9 Een grote ronde winnen, dat is het allerhoogste voor een wielrenner &0Sm aangetrokken. Niet geel, maar rood. Hij had er geen rekening mee gehou den, was al naar de teambus gefietst, maar wordt door de organisatie te ruggeroepen voor de huldiging. In de drie Vueltaweken die nog komen, houdt Dumoulin de Nederlandse wielerfans massaal aan de buis ge kluisterd. Pas op de voorlaatste dag capituleert hij en moet Dumoulin de rode trui afstaan aan Fabio Aru. Het is vandaag de dag niet meer voor te stellen dat Dumoulin even te rugbelt om zijn succes te delen. In één klap - beter gezegd, in die Vuelta - is de status van Dumoulin compleet veranderd. Vanaf dan worden zijn mediaoptredens strak gecoördineerd en gepland. Dumoulin is definitief de nieuwe Nederlandse wielerster. De grootste ook. Als het gaat om de combinatie van li chaam en verstand is Dumoulin van de buitencategorie. Als 15-jarige stapt hij voor het eerst op een racefiets, jeugdidolen heeft hij niet. Vijfjaar geleden, Dumoulin is dan 22, wordt hij prof en stopt hij met zijn studie gezondheidswetenschappen. Minu tieus bereidt hij zich voor, in de wed strijden rijdt hij snoeihard, maar al tijd met verstand. Zijn ploeg - ooit Argos-Shimano, nu Sunweb - werd opgebouwd rond topsprinters Marcel Kittel en John Degenkolb. Inmiddels is Dumoulin de grootste blikvanger. Hij is vorige maand 27 jaar geworden en staat inmiddels op negentien overwinningen bij de profs. De een nog mooier dan de andere. Onverzadigbaar Zijn honger naar winst is onverza digbaar. Luister bijvoorbeeld naar hem, de dag nadat hij de bergetappe naar Andorra in de Tour van 2016 heeft gewonnen, 's Ochtends bij het ontbijt met ploegmaat en vriend Laurens ten Dam rept Dumoulin met geen woord over de indrukwekkende zege, waarbij hij solo aankomt op een berg van ruim 2.200 meter hoog, ter wijl hagelstenen zo groot als knik- kers naar beneden storten. Dumou lin is later die dag vooral lovend over Bauke Mollema, die zich tot een val partij een paar dagen voor het einde mengt in de strijd om het podium. Dumoulin zelf lijkt zijn etappezege van een dag eerder alweer te zijn ver geten. Bergetappes, tijdritten. Het is niet genoeg. Dumoulin: „Een grote ronde winnen, dat is het allerhoogste voor een wielrenner." Hij heeft al geproefd aan het zoet van het Giroroze. In Apeldoorn wint hij het jaar ervoor de proloog, in Zuid-Italië pakt hij de trui terug na dat hij die aan Marcel Kittel is verlo ren. Maar ondanks vier dagen in de roze trui stapt Dumoulin in etappe 11 af met zadelpijn. Maar, zoveel is dui delijk: de liefde tussen Dumoulin en de Giro is ontluikt. Het is wachten op een verloving. Die wordt een jaar later aangekon digd. De persconferentie op Sardinië voorafgaand aan de Girostart is zo matig bezocht - tien toehoorders, merendeel Nederlandse journalisten - dat Dumoulin twijfelt of zijn ambi tie wel goed begrepen word door de buitenwacht. Hij is teleurgesteld. De tijdrit, tien dagen later, is zijn ver schroeiende antwoord. In de 40 kilo meter tussen Foligno en Montefalco verpulvert hij de concurrentie. Nairo Quintana verliest drie minuten, Vin- cenzo Nibali meer dan twee. Wie nog twijfelde, weet genoeg: Dumoulin is in Italië om de Giro te winnen. Maar niet zonder slag of stoot. Du moulin had deze Giro ook kunnen verliezen. Al komt die gedachte bij niemand op als hij ook nog de rit wint naar het bedevaartsoord Oropa, op ruim 1.100 meter. Maar drie dagen later wankelt Dumoulin. En hoe. De berm in Het beeld van de rozetruidrager die van zijn fiets springt en de berm in springt om te poepen is voor de eeu wigheid. Van zijn voorsprong van ruim tweeënhalve minuut is na de koninginnenrit maar dertig tellen over. Eenmaal binnen wil Dumoulin niets liever dan gelijk naar zijn hotel. Maar maagproblemen of niet, een roze trui schept verplichtingen. Juist nu wil iedereen hem spreken. Dus moet Dumoulin blijven zitten op een stoeltje in een tent om de pers te woord te staan. „Ik heb geen andere optie dan te vechten." Dat de hele wereld hem in zijn blote kont heeft gezien, interesseert Dumoulin niet. „Ik ben hier niet om geschiedenis te schrijven, omdat ik in de bosjes zat te kakken. Ik wil ge schiedenis schrijven door het roze naar Milaan te brengen." Het is zijn wilskracht die Dumou lin in de wedstrijd houdt. In de slot- week maakt hij ruzie met Quintana en Nibali, rijdt in de voorlaatste berg etappe als klassementsleider achterin het peloton - een beginnersfout - en verliest zijn roze trui. Die weet hij pas op de laatste dag, in de afslui tende tijdrit in Milaan, terug te ver overen. Het maakte de laatste Giro- week tot een van de spannendste wielerweken van de afgelopen de cennia. Pure reclame voor het wiel rennen. Dumoulin en de Giro, dat was geen sprookje, het was een thril ler. En iedereen heeft kunnen zien: Tom Dumoulin, dat is geen normaal mens. vrijdag 15 december 2017 - Wc, -' '2S I -Tom Dumoulin 'V/J Tom Dumoulin wordt in 2017 ook wereldkampioen tijdrijden. A Nederland heeft weer een winnaar van een grote ronde. A Tom Dumoulin wint de veertiende etappe in de Giro d'ltalia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9