II Drie doden door auto's te water Regeling co-ouders blijkt vaak succesvol 5 Hoi hoera het is kerst. Hebben jullie de kerstboom op? In het Drentse Havelte raakte rond twee uur 's middags een auto met twee inzittenden te water. De hulpdiensten haalden de twee 63-jarige vrouwen uit Zwolle uit het water en probeer den hen vergeefs te reanimeren. De politie kon niet zeggen of het ongeval door de gladheid werd veroorzaakt. Eerder op de dag raakte in het Groningse gehucht Gaarkeuken een auto te water. De inzittende, een 59-jarige vrouw, belde van uit haar auto nog de politie. Agenten waren snel ter plaatse, maar zij wisten de auto niet te vinden. Pas na vijf kwartier vonden ze de auto van de vrouw in een ka naal. Het slachtoffer was toen al overleden. Op het moment van het ongeval, om vijf uur 's mor gens, was het in het Noorden bijzonder glad. De gladheid veroorzaakte tientallen ongevallen in het hele land. In de provincies Friesland, Drenthe, Groningen, Noord- Holland en Overijssel gold daarom code Oranje. Op de A7 was het zo glad, dat de weg en kele uren afgesloten werd rich ting Hoorn en richting Zaan stad. De N318 bij Drachten was zo spekglad dat zelfs een strooi wagen van de weg raakte. ASSEN Als gescheiden ou ders kiezen voor co-ouder schap, gaat dat in de meeste gevallen goed. Het CBS en de Universiteit Utrecht deden onderzoek onder stellen met kinde ren die in 2010 scheidden. 27 procent van hen blijkt voor co-ouderschap te hebben gekozen. En in de meeste gevallen ging dat goed, blijkt uit het onder zoek. Twee jaar na de scheiding had 80 procent nog steeds co-ouderschap. In 15 procent van de geval len waren de kinderen toch bij de moeder gaan wonen, in 5 procent bij de vader. Het onderzoek toont aan dat meer dan 600.000 kin deren onder de 17 jaar in 2015 niet in een gezin met twee eigen ouders woon den. Dat zijn er bijna 200.000 meer dan twintig jaar geleden. Deskundigen verwachten dat die stij gende trend aanhoudt. I I et is een kleine moeite om voor u een I kaartje te schrijven. Alle goeds voor II 2018 en een hartelijke groet van Joke I I uitZwijndrecht." 'Joke?' Jan Sellmeijer (84) kraakt zijn hersenen, inspecteert de envelop nog eens kritisch en schudt met zijn hoofd. „Die ken ik niet." Dat kan kloppen. Joke uit Zwijndrecht is één van de 200.000 mensen die afgelopen week een kerstkaartje naar een wildvreemde stuurde. Ze gaf gehoor aan de oproep van het Ouderenfonds die post uitdeelt aan ouderen die een eenzame kerst tegemoet gaan. Meneer Sellmeijer, die normaal niet om een woord verlegen zit, zwijgt eventjes. Dan, opgeto gen: „Dat vind ik nou leuk!" Het is zijn tweede kerstkaartje dit jaar. De ander, prominent op zijn tv-meubel, is van zijn dochter. Zijn oogappel. „De rest van mijn familie is dood." De feestdagen worden elk jaar een beetje stiller, vertelt hij. Vroeger, toen zijn vrouw Bep nog leefde, vierden ze kerst standaard met een ploegje vrienden. Dan werd er gedronken, uren getafeld, soms gegourmet. „En nu woon ik hier." Sellmeijer kijkt om zich heen, in zijn kleine woonkamer, waar een te grote servieskast uit zijn oude flat staat. Zijn dochter heeft de boel gezellig gemaakt met een kunstboom, waar een kerst mannetje en een roze cupcake in bungelen. Sellmeijer heeft nog één maatje van vroeger. Die woonde tot voor kort ook hier, in verpleeg huis Mennistenerf in Zaandam. „Maar die is bij me weggehaald. Hij