrum Scheldehof. De vorm van het gebouw en de oude fabrieksdeuren houden de historie van de plaatwerkerij in leven aan de Peperdijk, pal aan het Dok. Pauw Poppe (76), Niels Lauer (67) en Kees Langebeeke (60) kennen de geschiedenis van hun nieuwe woonplek wel een beetje. Ze vinden de stoere uitstraling van het gebouw ook mooi en roe men de elementen die de archi tect intact heeft gelaten. Vooral de nok van het gebouw, waarin een loopbrug met delen van een hijsinstallatie is blijven hangen, vinden ze prachtig. Atelier De ruimte in hun kamers bevalt ook prima. Lauer heeft met meer dan vijftig vierkante meter plek voor een atelier in zijn kamer. Hij schildert nog bijna elke dag en is blij met het uitzicht op Het Dok. Net als Kees kan hij tot Middel burg kijken bij helder weer, zegt hij. Als Middelburger voelt Lange beeke zich net iets meer thuis als hij de Lange Jan kan zien. En Lauer zit als kunstschilder graag aan de noordkant. „Het licht is prachtig en de zon zit aan de andere kant van het gebouw. Ik ben dan ook heel blij met mijn kamer. Het lawaai van de grote toegangsdeur, die vlak onder mij open- en dichtgaat, neem ik dan maar voor lief." Pauw - 'Ik heet Paulus, de aan spreektitel Pauw is zo gegroeid' - kijkt vanuit zijn raam naar het Dokje van Perry. „Dat bevalt prima, hoor." Alle drie de heren woonden voorheen in Weyevliet: Kees net Een stoel bij de entree om op een taxi te wachten, zou makkelijk zijn drie weken omdat hij na een zie kenhuisopname onder meer van wege epileptische aanvallen niet meer terug naar huis kon, en de twee anderen iets langer. De noodlokalen aan het Weyevliet- plein waren stukken minder comfortabel en popperiger. Toch zaten er ook wel wat voordelen aan de kleinschaligheid aan het Weyevlietplein, vindt het drietal. „Het was allemaal niet zo groot en onpersoonlijk. Toen vroeg het personeel drie keer per week of ik onder de douche wilde; nu moet ik het zelf vragen anders ga ik nooit meer", chargeert Kees. Pauw sluit zich er bij aan en signaleert dat verzorgenden ook bijna geen tijd meer hebben voor een praatje. „Ze moeten hier zulke afstanden afleggen dat ze daar niet meer aan toe komen." Onwennigheid Locatiemanager Esther van Harn van WVO Zorg wijt de klachten Ik mis een plek om samen met anderen te koken, zoals we in Weyevliet hadden aan onwennigheid. „De perso neelsleden én de bewoners moe ten hun weg nog vinden in de nieuwe omgeving. Als iedereen gewend is, zullen mensen blij zijn met het nieuwe huis." De meest mobiele bewoners profite ren direct van de nieuwe locatie van Scheldehof, weet Van Harn. „Mensen die met hun rollator of scootmobiel zo de binnenstad in lopen of rijden, zijn heel blij." Bioscoopzaal Ook van buiten het zorgcentrum krijgt Van Harn veel complimen ten. „Mensen zijn blij dat de plaatwerkerij is blijven staan, en vinden Scheldehof een aanwinst voor het Scheldekwartier. Ik no dig ze graag binnen uit, want het café-restaurant is een groot deel van de dag voor iedereen open. Over een paar maanden hebben we ook nog een bioscoopzaal waar bewoners én bezoekers te rechtkunnen." fSk Ik vind het restaurant wel heel erg groot, maar het eten is ergoed Het wijkteam 't Zand/Stromen- wijk bood maandagavond een pe titie aan met bijna 300 handteke ningen. De Rabobank vindt de au tomaat een te groot risico, omdat in het geval van een plofkraak de bewoners in de appartementen er boven gevaar lopen. Maar de auto maat is wel belangrijk voor de wijkbewoners, stelde Bram Ro denburg van het wijkteam: „Vol gens de Rabobank vinden er per jaar ongeveer 75.000 transacties plaats." Het zijn niet alleen bewo ners van de Stromenwijk die er geld halen, vermoedt het wijk team, maar ook bewoners van om liggende wijken. Want ook in de Griffioen en Klarenbeek zijn geen geldautomaten. Plofkraken hebben bij deze auto maat ook nooit plaatsgevonden. „En de bank biedt als alternatief dat mensen geld thuis kunnen la ten bezorgen. Maar dat kan alleen als je minstens 300 euro bestelt en dan moet je 5 euro per bezorging betalen. Terwijl mensen vaak juist een klein bedrag willen pinnen om meteen boodschappen te doen." PvdA, SP en LPM dienden een motie in waarin het college van B en W wordt gevraagd nog eens met de Rabobank te praten. „Na dorpskernen zijn nu stadswij ken aan de beurt bij het verdwij nen van voorzieningen", ver klaarde Mehmet Kavsitli (PvdA). Contant geld wordt opgenomen op plekken waar winkels zijn. „Als de geldautomaat verdwijnt, neemt ook de bedrijvigheid af." Wim Steketee van de LPM vond dat de juist criminaliteit moet worden aangepakt. Inge Tupanwel van de SP stelde voor om dan een beton nen paal of iets dergelijks neer te zetten. De gemeenteraad steunde de mo tie unaniem. Ook wijkwethouder Chris Dekker deelde de opvatting dat de geldautomaat belangrijk is voor de wijk. „Zeker voor ouderen. Maar wij gaan niet over zulke au tomaten. En wij hebben begrip voor de zorgen van de Rabobank." Dekker zegde wel toe 'met alle be trokkenen' te gaan praten over de mogelijkheden om de geldauto maat te behouden. dinsdag 19 december 2017 In de cen trale hal staan tafels van café restaurant Scheldehof, maar er zijn ook een re ceptie, een winkeltje en diverse leeshoeken te vinden. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA T Portretjes onder FOTO'S RUBEN OREEL Scheldehof als spil van stad René Hoonhorst Vlissingen 'V-, -Kees Langebeeke -Niels Lauer -Pauw Poppe Het gemeentebestuur van Mid delburg gaat overleggen met de Rabobank Walcheren/Noord- Beveland om de geldautomaat aan het Westerscheldeplein in de Stromenwijk toch te kunnen behouden. Maurits Sep Middelburg Wegens verbouwing! Alles moet weg! Hoge kortingen op tegels en sanitair! Kom snel langs want op=op! Nobelweg 1 Goes Bestelshops.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35