i t itlt hi aS m 2017-17 8 2017 in 17 moment* Tom Dumoulin tv 3 Tom Dumoulin doet op 28 mei wat nog nooit eerder is gedaan door een Nederlander. Hij wint de Giro d'ltalia. Een kroniek van het grootste Nederlandse wielersucces sinds Joop Zoetemelk in 1980 de Tour de France won. <r momenten Ik ben hier niet om geschiedenis te schrijven omdat ik in de bosjes zat te kakken k kan snel fietsen, maar ik ben I ook een normaal mens", zegt hij. Het is 28 mei en om de schou ders van Tom Dumoulin zit een roze trui. Die is van hem. Voor altijd. In een zaal van Palazzo dei Giureconsulti probeert Dumou lin onder woorden te brengen hoe hij de honderdste Giro heeft gewonnen. Tegen de muur staat een roze race fiets ter waarde van een kleine auto. Cadeautje van de sponsor. En voor zijn neus staat II trofeo senzajine. De trofee zonder einde, een gouden spi raal van zeker een halve meter hoog waar de namen van alle winnaars van de Giro d'ltalia in zijn gegraveerd. Iconen van de wielersport als Fausto Coppi, Gino Bartali en Eddy Merckx. Nederlandse wielrenners ontbreken, maar de naam van Tom Dumoulin zal snel worden bijgeschreven. Dan ben je dus geen normaal mens. Voor gewone mensen klinkt het Wilhelmus niet op Piazza Duomo, in hartje Milaan. Normale mensen zijn niet in staat om de Nederlandse wielergeschiedenis te herschrijven. Dat kunnen alleen speciale mensen. Maar de succesvolste Nederlandse wielrenner van de laatste decennia benadrukt na zijn historische zege dat hij niet als 'een soort superheld' gezien wil worden. Maar of hij nou wil of niet: Dumoulin is voor eens en voor altijd de eerste, Nederlandse winnaar van de Giro. Stortvloed aan zeges Zijn overwinning is het summum van het recente Nederlandse wieler succes. Leegtes zijn gevuld, de almaar aanhoudende droogte in het Neder landse wielerklimaat is de laatste ja ren omgeslagen in een stortvloed aan zeges en ereplaatsen. Van kleine n^N\1 t-*" 17 li koersjes tot wedstrijden van naam. In monumentale klassiekers en in grote ronden. Niki Terpstra wint in april 2014 Parijs-Roubaix, met meer dan 50 ki lometer aan kasseistroken de zwaar ste klassieker die er is. Dertien jaar na Servais Knaven komt weer een Ne derlander als eerste over de streep op de wielerbaan van Roubaix. Twee jaar later zorgt Wout Poels ervoor dat Ne derland na 28 jaar weer een winnaar heeft in de belangrijkste Ardennen- klassieker Luik-Bastenaken-Luik. In alle grote ronden worden etappes ge wonnen. Lars Boom, Bauke Mollema, Dylan Groenewegen in de Tour. Pie- ter Weening en Jos van Emden jui chen in de Giro. Robert Gesink, Bert- Jan Lindeman en Danny van Poppel doen hetzelfde in de Vuelta. Spintze ges, solo-ontsnappingen, bergetap pes en tijdritten. En dan Tom Du moulin, die al die prestaties naar de achtergrond verdringt door in twee jaar tijd zeven etappes te winnen in alle drie de grote ronden. En passant wordt hij drie maanden geleden in Bergen ook nog de eerste Neder landse wereldkampioen tijdrijden. Zes tellen Door de Girozege van Dumoulin is bijna vergeten dat Steven Kruijswijk een jaar eerder op het punt staat als eerste Nederlander de Ronde van Ita lië te winnen. In Nederland zijn de voorbereidingen voor de huldigingen al in gang gezet als Kruijswijk zich in de afdaling van de Colle dell'Agnello in een sneeuwmuur boort. Ook Dumoulin kent tegenslag. Zie de Tour de France van 2025. Op de ochtend van de start van de derde etappe in Antwerpen is hij slechts zes tellen verwijderd van het geel. Nederland maakt zich op voor een nieuwe geletruidrager, de eerste sinds Erik Breukink in 1989. Ook Du- moulin houdt er rekening mee. Het loopt anders. Dumoulin is het groot ste slachtoffer van de valpartij op weg naar Hoei. „Het had een mooie dag moeten worden", vertelt als hij met zijn arm in een mitella uit het mobiele hospi taal stapt. Hij lijkt te grijnzen, maar het zijn de pijnstillers die de over hand hebben genomen. Dumoulin permitteert zich zelfs een grapje. „Ik werd aangetikt en toen ben ik in Su permanhouding het gras ingedo ken." Nu zit in zijn schouderkom een barst en is zijn Tour voorbij. Eenmaal thuis dringt de werkelijkheid tot hem door. Weg gele trui. Droom aan diggelen. Zijn verdriet en teleurstel ling zijn brandstof voor de successen die komen gaan. En die komen al snel. Het is 25 augustus 2025. „Ik zag dat je gebeld had en dacht: ik bel even te rug." Dumoulin hangt aan de tele foon na de vijfde etappe van de Vu elta. Het is een mijlpaal in zijn car rière, zojuist heeft hij voor het eerst een leiderstrui in een grote ronde vrijdag 15 december 2017 H Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Tom Dumoulin is geen normaal mens, dat kan iedereen zien Daan Hakkenberg <t u <111 Vandaag Tom Dumoulin Morgen: Aanslag op 22 mei bij concert van de Amerikaanse popster Ariana Grande in het Engelse Manchester. Bij de zelfmoord aanslag kwamen 22 mensen om het leven en raakten meer dan zestig anderen gewond. op onze website Alle vorige afleveringen Op 28 mei 2017 schrijft wielrenner Tom Dumoulin ge schiedenis. Hij wint als eerste Nederlan der de Giro d'ltalia. FOTO'S COR VOS -Tom Dumoulin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8