is dement geworden en weet niet eens waar hij woont. Tja, er gaan er ook een hoop dood. Hier op de gang zijn er binnen een jaar al drie gegaan." Uppie In Nederland wonen een miljoen eenzame oude ren. 200.000 van hen vieren kerst in hun uppie. Zij krijgen zelden of nooit bezoek. Wat dat betreft heeft meneer Sellmeijer het getroffen. Elke zon dag komen zijn kleindochters op de koffie. Maar sinds het overlijden van Bep, zijn oud-buur meisje met wie hij 63 jaar samen was, is de glans van het leven. „Laatst kreeg ik stents, van die ijze ren dingetjes in mijn hart. De dokter zei: je krijgt er vijftien jaar bij. Nou, zei ik, dat hoeft niet, hoor. Daar zit ik niet op te wachten. Ik had het niet erg gevonden om met mijn meissie mee te gaan." Sellmeijer, die zijn leven lang stukadoor was - 'ik heb dit verpleeghuis nog verbouwd en nu zit ik er zelf -, doodt zijn tijd met potjes klaverjas. Soms rijdt hij op zijn scootmobiel naar de super markt, hier vlakbij. Dan stuift hij Rietje Doeves (93) voorbij, die van de zuster moet blijven lopen achter haar rol- lator. Goed voor de spataderen. Vandaag zit ze al uren te wachten tot het Ou derenfonds langskomt. „Ik dacht dat jullie van morgen kwamen?" Hoera Ze zit op een leunstoel bij het raam dat uitkijkt op een kale rotonde. Manou (11), een piepjonge vrijwilligster van het Ouderenfonds, pakt een kerstkaart van de stapel en leest voor: „Hoi mevrouw, hoera het is kerst. Hebben jullie de kerstboom op? Ik wel en weetje: het is bij ons heel gezellig en bij jullie dan? Doei, doei. Gelukkig Nieuwjaar!" Mevrouw Doeves fleurt op. Ze bekijkt de ge kleurde hartjes nog eens van dichtbij. „Ach lie verd, wat beeldig." De kaart is van Esu, één van vele duizenden basisschoolleerlingen die meedeed aan de kaar tenactie. Of alle ontvangers doorhebben wie het kaartje heeft gestuurd, valt te betwijfelen, maar de post wordt gekoesterd. Ook het bezoek wordt gewaardeerd. Mevrouw Doeves vertelt honderduit over de schilderijtjes aan de muur die haar man nog heeft gemaakt, over haar oude huis waar zo'n mooie, ronde tafel met één poot stond en over de kerstlampjes die ze dit jaar toch maar heeft opge hangen. Hetzelfde gebeurt bij Maartje Duijf die vertelt over haar gebroken heup, het geheugenspelletje waarbij ze als 90-jarige kampioen werd, en over haar achterkleinkind dat sinds kort een vriendje heeft. „Wat worden ze toch snel groot, he." Be gripvol is ze over haar familie die kerst binnen hun eigen gezinnen vieren. Zelf gaat ze een visje eten in het seniorenrestaurant op de begane grond. „Ik ben gek op aal." En elke keer is er die lichte teleurstelling als het bezoek er weer vandoor gaat. „Willen jullie soms een pakje druivensuiker", probeert me vrouw Doeves nog. Net als mevrouw Duijf zwaait ze haar bezoek uit. Nét voor de liftdeuren zich sluiten, roept ze: „Jullie ook hele fijne feest dagen." maandag 18 december 2017 GO UTRECHT In het noorden van het land zijn gisteren drie mensen overleden nadat hun auto's in het water waren be land. Zaandam Mevrouw Duijf krijgt een kaartje overhandigd door een vrijwilligster van het Ouderenfonds. Links meneer Sellmeijer: „Joke, die ken ik niet", foto's marcookhuizen 200.000 ouderen werden zater dag verrast met een kerstkaartje, geschreven na een oproep. Hanneke van Houwelingen Kaartje van Esu, basisschoolleerlinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5