Russische sfeer in Zeeuwse Concertzaal 20 ZE Politie vindt niets bij controle op illegaal vuurwerk PZC ONLINE De politie hield zaterdagmiddag een grootschalige actie aan de grens: bijna alle auto's werden gecontroleerd op de aanwezigheid van onder meer illegaal vuurwerk. Dat werd niet gevonden. „Mogen we even in uw kofferbak kijken?" Die vraag werd zaterdag middag talloze keren gesteld op een parkeerplaats aan de Westkade bij Sas van Gent. Wie vanuit België de grens pas seerde, moest eraan geloven: de po litie inspecteerde alle personenau to's, controleerde autopapieren en rijbewijzen en onderwierp be stuurders aan een alcoholcontrole. Ook op de Tractaatweg en op an dere toegangswegen stonden poli tieteams klaar. De politie had zo'n dertig agenten uit Zeeland en Bra bant op de been voor de controle. De actie was vooral gericht op de invoer van illegaal vuurwerk uit België. „Dit is een preventieve con trole", legde coördinator Quinten Bosveld uit. Hij is student aan de politieacademie en had de leiding over de controle, als onderdeel van zijn examenopdracht. „We willen de invoer van illegaal vuurwerk zo veel mogelijk voorkomen. Vuur werk wordt steeds gevaarlijker: vroeger sprongen alleen de ruiten, nu gaat het dak eraf. Vuurwerk wordt nier alleen uit België gehaald, maar bijvoorbeeld ook uit Polen." Het is verboden om vuurwerk te importeren uit België. Wie wil Eigenzinnig, verrassend en traditioneel, deze woorden staan in het vaandel van het Ciconia Consort dat nu vijfjaar be staat. Verrassend is dat de musici allen jong zijn en enthousiast. Het past volledig in deze rijd om niet alleen geestdriftig te zijn, maar ook op een eigenzinnige wijze een an dere weg te bewandelen. Ciconia brengt dus concerten met een, te genover traditionele symfonische orkesten, afwijkend programma. Het is geen concert, maar een mid dag of avondje uit. Dat klopte. Er werd maar liefst meer dan twee uur muziek ge maakt in combinatie met een ver telling van Maxim Gorki over 'kerstsproken en kerstspoken'. Ci conia combineerde twee zaken: de Russische sfeer en het sprookje. Met het spelen van de Strijkers Se renade van Tsjaikovski werd die Russische sfeer bereikt. Tsjaikovski verwerkte in deze compositie zijn liefde voor de muziek van de 18e eeuw. Zowel het eerste als het laat ste deel begint met een Ouverture a la frangaise. Het geheel was te wei nig stralend. In de eigenzinnige in terpretatie miste ik toch een beetje de zwierigheid en vooral de gol vende dansante sfeer. Dat neemt niet weg dat na een hoekig ope- ningsdeel de Valse elegant en de Elegie droefgeestig klonk. Ook werd meer aandacht aan de nuan ces geschonken. De Finale, met de twee Russische thema's, klonk iets te vlak. Bas/bariton Mare Pantus ont popte zich als een goed verteller. Zijn dictie is duidelijk en hij maakte iets van het Gorki-verhaal. Dat zat vol ijzige stormwind en bit tere kou. De personages gingen eraan ten onder. Ciconia onderbrak de tekst telkens met muziek van Glazoenov (thema met variaties). De sfeer voelde rustgevend aan. Verrassend en overrompelend was De lage strijkers, inclusief de cellosolo, klonken vol en kleurrijk de vertolking van het Andante O, Delvig van Sjostakovitsj. Pantus bezit een prachtige stem, sonoor en volumineus. De lage strijkers, in clusief de cellosolo, klonken vol en kleurrijk. Na de pauze zong Pantus de Ca- vatine uit Aleko van Rachmaninov, zwaarmoedige en echt Russisch. Met Schilderijententoonstelling van Moessorgski/Ravel werd de middag besloten. Bekende, beel dende muziek. Ciconia speelde hier geconcentreerd onder de strakke leiding van Dick van Gasteren. De beelden die vertoond werden, wa ren nostalgisch gebracht op een wijze zoals de prenten van een to verlantaarn. Zwart/wit prentjes en silhouetten, Primitief en toch miste ze hun uitwerking niet. De soms karikaturale muzikale uit beeldingen van allerlei mensen en taferelen kwamen goed over. Russische Sprookjes Werken van Glazoenov, Tsjai kovski, Rachmaninov, Sjostako vitsj, en Moessorgski. Door Cico nia Consort. Zondag 17 dec, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg knallen met de jaarwisseling mag alleen op 28, 29 en 30 december vuurwerk kopen in winkels met een vergunning. In de kofferbakken van de auto mobilisten die zaterdag de grens passeerden, werd geen enkele knal ler gevonden. Toch is de controle niet voor niets geweest, vindt Bos veld. „We hebben een signaal afge geven dat we controleren op vuur werk." Tijdens de actie werden in totaal 296 voertuigen gecontro leerd. Elf bestuurders hebben een bekeuring gekregen voor uiteen lopende overtredingen. Een per soon bleek nog gesignaleerd te staan en is meegenomen naar het politiebureau. Hij heeft nu twee weken de tijd om hoger beroep aan te tekenen. De politie controleert de komende tijd nog vaker op het invoeren van illegaal vuurwerk. We hebben een signaal afgegeven dat we controleren op vuurwerk -Quinten Bosveld maandag 18 december 2017 NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. (bijna) Dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11 en 12 uur in uw mailbox. Aanmel den kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. FACEBOOK ledereen kent wel iemand die de tomeloze drang voelt om selfies te maken bij élke gelegenheid. Deze 'obsessie' wordt ook wel selfitis genoemd en is vol gens nieuw Brits onder zoek officieel een gedrags stoornis. Dat stellen onder zoekers van de Nottingham Trent University. Op de PZC-Facebookpagina wordt volop gereageerd op het bericht. „Ook zonder meerdere selfies per dag zijn er zat die een gedrags stoornis hebben, door con stant aandacht te vragen", zegt bijvoorbeeld John Rie- dijk. Er zijn ook mensen die zich niet aangesproken voelen, zoals Thea Melse. „Ik moet mijn eerste selfie nog maken", schrijft zij. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl: 1. Politie zoekt getuigen van dodelijk ongeval bij Ritthem 2. Code geel vanwege gladheid in Zeeland 3. Verontwaardigde reactie aannemers op dreiging met bouwstop 4. Zes minderjarigen trap pen autospiegels kapot in Oost-Souburg 5. 'Lelijkste gebouw van Goes' in beeld als woonlo catie Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc r @pzcredactie 'Mogen we even in uw kofferbak kijken?' Cornelleke Blok Sas van Gent Jeanette Vergouwen Recensie De politie inspecteert een kofferbak tijdens de controleactie zaterdag in Sas van Gent, FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Quinten Bosveld, coör dinator van de politiecon trole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20