''Mr, l; f t 2017 in 17 momenta Onderwijsstaking 2017» 17 11 m* 8 Het kón eigenlijk niet, maar ze deden het: een paar schoolmeesters bundelden de ontevredenheid in hun beroepsgroep en zetten met een grote staking het hele land aan het denken. Een reconstructie. \1 momenten m Het is 2 maart. Al dagen durft meester Paul de Brouwer (48) niet van de bank te ko men in zijn woning in Westervoort. Wat heeft hij gedaan? Waarom heeft hij niet over de conse quenties nagedacht? Maar ook wow, gebeurt dit echt? Een paar dagen eer der, op 27 februari, heeft meester Paul op de knop gedrukt. De knop die zijn Facebookpagina PO in Actie online slingerde. Na een betrekkelijk rustige nacht schrikt hij de volgende ochtend. Er staan 500 leraren aan de deur van zijn nieuwe facebookpagina te kloppen. Daar blijft het niet bij: de leraren stromen diezelfde dag met honder den tegelijk toe. Zijn Facebookgroep schept ver wachtingen, beseft meester Paul, maar hij heeft er helemaal niet over nagedacht hoe hij daaraan kan vol doen. Hij heeft slechts het verhaal van meester Jan van de Ven gedeeld over de belabberde salarissen en het grote verschil met docenten op mid delbare scholen. Klein detail: meester Jan weet zelf nergens van. Hij besluit zijn collega toch maar voorzichtig een berichtje te sturen. „Als je ook lid wilt worden, ben je van harte welkom." De stroom zal niet meer stoppen. Blogl Het avontuur begint drie maanden eerder, in november. Meester Thijs Roovers (39 jaar, leraar in Amster dam) ontdekt bij toeval dat er een groot salarisverschil is tussen basis schoolleraren en docenten van mid delbare scholen. Waarom is dat? Hij klopt aan bij vakbonden en schoolbe sturen, maar krijgt eigenlijk geen antwoord. Over die queeste schrijft meester Thijs een blog. Het is gelijk een hit op twitter. Blog 2 Een maand later stuit meester Jan tij dens een sollicitatie op dat salarisver schil. Hij stuurt een stuk naar dag blad De Limburger. Wordt overspoeld met reacties en krijgt direct de PO- Raad aan de lijn. Beseft: ik ben niet alleen. <T LI Meester Thijs leest het stuk ook. Pre cies het punt dat hij eerder zelf maakte. Via Twitter stuurt hij een bericht. „Ik zag je blog, heb je dat van mij gelezen?" Voor Jan een trigger om die meester Thijs eens te chec ken. „Hij vindt precies wat ik vind." Carnaval De feestweek wordt ruw verstoord door het bericht van meester Paul. Een blik op zijn Facebookgroep PO in Actie zegt Jan genoeg. Dit is serieus. Het momentum is daar. De verkie zingen komen er aan en zijn artikel heeft een gevoelige snaar geraakt. Het is dinsdagavond 14 maart als de drie meesters elkaar voor het eerst ontmoeten. Ze hebben nog zes an dere leraren uit het hele land gechar terd. In de Arnhemse kroeg Touché gaan ze aan een lange tafel zitten. Manifest Er is meteen een klik. Dezelfde zor gen. Hoewel het gezellig is, komen de leerkrachten snel ter zake. Basis schoolleraren moeten beter betaald krijgen en de werkdruk moet omlaag. „Laten we een Coalition of the Willing vormen. De PO-Raad wil een eerlij ker salaris en minder werkdruk, evenals als de vakbonden. Samen staan we sterker", oppert Jan van de Ven (36, zelf leraar op een basisschool in Overloon en Statenlid voor D66 in de provincie Limburg). Meester Jan ontleent de term aan de Irakoorlog in 2002, waarvoor de Amerikanen steun zochten. De tac tiek: een eigen manifest maken, steun zoeken bij de andere partijen en een petitie aanbieden in de Tweede Kamer. Jan en Thijs worden de gezichten van de actie. De bonden vinden een Coalition of the Willing 'te militaristisch', dus het wordt PO-front, maar de neuzen staan dezelfde kant op. Nu er een nieuwe regering komt, is dit hét mo ment om een voet tussen de deur te krijgen. Op t2 april bespreken Jan en Thijs in Den Haag de problemen in het basisonderwijs met de Kamerle den die onderwijs in de portefeuille hebben. Roodgloeiend Tegelijkertijd hebben ze contact met deze krant. De volgende dag ver schijnt een voorpagina met de kop: 323 maandag 18 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Het wonder van de meesters Ellen van Gaaien „A/O 17 17 Ll LV i. 3 Vandaag PO in actie Morgen: Nederland in de ban van Max Verstappen op onze website Alle vorige afleveringen Thijs Roovers (links) en Jan van de Ven glunderen op het podium in een bomvol Zuiderpark in Den Haag. Ruim 66.000 meesters en juffen zijn op hun stakings- oproep afgekomen. Jan van de Ven overhandigt de petitie aan Michel Rog (CDA), fotoanp Voorste rij: Van de Ven, De Brouwer en Roovers van PO in Actie, fotoshodycareman Dichte schooldeuren bij de eerste grote actie, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8