9 Bedankt Sander Dekker. Hier is ons draagvlak voorde staking Het moet niet gezellig worden, we willen een serieuze boodschap overbrengen Hsg Basisschoolleraren willen staken. „Oh, help. Nu gaat het echt gebeuren. Wat gaat dit losmaken", vraagt Thijs zich bezorgd af. Onderwijsland explodeert. De te lefoon staat roodgloeiend. Net op het moment dat meester Jan met zijn ge zin in de auto richting Parijs rijdt, belt strijdmakker Thijs. Jeroen Pauw wil hen aan tafel hebben. „Mijn vriendin zei: waag het niet om te ke ren. Dus ik ben doorgereden. Ik baalde wel even zeg. Maar ik kon echt niet anders." Thijs gaat, met juf Brenda, wel naar Pauw. Debat ontspoort Terwijl de leraren op acties broeden, maakt uitgerekend staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) de weg vrij. Op to mei debatteert de Kamer commissie Onderwijs over de hoge werkdruk van basisschoolleraren. PO in Actie hoopt er met een mannetje of 150 a 200 bij te zijn. Maar vlak voor de vergadering klonteren wel 700 le raren samen. In de Tweede Kamer gaan extra zalen open waar de leraren het debat kunnen volgen. En dan gebeurt het: Dekker zegt dat het salarisverschil tussen leraren van basis- en middelbare scholen te recht is, omdat het nu eenmaal zwaarder is om met pubers te wer ken. Het Kamergebouw is te klein. Die commotie gaat aan de meesters Thijs, Jan en Paul voorbij. Zij zitten in een café om de hoek koffie te drin ken. Zo vaak zien ze elkaar niet en ze hebben nog veel te bespreken. Vuur werk hadden ze al niet meer ver wacht. Een verkeerde inschatting, zo blijkt als hun telefoons op tilt slaan. „Bedankt Sander Dekker, hier is ons draagvlak voor een staking", merkt Thijs op zodra hij de berichten leest. Als excuses van de staatssecretaris uitblijven, zegt PO in Actie het ver trouwen in hem op. Terwijl de mannen van PO in Actie zich warm lopen voor een staking, gaan de onderwijsbonden iets min der hard. Die opperen het idee om op een zaterdag te protesteren. Veel te soft, vindt PO in Actie. Ze komen met een gulden middenweg: op dins dag 27 juni blijven de schooldeuren een uur dicht. Helden op het Malieveld Op 27 juni is de eerste prikactie een feit. 90 procent van de basisscholen houden de deuren het eerste uur dicht, 's Middags verzamelen zo'n 5.000 leraren zich op het Haagse Ma lieveld, inclusief de meesters Jan en Thijs. Ze staan als helden naast het podium. Wildvreemden stappen op hen af om hen te bedanken. „Zo bi zar. Mensen wilden zelfs met ons op de foto", vertelt Thijs. Succes Het succes smaakt naar meer. Al aan het begin van de zomervakantie gaan de meesters met de schoolbesturen en bonden om de tafel. PO in Actie heeft twee eisen: een dag staken en een manifestatie zonder fluitjes, pet jes en belletjes van de vakbonden. „Het moet niet gezellig worden, we willen een serieuze boodschap over brengen", aldus Jan. De onderwijsbonden hebben an dere plannen. Zij opperen een sta king van een halve dag. Thijs: „Toen we dat hoorden, zeiden we gelijk no way." De leraren ontdekken dat de stakingskas pas open hoeft als er een hele dag wordt gestaakt. Ze spelen het hard en krijgen de bonden mee. Die eisen wel weer een grote manifestatie. Jan: „Wij vonden het veel belangrijker dat die deuren van de scholen dichtgingen." Maar ze doen water bij de wijn: op 5 oktober gaan de scholen dicht en komt er een manifestatie in het Haagse Zuider park. Terwijl Jan op de camping in Frankrijk van de zon geniet en Thijs door Montenegro reist, sijpelt het nieuws door dat de PvdA er een sala risverhoging van dik 3 procent door heen wil krijgen. Ze zouden blij moeten zijn, maar voelen dat niet zo. „De PvdA speelt een politiek spel. Het is een truc om de partij een beetje kleur op de wangen te geven voor hun rol in de oppositie", ver woordt Jan. Bovendien, wat kunnen ze met 270 miljoen euro? De leraren hebben toch luid en duidelijk overge bracht dat 900 miljoen euro nodig is voor betere salarissen. Een dag voor de grote actie zit meester Jan in de auto richting een optreden in RTL Late Night als zijn telefoon rinkelt. Het is Thijs: het ka binet zou 500 miljoen euro extra uit trekken voor verlaging van de werk druk. De meesters zijn verbijsterd. Probeert iemand in politiek Den Haag de grote staking te dwarsbo men? „Is het structureel geld dat we er echt bovenop krijgen? We moeten het eerst zwart op wit zien. De actie gaat door", besluiten ze meteen. Slaapfeest Diezelfde avond crashen de leraren van PO in Actie op de bank in het huis van Paul. Een symbolische plek. Vanaf die bank drukte Paul zelf im mers op de knop van die mega Face- bookgroep. Het wordt een slaapfeestje, inclu sief het vaste ingrediënt: weinig slaap. De leraren komen pas om half twee thuis van RTL Late Night. Moe ploffen ze neer om nog even na te praten en vooral ook te babbelen over de dag van morgen. Hoeveel mensen zouden er komen? Bij de bonden hebben zich al 20.000 leraren aange meld, dus een mannetje of 30.000 zou mooi zijn. De leraren kruipen onder de wol. Ze liggen overal: op de bank, op een matras op de grond, in het logeerbed. Terwijl meester Thijs luid ligt te snurken, staart Jan naar het plafond. Wetende dat de wekker om 06.30 uur weer gaat. Na een ontbijt op de school van meester Paul gaan ze naar Den Haag. Ze passeren de ene na de andere bus. Zouden al die mensen op weg zijn naar het Zuiderpark? In Den Haag geloven ze hun ogen niet. Vanaf het podium spieken ze vast door het doek. Op het veld staan 66.000 leraren. Paul: „Zo overweldi gend. Ik ben even naar achteren gelo pen om een traantje weg te pinken." maandag 18 december 2017 ft -Thijs Roovers - Jan van de Ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9