2017 warm jaar met vooral natte zomer leder zijn persoonlijke momentje 3 De werkdag van Lydia Zuidweg uit 's-Gravenpolder (verzorgende niveau 3) is vanochtend om 07.30 uur begonnen. Eerst de over dracht van de nachtdienst. Hoe is de nacht verlopen voor de zes ouderen die Lydia onder haar hoede heeft, op de af deling PG (voor demen terende ouderen)? Om 09.00 uur stapt een medewerker Woon- Leefmilieu binnen. Dat betekent een hel pende hand bij het ont bijt en de schoonmaak, iemand die even een boodschapje kan doen met een paar bewoners. Maar vanaf 13.00 uur zit Lydia weer alleen op de af deling. Tot om 15.30 uur haar dienst erop zit. „Je probeert mensen aandacht te geven tijdens de persoon lijke verzorging. Dat vind ik belangrijk, 's Middags als iedereen uit bed is, tijdens de kof fie, is er even een persoonlijk mo mentje voor iedereen. Het zou heel fijn zijn als ik de hele dag as sistentie had. Dan kun je ook nog eens ingaan op verzoekjes om even te gaan wandelen of wat lan ger de tijd voor iemand nemen." Mirelle Marinisse uit Vlissingen werkt als oproepkracht. „Dat wil zeggen: ik loop de gaten dicht van mensen die ziek zijn of vakantie hebben. Vroeger had ik een vast contract, maar ik vind dit leuker, afwisselender." Vandaag heeft de verzorgende (niveau 3) de bewo ners van woning 2 in de afdeling PG van Ter Reede geholpen met aardappels schillen en de was op vouwen, ze is mee geweest met het boodschappen doen in het winkeltje en - misschien nog het belangrijkste: ze hebben samen koffie gedronken en een kerstmu ziekje opgezet. „Een rustmoment waarin je even met elkaar kunt praten. Kopje koffie of thee, en er gewoon zijn voor de mensen. Dat praatje. Dat is heel, heel erg be langrijk." „Wie de afgelopen zomer nat vond, slaat de spijker op zijn kop. Zowel juli als augustus waren veel natter dan normaal en op sommige plaat sen viel zelfs meer dan de dubbele maandhoeveelheid neerslag", laat Matthijs van der Linden, meteoro loog van Weeronline weten. „In het voorjaar was het juist erg droog met vooral in april tot en met juni nau welijks neerslag." Landelijk eindigt 2017 in de top tien van warmste jaren, maar in Zeeland was het dit jaar nog veel warmer. Tot nu toe was het in Vlissingen gemiddeld 12 graden. De komende weken is het zacht. Ge woonlijk is het de laatste elf dagen van het jaar maximaal 6,2 graden, maar dit jaar kunnen we middag- temperaturen van 8 tot 10 graden verwachten. „Dit betekent dat we rond 11,8 graden uitkomen en dat is goed voor een derde plek in de lijst met warmste jaren", aldus Van der Linden. Alleen in 2014 en 2007 was het nog warmer met respectievelijk 12,4 en 11,9 graden gemiddeld. In Vlissingen werd het dit jaar twee keer tropisch warm met op 19 en 21 juni temperaturen van respec tievelijk 30 en 30,2 graden. West- In september viel in Wolphaartsdijk 191 millimeter water en was daarmee erg nat dorpe noteerde zelfs acht keer tro pisch warm. De laatste keer was op 29 augustus toen de temperatuur naar 31,4 graden steeg. De hoogste temperatuur was 33,4 graden en werd gemeten op 22 juni. In de pe riode van 17 juni tot en met 23 juni was in Westdorpe sprake van een hittegolf. Het was niet alleen warmer dit jaar, maar er viel ook meer neerslag. In Vlissingen werd ruim 70 milli meter meer afgetapt dan het jaarge middelde van 742 millimeter en die hoeveelheid kan tot het eind van de jaar nog licht stijgen. Gemiddeld is april met 39 millimeter neerslag in Vlissingen de droogste maand en valt in november de meeste neer slag (77 millimeter). Dit jaar was het in februari tot en met juni erg droog. In juni viel in Vlissingen slechts 21 millimeter regen en daar mee was deze maand het droogst. Van der Linden: „Daarna volgde een hele serie natte maanden en met 122 millimeter in juli en 134 millimeter in augustus mogen we best spreken van een kletsnatte zo mer." In Noordgouwe was het in juli nog natter dan in Vlissingen en viel er zelfs 186 millimeter. In septem ber waren de verschillen in hoe veelheid neerslag nog groter. In Wolphaartsdijk werd 191 milli meter afgetapt en daarmee was het de natste plek van Zeeland. In Ka- pellebrug (Zeeuws-Vlaanderen) viel toen een vrij bescheiden 60 millimeter. Zonuren Met zo'n 1.900 uur zon in Vlissin gen tot nu toe is het dit jaar best zonnig. Deze hoeveelheid is geen record, maar wel beduidend meer dan de 1.733 uur in een gemiddeld jaar. dinsdag 19 december 2017 Lydia Zuidweg helpt mevrouw Ploni Bil in haar rolstoel. FOTO DIRK-JAN GJELTEM A Met een gemiddelde tempera tuur van 11,8 graden in Vlissin gen is 2017 het op twee na warmste jaar sinds het begin van de metingen in 1906. Daar naast was het bijzonder nat in de zomermaanden. Dat blijkt uit cijfers van Weeronline. Van onze redactie Vlissingen - Matthijs van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31