Betoverend Pretdrug blijkt schadelijk voor gezondheid Bas Westerweel Dolf Roks interim-trainer bij Sparta Het kabinet wil de verkoop van lachgaspatronen aan banden leggen. De inhoud van de metalen capsules, onder jongeren razend populair, blijkt gevaarlijker dan gedacht. sessie Walcheren Emotionele terugblik op het jaar dat hij een hartaanval kreeg pio Zeeuw neemt plek in van ontslagen Pastoor Sierlijk, sprookjesachtig en betove rend. Drie mysterieuze, meters hoge dames fladderden zaterdag over het Bellamypark in Vlissingen. De vrouwen traden op tijdens het festival Wonderstroom. De bezoe kers konden genieten van straat theater, vuur- en lichtshows. Uit onderzoek van het Trimbos-in stituut en het Bonger Instituut dat vandaag wordt gepubliceerd, blijkt dat het gebruik niet zonder gevaar is. Daarom wil minister Bruno Bruins (Zorg) dat de patronen bin nenkort niet meer te koop zijn voor minderjarigen. Jongeren blijken tijdens of kort na lachgasgebruik last te kunnen hebben van hoofdpijn, duizeligheid en tintelingen. Daarna volgen ver wardheid, misselijkheid en de hun kering om opnieuw te gebruiken. De negatieve gezondheidseffecten op lange termijn zijn concentratie problemen, vermoeidheid en dui zelingen. Hoe vaker en hoe meer lachgas wordt gebruikt, hoe vaker de effecten optreden. Het risico op verslaving kan niet worden uitge sloten. Vooral onder stappers is lachgas populair. Ruim de helft (53,5 pro cent) heeft ooit wel eens via een ballon gas geïnhaleerd en bijna vier op de tien mensen (37,3 procent) in deze categorie heeft dat het afgelo pen jaar nog gedaan. Ter vergelij king: van de algehele bevolking heeft iets meer dan 5 procent ooit lachgas gebruikt; vanaf ongeveer 30 jaar neemt het gebruik sterk af. De mensen die regelmatig uitgaan, ne men gemiddeld vier ballonnen per sessie. Volgens de onderzoekers denken jongeren heel verschillend over de De mensen die regelmatig uitgaan, nemen gemiddeld vier ballonnen per gezondheidsrisico's. Vooral jonge gebruikers (van 12 tot 14 jaar) die weinig ervaring met andere midde len hebben, zien lachgas vaak niet als een drug en stellen dat er nau welijks risico's zijn. Anderen erken nen dat er risico's zijn, al nemen zij die lang niet altijd serieus. De patronen zijn gemakkelijk be schikbaar. Ze worden verkocht in allerlei winkels, in de groothandel, online, op festivals en in clubs. Er zijn ook webwinkels die hele lach gastanks verhuren voor feesten of festivals. Bruins wil de beschik baarheid van lachgaspatronen be perken, met name voor jongeren onder de 18. Hij is met de detail- en groothandel in gesprek over vrij willige maatregelen als een leef tijdsgrens of een quotum voor con sumenten. Nieuwsmedia SPORT 11 FOTO LEX DE MEESTER >18 Lachgas alleen voor 18-plus Edwin van der Aa Den Haag »P7 maandag 18 december 2017 8°C Af en toe zon, op de meeste plaatsen droog pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1