Speel niet met afval en riool Hondenbelasting levert meer geld op n Bozige reacties op dreigen met bouwstop Stoelverwarming 16 ZE LOKALE LASTEN MEEVALLER Een meevaller voor veel Zeeuwse huishoudens. Terwijl zorg, energie en waterschap opnieuw duurder worden, gaat de aanslag van de gemeente in de meeste gevallen omlaag. Commentaar In veel gemeenten is het een jaarlijks terugkerende ergernis. Op de belastingen en heffingen lijkt geen rem te staan. Gemeenten wekken al jaren de indruk dat de onroerendezaakbelasting, de afvalstoffenheffing en de rioolheffing handige reddingsmiddelen zijn om de begroting sluitend te maken. Niet in 2018. Veel Zeeuwse huishoudens kunnen volgend jaar op een meevallertje rekenen. De aanslag zal in veel gevallen een paar tientjes lager uitvallen. Dit komt omdat de afvalverwerking goedkoper wordt. Het is een aan gename breuk in de trend van voortdurend stijgende kosten. Tot zover het goede nieuws. Want de gemeentelijke belastingen zijn ook volgend jaar weer een lappendeken. Gemeenten gaan heel verschillend om met de geldstromen. Bovendien is er altijd een ver schil tussen de bijdrage van huiseigenaren en die van huurders. Het gevolg: grote onduidelijkheid. Burgers willen best naar redelijkheid betalen. Maar het gebrek aan helderheid en uniformiteit kan ge makkelijk tot verontwaardiging leiden. Waarom is de rioolheffing in Vlissingen het dubbele van die in Veere? Dat is niet meer uit te leggen. Als Vlissingen dan ook nog meer belasting gaat heffen om haar hoge schulden weg te werken, heb je als burger het gevoel dat je dubbel wordt gepakt. Gemeentebesturen hebben vaak een redelijke verklaring voor hogere lasten en voor verschillen met andere gemeenten. Maar bur gers gaan er terecht vanuit dat iedereen overal ongeveer hetzelfde zou moeten betalen voor zijn afval en voor zijn riolering. Met dit soort voorzieningen mag de politiek niet spelen. De burger ver wacht ook, dat het totaal van de gemeentelijke belastingen dicht bij het landelijke gemiddelde blijft. De kiezers moeten in maart vol gend jaar keihard afrekenen met de gemeenteraden die dit maar niet voor elkaar kunnen krijgen. Meevallertje in 2018 verandert weinig aan lappendeken van gemeentelijke belastingen In het kader van de bezuinigingen besloot de gemeenteraad vorig jaar hondenbelasting in te voeren. In de begroting werd een geschatte op brengst van 120.000 euro opgeno men, maar de hondenbezitters blij ken de kas van de gemeente met liefst 150.000 euro te spekken. De raadsfracties van SP en GroenLinks vinden dat reden om de tarieven naar beneden bij te stel len, maar wethouder Loes Meeuwisse laat weten dat het col lege dat niet van plan is. Goesena- ren betalen 62 euro per hond per jaar. De invoering van de honden belasting riep vorig jaar wat weer stand op, omdat één bepaalde groep werd aangesproken om een flink gat in de gemeentelijke begroting te dichten. Bovendien was de ge meente eerder ook al gestopt met GroenLinks en SP vinden dat de tarieven omlaag moeten het gratis aanbieden van opruim- zakjes voor hondenpoep. Mensen die een blindengeleide hond, politiehond of reddingshond hebben en het dierenasiel kunnen vrijstelling krijgen. Donderdag neemt de raad een besluit over de belastingen voor volgend jaar. ALMANAK Ze smolt van geluk, zo zat de Schouwse te genieten van de stoelverwarming in de nieuwe arrenslee van een collega. Dus toen ze na een lange vergadering in een tochtige hal de jassen aan schoten, claimde ze direct dat zitje voorin. „Ik wil weer op die vloerverwarming!" Pardoes kneep ze een andere collega lief kozend in de linkerbil. Hij keek, nauwelijks verbaasd, op van zijn telefoon. Pas toen realiseerde zij zich haar ietwat Freudiaanse ver spreking in combinatie met de daad. Ze maakte zich schaterla chend uit de voeten, om zich snel op het warme plekje te nestelen. Man mishandeld met glaswerk Dronken tegen tuinhek met auto IJzendijkenaren gewond bij ongeluk GOES Fietsendief op heterdaad betrapt Twee op de drie Zeeuwse huishoudens betalen volgend jaar minder aan de gemeente. Dat kan oplopen tot bijna 40 euro. Huurders zien de reke ning (onroerendezaakbelas ting, afvalstoffenheffing plus rioolheffing) meer dalen dan huiseigenaren. Veere is ook volgend jaar de goedkoopste. Over twee weken zijn de Zeeuwse gemeenten verlost van het peperdure contract voor de verwerking van huis houdelijk