C9 Dijkstra kan het niet laten Fusie Vragen over illegale prostitutie Goes is meest toegankelijk 2 ZORG MEER GELD In 2018 krijgen verpleeghuizen van het Rijk 435 miljoen euro extra geld. Voor verpleeghuizen in Zeeland betekent dat 500 a 600 banen erbij. Commentaar Pia Dijkstra van D66 wil niet loslaten. De coalitiepartners mo gen dan een herenakkoord hebben gesloten over een wapen stilstand in de strijd om verruiming van de euthanasiewet, maar Dijkstra probeert de politieke discussie over Voltooid Leven aan de gang te houden. Dat mag. Een Kamerlid werkt zonder last of ruggespraak. Maar verstandig is anders. Dijkstra weet hoe de hazen lopen. Met de CDA en de Christen- Unie in de gelederen heeft dit kabinet geen haast. Elke stap in de richting van bij wet geregelde stervenshulp voor mensen die vin den dat hun leven klaar is, betekent politieke heisa. Desondanks wil Dijkstra snel verder. Dat is vreemd. Want er is voldoende aanlei ding om nog eens even heel goed na te denken over haar initiatief- wet. Niet in de laatste plaats door Dijkstra zelf. In haar eerste versie zouden ouderen boven de 75 jaar voor de stervenshulp in aanmer king moeten komen. Nu dubt ze over die leeftijdsgrens. Is leeftijd eigenlijk wel een factor? Verder heeft Dijkstra tot nu toe geen goede antwoorden gevonden op de kritiek van opmerkelijk veel deskun digen. De Adviescommissie Voltooid Leven constateerde nog niet zo heel lang geleden dat de Wet Toetsing Levensbeëindiging (de euthanasiewet) al zo ruim is dat Nederland er nog wel even mee vooruit kan. Er zijn vragen waar je liever geen politiek oordeel over hebt. Kun je in je eentje beslissen of je leven zin heeft? Weten we met 'vol tooid leven' waar we over praten? Is het niet genoeg dat mensen er na zorgvuldige voorbereiding zelf een einde aan kunnen maken? Alle antwoorden zijn goed. Daarom is het onverstandig Den Haag om een keuze te vragen. De huidige euthanasiepraktijk voldoet. Dus Pia Dijkstra kan haar stokpaardje gerust diep in de kelderkast opbergen. Het is onverstandig Den Haag om een keuze te vragen in de kwestie Voltooid Leven VLISSINGEN Hoeveel gevallen van mensenhandel en illegale pros titutie kent Vlissingen? Dat wil Lilian Janse (SGP) weten van het Vlissingse college. In raads vragen haalt ze het verwijt van de Nationaal Rapporteur Mensenhan del (NRM) aan dat Nederlandse ge meenten te weinig actie onderne men tegen het uitbuiten van men sen. Ze wil ook weten welke hulp de gemeente slachtoffers biedt. In no vember trof de politie op twee adressen in Vlissingen illegale pros- tituées aan. rri ode Sweaters Colberts Overhemden casual Overhemden dress Pantalons Vesten Jacks V hals pullovers v.a. 49. v.a. 98. v.a. 29. 2 voor 69. v.a. 59. v.a. 59. v.a. 98. v.a. 49. ALMANAK De gemeentebesturen van Vlis singen en Middelburg zitten el kaar weer regelmatig inde haren. Onenigheid over zorgloket Por- thos en ruzie over te bouwen woonwijken vertroebelen de verhoudingen. Dat ene Vlis singse raadslid van D66 weet de oplossing al jaren: herindeling tot één gemeente Walcheren. De rest van de raad wil daar niets van weten. Een wethouder van een lokale partij gaf het gevoelen goed weer toen hij twitterde: 'Als D66 was gefuseerd met WD, CU en CDA, dan had de kabinetsfor matie ook niet zo veel gedoe ge geven'. Tweede leven voor fietsspullen in Mali Meliskerke baadt in sfeerverlichting Kersthuis in de Walstraat VLISSINGEN Brandweerpop-up sluit de deuren Eten op tafel zetten, helpen bij een badbeurt, schoonmaken, medische verzorging, activiteiten en bovenal: persoonlijke aandacht. Zaken die de kwaliteit van leven van de bewoners van verpleeghuizen moeten verbe teren. En natuurlijk: de mensen die dat doen, het personeel dus. Daar Grote vraag: waar haal je de mensen vandaan voor de nieuwe banen? moet het geld aan besteed worden dat vanaf 1 januari vrijkomt voor be tere zorg, en nergens anders aan. Di recteur Jan de Graaf van WVO Zorg is er blij mee, zegt hij in Ter Reede in Vlissingen, een van de vijf verpleeg huislocaties van WVO Zorg. De or ganisatie huisvest 450 verpleeghuis bewoners - de meesten 86 jaar of ou der en zeer hulpbehoevend. Tussen alle