Wilders wil een muur en een Trumpiaans inreisverbod II Cruise Middellandse Zee Voorpost zoekt illegalen bij Hoek van Holland 7 Wel degelijk kans op verslaving aan lachgas Dat zei de PW-leider dit week einde in het Tsjechische Praag op een bijeenkomst van MENF, een politieke alliantie waar ook Front National-leider Marine Le Pen was. „Europa moet meer moed hebben", zei Wilders, doelend op de Amerikaanse president Trump die inreisver- boden voor inwoners van een aantal islamitische landen in stelde. Wilders prees Hongarije, dat muren en hekken optrok om de stroom Syrische vluchtelingen naar Europa te stuiten. Hoewel dit kritiek opleverde vanuit heel Europa, bouwde premier Viktor Orban zelfs een tweede muur en schroefde hij de grenscontro les verder op. Ook Wilders pleitte al voor grenscontroles rond Nederland. Omringd door rechtse politieke vrienden als die van Front National en het Oostenrijkse FPÖ, trok Wilders in Praag van leer tegen 'massa migratie', die 'een ramp is' voor Europa. „Het zal onze joods- christelijke en humanistische identiteit doen verwateren." De jongeren die werden onder vraagd over hun lachgasverbruik wisten weinig tot niets van de ne gatieve gezondheidseffecten, of deden hier onverschillig over. Het verlies van het evenwicht - dat vaak gebeurt tijdens het inhale ren van lachgas - noemden zij een 'grappig' onderdeel van het ritueel. Van meerdere groepjes jongeren kregen de onderzoekers foto's of filmpjes te zien waarop lachgasgebruikers in krappe huis kamers over elkaar struikelen en gierend van pret met ballonnen over de grond rollen. Verslavingsinstituut Trimbos noemt de onverschilligheid en onwetendheid van jongeren over lachgas 'zorgwekkend'. Ninette van Hasselt, programmahoofd Jongeren en Riskant Gedrag van het Trimbos: „Voor jonge gebrui kers is lachgas vaak de eerste ken nismaking met een psychoactieve stof, maar ze zien het vaak niet als een drug. En weten er relatief weinig over." Het risico op versla ving is er wel degelijk, al is het klein, zegt ze. Volgens de onderzoekers leidt het inademen van lachgas niet di rect tot acute gezondheidsproble men, maar wel tot serieuze klach ten: hoofdpijn, duizeligheid, tin telingen van handen en voeten, verwardheid. Op langere termijn kan gebruik leiden tot concentra tieproblemen, tintelingen, ver- moeiheid en duizelingen. Het Trimbos en Bonger Instituut trekken deze conclusies na vraag gesprekken met jongeren. Er is geen medisch onderzoek aan vooraf gegaan. Van Hasselt: „Maar hun verhalen hebben ons wel aanvullend inzicht opgeleverd." Het onderzoek naar lachgas was vooral bedoeld om een beter beeld te krijgen wie de 'party- De meeste klanten zijn 18-plus. Deze maatregel slaat nergens op drug' gebruikt en op welk mo ment. „We dachten dat het ge bruik vooral plaatsvond onder hangjongeren, maar het blijkt heel breed: van verjaardagen, uit gaan, feestjes. En van jonge pu bers die nog nooit alcohol of drugs hebben gebruikt tot feest gangers die veel ervaring hebben met allerlei roesmiddelen." De meeste jongeren gebruiken lachgas in groepsverband. Bij uit zondering gebruiken jongeren EFFECT lachgas in hun eentje. Meisjes ge bruiken lachgas vaker thuis, ter wijl jongens juist op straat ge bruiken. Er zijn ook jongeren die naar een afgelegen parkeerplaats rijden en ter plekke een 'auto feestje' houden. Zo vertelt een 18- jarige jongen uit Amsterdam west over zijn stapgroepje dat elk weekend eropuit trekt met twee auto's. „Een van de bestuurders regelt altijd lachgas. Hij slaat voor het weekend in bij de Sligro en koopt tien dozen (samen 500 pa tronen) tegelijk. Vier spuiten er bij en een zak ballonnen. Ons pretpakket." De jongen vertelt dat ze het lachgas vaak gebruiken in combinatie met harddrugs. „Met coke erbij is best