22 ZEELAND De plotselinge carrièreswitch van de kinderen Wismans richting boerderij Pa en ma Wismans stonden er alleen voor in hun boerenbedrijf. Maar zie, de kinderen geven hun baan op en keren terug op de zuivelboerderij. zv De één vond koeien al tijd maar 'stomme beesten', de ander is zelfs bang voor de dieren. Maar enkele jaren geleden gaven alle drie de kinderen Wismans hun baan op en gingen werken in het bedrijf van hun ouders, Zuivelboerderij De Driehoek in Oosterhout. Anke (32) en vriend Maarten (33), Martje (30) en Bram (28). Ouders Harrie (64) en Marij Wismans (61) gin gen van nul naar vier opvolgers. Anke: „Ik ben als enige van de drie altijd al dol geweest op koeien. Het zijn zulke mooie dieren. Ik voel me prettig in de stal. De warmte, de sfeer." Harrie: „Als tiener deed ze mee aan wedstrijden veebeoordelen. Stond ze daar tussen alleen maar jongens, sommige wel twee keer zo oud als zij! Anke riep altijd: ik wil naar de landbouwschool. Op de havo was het in een klap over." Anke: „Op de boerderij ben je al leen, dacht ik. Mis je het sociale. Dus volgde ik een studie psycho logie, vond een baan. Maar al snel bleek ik niet te kunnen leven zon der koeien." Harrie knipogend: „Stiekem had ik dat altijd wel gedacht. Daarom heb ik me nooit echt druk gemaakt over een opvolger." Maarten: „We hebben in 2014 sa men de sprong in het diepe geno men. Anke is van de koeien, ik zette hier een kaasmakerij op. Ik kom zelf uit de ICT, maar maakte thuis al weieens zelf kaas. Van onze keuze heb ik geen moment spijt gehad. Zelfs als ik om één uur 's nachts nog kaas sta te maken, geniet ik nog." Martje: „Ik kreeg als kind weinig mee van het boerenleven. Ik ben zelfs bang voor koeien! Ik werkte bij een kinderopvang, maar had het er steeds minder naar mijn zin. Ondertussen werd hier de kaas makerij opgezet. Het leek me wél leuk om daar een rol in te spelen." Bram: „Martje is echt bepalend geweest bij de kaaswinkel. Van de inrichting tot de marketing." La chend: „We hebben samen ook een kaascursus gevolgd." Maarten: „Op papier kunnen jul lie kaas maken, ja." Bram: „Ik vond koeien altijd maar stomme dieren. Had er een hekel aan als het 's avonds aan tafel al leen maar over de boerderij ging. Ik hielp weieens met inkuilen, maar dat was ik na een half uur dan ook zat." Martje: „Behalve als de zon scheen. Stond ie daar in zijn blote bast te zonnen." Bram: „je moet wat! De omme zwaai: ik kon geen stageadres vin den, dus hielp ik hier mee met de grote verbouwing. Toen kwam ik écht met de dieren in aanraking, ontstond de liefde voor het vak. Ik heb nog wel even een kantoorbaan gehad, maar dat leverde me zo weinig energie op." Harrie: „Hij kwam op een zater dagmiddag thuis en zei: ik heb ontslag genomen, ik kom hier werken." Anke: „Die hulp was meer dan welkom. Er moest veel gebeuren. De verbouwing, ik was net twee maanden moeder. We zijn altijd een hecht gezin geweest. Ik denk dat Martje en Bram ook wel aan voelden dat het nodig was." Bram: „Het betekende wel hard werken. Boer word je niet even. Je moet van heel veel dingen iets af weten. De gezondheid van de die ren, het voer, de landerijen erom heen. Maar dat maakt het juist ook interessant." Harrie: „Bram wist eerst alleen dat Maar al snel bleek ik niet te kunnen leven zonder koeien een koe vier poten en een staart had. Toen ik hem de eerste maan den in de stal zag, dacht ik: hoe is dit mogelijk! Is hij het wel? Prach tig! Anke en Maarten hadden dit later nooit alleen kunnen draaien." Maarten lachend: „Dat betekent niet dat altijd alles er vredig aan toegaat hoor." Anke: „We zijn allemaal tempera mentvol. Een soort Italiaanse fa milie. Dat botst weieens. Daarom is het goed dat Maarten er is. Hij blijft altijd rustig." Hij kwam thuis en zei: ik heb ontslag genomen, ik kom hier werken Harrie: „We spreken het wel altijd meteen uit. Praten veel met el kaar." Anke: „Het is ook best een zware periode geweest. Dat speelt ook mee." Harrie: „Toen Anke en Maarten in de maatschap kwamen, hebben we behoorlijk wat investeringen gedaan. Mijn toenmalige compag non uitgekocht, het bedrijf ver nieuwd, de kaasmakerij opgezet. Snel daarna zakte de melkprijs in én kwam er nieuwe regelgeving. Financieel hadden we het lastig." Anke: „Er moeten wel vier gezin nen van dit bedrijfleven. Wat dan wel fijn is aan een familiebedrijf: je hebt steun aan elkaar en kan veel dieper gaan. Tegen personeel kun je niet zeggen: deze maand krijg je maar de helft van je loon." Bram: „Ik heb het idee dat we nu op een kantelpunt staan. De melk prijzen trekken iets aan. De inves teringen beginnen zich uit te beta len." Anke: „Ik ben mijn ouders heel dankbaar dat ze dit zo gedurfd hebben." Harrie: „Mijn motto is: je moet in je leven twee keer een groot risico nemen. Hadden we dit niet ge daan? Dan was het bedrijf er over een paar jaar niet meer geweest. Nu kan ik nog even door blijven werken en daarna is het aan de kinderen. En ik weet dat het dan in goede handen is." maandag 18 december 2017 Het boerenbedrijf Wismans is weer compleet. Vlnr. dochter Anke Wismans met jongste zoon Toby, naast haar haar man Maarten van Fessem, zoon Bram Wismans, vader Harrie, dochter Martje en moeder Marij. fotojohanwouters/pix4profs Van nul naar vier opvolgers Jamaica Vink Oosterhout -Anke Wismans Harrie Wismans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65