noodzakelijke handelingen door probeert het personeel ook wat per soonlijke aandacht te geven. Alleen: eerdere bezuinigingen op de zorg hebben dat heel moeilijk gemaakt. „Er wordt heel veel gevraagd om aandacht", geeft Jan de Graaf aan. „Aandacht die je niet met anderen hoeft te delen. Het is ontzettend te recht dat de verpleeghuizen extra geld krijgen." Maar wel wonderlijk, voegt hij er aan toe. „De problemen in de thuiszorg zijn net zo groot. En daar komt geen geld bij." Per maand krijgt WVO Zorg zo'n twee miljoen euro gestort voor ver pleeghuiszorg. In dat bedrag zitten inbegrepen de huisvesting, de perso neelskosten, het eten en de schoon maak, de was van het linnengoed, de activiteitenbegeleiding, medische zorg, fysiotherapie en ga zo maar door. Liefst 75 procent gaat op aan personeelskosten. Vanaf 1 januari komt er maandelijks een ton extra bij, genoeg om tussen de 20 en 30 voltijdsbanen te betalen. „Omdat er veel deeltijdbanen zijn, is dat werk voor méér mensen", legt De Graaf uit. „Over heel Zeeland schat ik dat er tien a twaalf miljoen bij komt. Dat is een formidabel aantal banen. Mis schien wel vijf-, zeshonderd." Grote vraag: waar haal je die men sen vandaan? Eerdere kabinetsbe sluiten en bezuinigingen op de zorg leidden tot massaontslagen. Veel mensen kozen ervoor zich te laten omscholen. Of ze begonnen als zzp'er voor zichzelf. Vooral aan verzorgenden niveau 3 (die ook medische handelingen mogen verrichten) en verpleegkundi gen is gebrek. De Graaf hoopt dat de plekken ingevuld kunnen wor den met lager opgeleiden, die in ei gen huis verder opgeleid worden. „Iemand zonder diploma's, maar met het hart op de goede plek, is eventueel ook welkom." GOES De gemeente Goes is geno mineerd als 'Meest Toegankelijke Gemeente van Nederland', samen met Ermelo, Hardenberg, Zwolle en Katwijk. De verkiezing is een initiatief van Nederland Onbeperkt en Ongehin derd, die zich inzet voor een toe gankelijke samenleving voor men sen met een beperking. Sinds eind september kon ieder een de toegankelijkheid van de ei gen gemeente beoordelen. Op basis daarvan zijn de vijf genomineerd. De winnaar wordt begin maart bekendgemaakt. Bericht voor onze adverteerders rDE PERSGROEP dinsdag 19 december 2017 lAwoy Plein 1940 nr. 20, Middelburg - Tel. 0118-612508 - www.lavooymode.nl Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Afgedankte wielerspullen kunnen een tweede leven krijgen bij fietsprojecten in Mali. Wie nog bruik bare truien, schoenen, sokken, (korte) broeken, helmen en onderdelen heeft, kan die zaterdag 30 december van 9.30 tot 13.00 uur inleveren tij dens de Oud Jaar Bike Ride Middelburg bij Cycle Hub op bedrijventerrein Ramsburg. Alles gaat via Jakob Cijsouw uit West- kapelle naar fietsprojec ten in Mali. MELISKERKE De Ondernemersvereni ging Meliskerke heeft het dorp voor de kerstdagen volgehangen met sfeer verlichting. De onderne mers namen de lampens lierten over van collega's in Zoutelande. Ook de ro tonde bij de entree van het dorp is versierd met vier verlichte kerstbo men. „De anders zo don kere Dorpsstraat ziet er echt sfeervol uit", glun dert Carlo Rotte, voorzit ter van de ondernemers club. VLISSINGEN Het Sinterklaashuis van CSW Bestevaêr in de Walstraat in Vlissingen is afgelopen weekeinde omgebouwd tot Kerst huis. Leerlingen van klas 3 Dienstverlening en Pro ducten van de school deelden afgelopen week einde al koekjes uit aan het publiek. Zaterdag 23 en zondag 24 december zijn kinderen vanaf 12.00 uur welkom om te kleu ren, knutselen en een kerstfilm te kijken. De Zeeland Veilig pop up store over (brand-) veiligheid in Vlissingen sluit zaterdag na twee maanden de deuren. Er zijn die dag tussen 10.00 en 17.00 uur acti viteiten, zoals in een brandend huis staan via de virtual reality bril. Om 13.00 vertelt een vuurwerkslachtoffer zijn verhaal. Wie geeft die extra aandacht? Ondine van der Vleuten Vlissingen In verband met kerst en oud nieuw hanteren wij gewijzigde sluittijden voor het opgeven van advertenties en familieberichten. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertising.pzc@persgroep.nl. NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30