afval. Dat werd in 2002 gesloten voor maar liefst 15 jaar. Toen was het voorde lig, maar de laatste jaren moesten de gemeenten ver boven de marktprijs betalen. De aanbesteding heeft een nieuw contract opgeleverd dat de gemeenten samen miljoe nen euro's per jaar bespaart. Niet altijd. Hulst, Noord-Be veland en Reimerswaal zien, ondanks de forse besparing, geen aanleiding om de afval stoffenheffing te verlagen. De andere gemeenten doen dat wel. Een aantal van hen com penseert dat weer door de ri oolheffing en/of de onroeren dezaakbelasting (ozb) te ver hogen. Het afValvoordeel, dat per huishouden enkele tien tjes per jaar zou moeten ople veren, wordt daardoor deels tenietgedaan. Nee. Voor mensen met een ei gen woning hangt veel af van de WOZ-waarde, ofwel het bedrag waarop de gemeente het huis taxeert. Hoe hoger die waarde, hoe hoger de ozb. In Borsele, Goes, Reimerswaal en Terneuzen wordt ook de rioolheffing (mede) bepaald door de WOZ-waarde. Voor deze vergelijking is ge rekend met een getaxeerde waarde van 200.000 euro over dit jaar. Om een indicatie te geven: bij een WOZ-waarde van 300.000 in plaats van 200.000 euro betaalt een gezin in de gemeente Sluis geen 741 euro maar 857 euro. Eric de Ruijsscher, algemeen direc teur van bouwbedrijf H4A met hoofdvestiging in Sluiskil en voor malig voorzitter van Bouwend Zee land, laat via Twitter weten: 'Beetje overtrokken lijkt me! We hebben deze geluiden toch ook niet an dersom gehoord toen het crisis was en bouwers noodgedwongen ver onder kostprijs inschreven om aan het werk te blijven?' Zijn collega Frans van den Hemel van aanne mingsbedrijf Leenhouts in Oost burg antwoordt daar weer op: 'Is ze ker overtrokken en waar was deze meneer toen de crisis begon om langdurige afspraken te maken?' RWS-directeur Sas zei zaterdag in deze krant: „Ik begrijp dat de prijzen tussen hoogtij en crisis fluctueren, maar dit dreigt uit de hand te lopen. De levertijden zijn belachelijk lang en de prijzen enorm hoog." Hij pleitte voor lang jarige afspraken, 'zodat je in goede en slechte tijden weet wat je aan el kaar hebt'. maandag 18 december 2017 n De hondenbelasting heeft de gemeente Goes dit jaar veel meer geld opgeleverd dan vooraf was gedacht. Dat is voor het college echter geen reden om de tarieven te verlagen. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Een 19-jarige man uit Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat hij een persoon met een glas zou hebben ver wond. De verdachte was aan het stappen in het centrum van Vlissingen toen hij betrokken raakte bij een ruzie met een ander. Daarbij zou de ver dachte het slachtoffer op het hoofd hebben gesla gen met een glas. Het slachtoffer raakte daar door gewond. SAS VAN GENT Een dronken 24-jarige automobilist is zondag ochtend aangehouden nadat hij tegen een tuin hek aan de Baljuwstraat in Sas van Gent was ge reden. De verdachte ging er vandoor, maar een op lettende getuige no teerde het kenteken. Uit een blaastest bleek dat de man bijna drie keer zoveel alcohol had gedronken als toege staan. Bovendien bleek zijn rijbewijs al ingevor derd te zijn. WATERVLIET Vier inwoners van IJzen- dijke zijn zaterdagavond rond 23.30 uur gewond geraakt bij een ongeluk bij Watervliet (B). Drie au to's waren daarbij betrok ken. In twee daarvan zaten IJzendijkenaren, jongens van 21,18 en 16 jaar oud, en een meisje van 17. In de derde auto zaten vijf mensen uit een Vlaamse familie. De brandweer van Kaprijke heeft slachtoffers uit de auto's moeten bevrijden. Een 34-jarige man uit Hansweert is in de nacht van zaterdag op zondag bij het treinsta tion in Goes op heter daad betrapt toen hij een fiets probeerde te stelen. Dat meldde wijk agent Marinus Prins op Twitter. De dief kon wor den aangehouden dank zij cameratoezicht in de binnenstad. Veere is Rolf Bosboom Vlissingen Hoe kan het dat de lokale lasten ineens dalen? Gaat dat voordeel direct naar de Zeeuwse huishou dens? Zijn de hier genoemde be dragen ook exact wat ik volgend jaar moet betalen? Hoe kan het dat de meeste huurders er meer op voor uit gaan dan mensen met een eigen woning? Aannemers reageren veront waardigd op directeur Maarten Sas van de Bevelandse woning corporatie RWS die onlangs dreigde met een bouwstop. De aanneemsommen zouden vol gens hem te hoog worden. Harmen van der Werf Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55