procent 13 procent 55 procent 23 procent 24 procent bewust om laten gaan met smartphone' Huis in buitengebied vaak snel verkocht Smartphone in de klas: vier uur nablijven 3 DICKENS KERSTMARKT IN VEERE yjt- van de leraren vindt dat ouders een belangrijke rol spelen om het smartpho- negebruik van de kinderen in goede banen te leiden. van de docenten zegt dat de gemiddelde rapport cijfers van hun leerlin gen lager zijn gewor den, mede door het gebruik van sociale media. van de leraren merkt een be paalde invloed op de school prestaties van leerlingen, mede als gevolg van hun so- cialemediagebruik stelt dat het aantal zittenblij- vers op de school mede daar door is toegenomen (36 pro cent denkt van niet). procent denkt dat de smart- phones medeoorzaak zijn van verslechterde examen resultaten. Dat blijkt uit gegevens van Buiten state, een samenwerkingsver band van 17 makelaars die gespeci aliseerd zijn in vastgoed in het bui tengebied. Buitenstate heeft via de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars voor het eerst specifiek cij fers verzameld over landelijk gele gen vrijstaande woningen, zoals woonboerderijen, villa's en land goederen. In Zeeland werden in die catego- Hoe lang een object te koop staat, verschilt sterk per gebied rie in een halfjaar tijd 27 woningen verkocht. Alleen in Flevoland wa ren dat er minder (20). Gelderland steekt er met kop en schouders bo venuit, met 448 verkochte panden. Noord-Brabant en Drenthe volgen op ruime afstand, met bijna 250 transacties. De 27 panden in Zeeland verwis selden voor gemiddeld 352.500 euro van eigenaar. Dat is vergelijk baar met Limburg, Friesland en Drenthe. Voor heel Nederland is het gemiddelde 417.500 euro. De huizen in de provincie Utrecht zijn verreweg het duurst: gemiddeld 702.500 euro. De korte verkooptijden in Zee land gelden niet voor de hele pro vincie, zegt Adriaan Rijk van vast- goedadvieskantoor Rijk in Krui ningen, de Zeeuwse vertegen woordiger van Buitenstate. „Het verschilt sterk per gebied. Op Wal cheren, aan de Zeeuws-Vlaamse en Schouwse kust en in gebieden rondom bijvoorbeeld Goes en Yer- seke worden huizen relatief snel verkocht. In gebieden met minder voorzieningen, zoals Tholen of de Zak van Zuid-Beveland, kunnen objecten wat langer te koop staan." Rijk heeft de indruk dat wonen in het buitengebied weer wat meer in trek raakt. Het Zeeuwse aanbod is echter beperkt. Ook de vraag is specifiek. „Je moet het hebben van lokale kopers - vaak zijn dat onder nemers - of mensen van buiten de provincie. We hebben een aan zienlijk zoekersbestand. Dat zijn mensen uit met name Brabant en Zuid-Holland, die vanwege het prijsverschil naar dergelijke objec ten uitkijken. Er wordt heel gericht gezocht." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl vrijdag 15 december 2017 klas gebruikt mogen worden", vertelt Marcel van de Wege, docent wiskunde en ICT on derwijscoördinator. „Als een docent dat niet wil, moeten telefoons bijvoorbeeld met het scherm naar beneden op tafel liggen." De CSW heeft niet de indruk dat het gebruik van tabiets en smartphones onderwijsresul taten negatief beïnvloeden. „De bovengemiddelde exa menresultaten van de CSW staven niet de uitkomsten van het onderzoek", stelt docente Engels en woordvoerder Wendy Hulsteijn vast. Over alle verleidingen van ta biets en mobieltjes wordt ge sproken met leerlingen en ouders. „We leren de leerlin gen niet alleen hoe om te gaan met de techniek, maar ook hoe ze gestructureerd kunnen werken en zich kun nen focussen", zegt Van de Wege. „Zijn de verleidingen van de smartphone toch te groot dan gaan we eerst het gesprek aan. Kijkt iemand elk moment op het scherm, dan adviseren we notificaties uit te zetten. Helpt dat gesprek niet, dan kan ik via een cen trale app afdwingen dat een leerling of zelfs een hele klas geen notificaties meer krijgt. Of dat bepaalde apps niet meer kunnen worden geïn stalleerd. Ik heb eens bij een leerling moeten ingrijpen, maar ben er geen voorstan der van. Leerlingen moeten leren bewust om te gaan met de devices." Ook praat de CSW ouders bij wat er met de iPad kan. „We vertellen welke instellingen mogelijk zijn en hoe ze hun kinderen kunnen begeleiden. Al is het niet met een schaartje te knippen. Sommige ouders willen dat hun kind niet op YouTube kan. Maar die app hebben ze voor wiskundeles sen juist nodig. Maar over het algemeen weet het gros van de leerlingen goed met de devices om te gaan." Cherissa, llkay en Thomas; buiten de klas mogen ze hun telefoon gebruiken, foto boaztimmermans Stiekem een Whats- App-bericht lezen in de klas? Of even een foto bekijken op Instagram? Daarvoor is op het Zeldenrust-Stee- lant College in Terneuzen geen excuus. Leerlingen die hun smartphone ge bruiken tijdens de les moeten vier uur nablijven, of zijn hun telefoon een week kwijt. „Smartphones moeten niet zichtbaar zijn in het klaslokaal. Dat betekent: in de broekzak of in de tas", zegt afdelingsleider Peter Boone. Duidelijke regels zijn nodig, weet hij, want smartphones leiden jongeren te veel af. „Als er een smartphone in de buurt is, dan krijgen ze het niet voor elkaar om er niet op te kijken. Ook als het geluid uit staat, zien ze pushberichten binnenko men. Dan hebben ze de neiging om toch te kijken." De strenge regels werken. „Als ik één keer per week een leerling aan mijn bu reau heb, dan is het veel." De leerlingen mogen kie zen of ze willen nablijven of hun smartphone willen inleveren. „De meesten kiezen voor die vier uur nablijven, want de tele foon inleveren vinden ze echt verschrikkelijk. Bo vendien vinden we het zelf ook niet wenselijk dat kinderen zonder smart phone in het donker naar bijvoorbeeld Westdorpe fietsen." Daarbij komt dat leerlin gen hun telefoon ook nodig hebben: ze worden bijvoorbeeld via een app geïnformeerd over roos- terwijzigingen. Buiten de lokalen zijn telefoons wel toegestaan. „Leerlingen kunnen ook een vak foto grafie volgen. De foto's maken ze met hun smart phone." De school heeft er be wust niet voor gekozen om schoolboeken te ver vangen door tabiets. „De leerlingen wilden het zelf niet, omdat ze bang waren te veel afgeleid te worden." Het verbieden van smartphones in de school, vindt Boone te ver gaan. „Ze zijn nu eenmaal onderdeel van de maat schappij. En ze bieden ook een hoop voordelen. Daar moeten we onze ogen niet voor sluiten." Landelijk gelegen huizen gaan in Zeeland het snelst van de hand. In het tweede en derde kwartaal van dit jaar stonden ze gemiddeld 50 dagen te koop voordat een nieuwe eigenaar was gevonden. Voor heel Ne derland is dat 135 dagen. Uit schieter is Noord-Brabant, waar het gemiddeld 176 dagen duurde. Rolf Bosboom Kruiningen - Adriaan Rijk, makelaar Morgen en overmorgen zat. 16 dec. 10.00-17.00u zon. 17 dec. 11.00-17.00u Gratis toegang en gratis parkeren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 92