Bestuurders in Sluis noemen Jeroen Dijsselbloem en Diederik Samsom Elvira Daeter maakt schilderijen met een knipoog naar Piet Mondriaan Een absolute zwaargewicht moet het proces rond de veranderingen in het voortgezet onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen gaan trekken. Dat vinden bestuurders in de gemeente Sluis. Genoemde namen: Jeroen Dijsselbloem, Jet Bussemakeren Diederik Samsom. maandag 18 december 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Het 'hooggeëerd publiek' klonk uit volle borst. Spreekstalmeesters Lars en Marjolein kondigden gistermiddag in Reynaertland in Hulst enthousiast de kerstshow van jeugdcircus Reinardi aan. Dertig jonge artiesten, in de leeftijd van 6 tot 16 jaar, presenteerden zich in de piste. De jongsten deden een dansje, en daarna begon het echte werk. Ballopen, koorddansen, bordjes draaien en fietsen op één wiel, maar ook een clown en een krachtpatser: het kwam in een twee uur durende show allemaal voorbij. Het kon niet anders: aan het eind kregen alle jonge artiesten van het publiek een open doekje. Martijn de Koning Sluis Het verhaal van de problemen rond het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen is inmiddels bekend. Op heel korte termijn is geld nodig om het Zwin College in Oostburg en daarna ook het Rey- naertcollege in Hulst te redden. Een 'Taskforce' kwam met een financi eel en bestuurlijk reddingsplan. De Rede en het Zeldenrust-Steelant- college in Terneuzen fuseren, en de overgebleven scholen komen on der één overkoepelend bestuur. Daarnaast zijn op korte termijn on derwijskundige vernieuwingen nodig. 22 miljoen euro Alles bij elkaar kost dat in vier jaar tijd zo'n 22 miljoen euro. Vooral het Rijk draait daarvoor op, maar ook de gemeenten Sluis, Terneuzen en Hulst, en de provincie doen een duit in het zakje. Die Zeeuwse overheden zijn inmiddels akkoord, en woensdag stelt ook de Tweede Kamer geld beschikbaar. Het werk van de genoemde taskforce zit er inmiddels zo goed als op. Per t januari gaan de school besturen aan de slag met de voorbe reidingen van de bestuurlijke fusie en het opstellen van een 'transitie plan'. Daarin komt te staan welke veranderingen er op onderwijs kundig gebied nodig zijn om alle scholen ook in de toekomst te be houden. De financiële overheids steun is immers maar voor vier jaar: daarna moeten de scholen de eigen broek ophouden. Grote veranderin gen zijn dus op korte termijn nodig. Bij het opstellen van dat vernieu wingsplan krijgen de scholen de komende één tot anderhalf jaar hulp van een 'interim bestuurder'. En - vanwege het 'nu of nooit-gehalte' van het plan - moet dat 'een zwaargewicht' zijn, met veel ervaring en draagvlak bij alle partijen, zeker in Den Haag, zo luidt de mening van raadsleden in Sluis en van de Sluise wethouder Jack Werkman. Die zei zelf te den ken aan 'iemand als Jeroen Dijssel- Minister Slob heeft aangegeven voor ons de deur naar Sociale Zaken te openen -Jack Werkman, wethouder bloem'. De PvdA had ook al een lijstje namen klaar: raadslid Robert Evers opperde Jet Bussemaker, Die derik Samsom en oud-staatssecre taris Annelies Verstand, afkomstig uit Oostburg. Of de interim-be stuurder inderdaad zo'n 'zwaarge wicht' wordt, is nog niet bekend. Volgens Ruud Bijl, woordvoerder namens de Taskforce, wordt woensdag door alle partijen gepraat over het onderwerp. In de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten wordt verder gehamerd op de noodzaak in Den Haag geld los te krijgen voor de peutergroepen in met name de grensdorpen. Die concurreren met het onderwijs in Vlaanderen, waar kinderen al vanaf 2,5 jaar naar school mogen. Het potje waarmee die peutergroepen in stand worden gehouden, is bijna leeg. Zonder die voorziening gaan er al in een vroeg stadium te veel kinderen naar België, klonk het in alle gemeenteraden. Het onder werp staat in Den Haag op de agenda, vertelde wethouder Jack Werkman. „Dat geld moet echter niet van het ministerie van Onder wijs komen, maar van Sociale Za ken. Dat is dus een apart traject." Een ingang is er zeker, benadrukte de wethouder. „Minister Slob van onderwijs heeft aangegeven voor ons de deur naar Sociale Zaken te openen. We zitten er dus dichtbij en bovenop." It ZEELAND 21 'Zwaar geschut voor onderwijs'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60