lekker, want je wordt traag van die ballonnen", vertelt hij. Het kabinet wil lachgasverkoop nu aan banden leggen door een leeftijdsgrens in te voeren van 18 jaar. Een van de grootste dealers, lachgasboer.nl, haalt zijn schou ders op. Bij hem kun je 24/7 een pretpakket je thuis laten bezor gen. „De meeste klanten zijn toch 18-plus. Deze maatregel slaat ner gens op", zegt eigenaar Moham med, die niet met zijn achter naam in de krant wil. Daar denkt het Trimbos anders over. „Bij verkoop van alcohol is de leeftijdsgrens heel effectief ge bleken. Het is aannemelijk dat dit ook voor andere middelen geldt", zegt Van Hasselt. Lachgasboer.nl - die 25 euro vraagt voor 50 patronen - voelt zich niet bezwaard over de ge noemde gezondheidsklachten. „Ik hoor onze klanten nooit kla gen. Zolang niet bewezen is in een medisch onderzoek dat lach gas schadelijk is, blijven wij het verkopen." Kras.nl/37695 of bel 088-0885 886 In Hoek van Holland proberen jaar- lijks vele honderden illegalen aan boord te klimmen van veerboten die naar Engeland varen. Voorpost zegt daar nu actie tegen te onderne men. „We doen wat de Neder landse overheid veel te weinig doet", stelt de groep in een verkla ring. „Het opsporen van illegale im migratie." De groep zegt in de dui nen 'etensresten en papieren in vreemde talen' aan te treffen. „Zo dra Voorpost illegalen signaleert, wordt de politie ingeschakeld." Voorpost is een actiegroep die een hereniging van Nederland en Vlaanderen nastreeft. Militanten van de actiegroep dragen bij som mige gelegenheden een uniform. De AIVD noemt Voorpost een ex treemrechtse groep. De politie Rot terdam kon gisteren niet reageren op de berichten. Het CDA in Rotterdam zegt zich grote zorgen te maken om de 'pa trouilles' in de duinen bij Hoek van Holland, dat deel uitmaakt van de gemeente Rotterdam. „Wij maken ons grote zorgen op het moment dat burgers op zoek gaan naar men sen die illegaal in ons land zouden verblijven", zegt fractievoorzitter Christine Eskes. „Niet alleen bren gen zij daarmee zichzelf in gevaar, maar ook de mensen naar wie zij beweren te zoeken en met wie ze eventueel de confrontatie willen aangaan. De openbare orde wordt in gevaar gebracht." De wereld is Kras maandag 18 december 2017 Geert Wilders vindt dat Euro pese landen 'soms een muur moeten bouwen' om migratie te voorkomen, 'zoals de moe dige Hongaren deden'. En an ders moet Europa inreisver- boden instellen. Tobias den Hartog Praag PC Lachgas is volgens Trimbos helemaal niet zo onschuldig, foto Hollandse hoogte 'Zorgwekkende onwetendheid' Jongeren denken te licht over het gebruik van een ballonnetje lachgas, menen onderzoekers van het Trimbos en Bonger In stituut. Hanneke van Houwelingen Utrecht —Mohammed, lachgasboer.nl De meeste jongeren inhaleren lachgas uit een feestballon. Om de ballon te vullen zijn een slag roomspuit en metalen patronen nodig. Na een paar hijsjes be schrijven gebruikers tintelingen in hun lijf en een 'high' gevoel. Alle geluiden komen hard en ha perend binnen. Het effect van één lachgasballonnetje lijkt op dron kenschap, maar duurt hooguit 30 seconden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. fooien, res.kosten en Calamiteitenfonds Al aan de zomer gedacht? Proef de Italiaanse sfeer aan boord van de MSC Fantasia****, terwijl u de mooiste steden aan de Middellandse Zee ontdekt. Vanuit Genua naar o.a. Mallorca, Barcelona en Corsica Inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord Vertrek: april t/m oktober De extreem-rechtse actiegroep Voorpost zegt patrouilles uit te voeren in de duinen van Hoek van Holland om illegale migran ten op te sporen. Het CDA in Rotterdam eist opheldering en maakt zich grote zorgen. Ilah Rubio Hoek van Holland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7