WIM HOFMAN Frambozendansje 'Muziek is voor mij als ademen' Personentreinen tussen Gent en Zelzate dichterbij 11 BE Toen we onlangs in een tuin bezig waren met het opbin den van frambozenstruiken, dacht ik aan andere frambozenstrui ken in mijn leven. Zo gaat dat als je ouder wordt. Je ziet één ding en dat veroorzaakt een sliert aan herinne ringen. Ik was nog jong, een jaar of vijf en ik was met mijn nichtje Tootje die ongeveer even oud was als ik in de tuin van meneer Jaspers. Er stonden frambozenstruiken en die waren veel hoger dan wij. Er hingen mooie rode frambozen aan en die kon je blijkbaar eten. We begonnen dus al lebei een framboos te plukken. Ik weet niet meer wie begon. Maar na een eerste framboos namen we een tweede en we keken naar elkaar en deden 'mmm.en we maakten er een rondedansje bij. Tootje had een witte strik die aan een plukje haar gebonden was, een soort staartje dat op en neer hup pelde. Meisjes hadden toen vlechten of staartjes. Daarmee konden ze snel de hemel in getrokken worden. Ze kwamen zo eerder in de hemel dan jongens, die geen staartjes hadden. Aan de hemel verschenen donkere wolken en er vielen dikke lauwe druppels en daardoor dansten we misschien nog harder en frambozen met regenwater erop smaakten ook lekker. Maar er waren lichtflitsen en er klonk gerommel van donder en daarom gingen we maar in het kip penhok van mijnheer Jaspers. Het kippenhok was groen aan de buiten kant, maar wit van binnen. Dat lag voor de hand. De kippen waren ook wit, maar ze waren wild. Misschien waren ze bang voor het onweer. Ze gingen in de kippenren in de regen en werden later wat kalmer en maakten klaaglijke geluiden. Wij deden ze na, al stonden wij lekker droog in het hok. Heel veel harde re gendruppels kletterden op het dakje. Mijn moeder verbood ons later nog ooit in het kippenhok gaan. 'Je hebt het hart niet... Het is boven dien erg gevaarlijk om als het on weert in een kippenhok te gaan. En de kippen zijn van mijnheer Jaspers en misschien zijn ze nu helemaal overstuur en van de leg.' Bovendien kreeg je van kippenhokken luizen. En van meneer Jaspers' frambozen moesten we ook afblijven, al waren ze nog zo lekker. Zelfbeschouwend, muzikaal con sistent, schakeringen en vooral in trovert. Kernwoorden die passen bij het nieuwe album Worlds wit hin van singer-songwriter Ad Van derveen. Op het nieuwe album blijft Vanderveen heel dicht bij zichzelf, zonder autobiografisch te zijn. Morgenavond stelt hij het al bum voor in theater De Wegwij zer in Nieuw-en Sint Joosland. Daar waar in het verleden op eenvolgende albums van Vander veen in uitersten contrasteerden - donker en licht, hard en zacht, akoestisch of scheurend elektrisch versterkt - herbergt Worlds within een serene rust met een sterke on derhuidse energie. „Ik kon niet doorgaan op het oude pad", zegt Ad Vanderveen. „Die schizofrenie van akoestisch of elektrisch met een band. Het is een album dicht bij mezelf. Hier en nu. Dat is het grote kernpunt van het leven." Niet melodieën, maar gedichten waren het uitgangspunt voor de nieuwe nummers. Recent, maar ook dichtwerk dat soms lang op de plank lag, doch uiteindelijk zijn weg vond. „De benader- en werk wijze is anders met gevolg dat ar rangementen een andere uitwer king kregen. De tekst is in deze lei dend geweest. Vanuit basismelo dieën zijn al improviserend met de medewerkende muzikanten songs ontstaan." Het album is evenwichtig en ro buust samenhangend. De gitaar van Vanderveen is minder lei dend, subtieler, doch prominent aanwezig. Met name medemuzi kanten Rene Kaaij (piano, accor deon, hammond), Frans Cornelis- sen (trombone en bass tuba) en Bianca de Vrind (fluit) vervullen een cruciale rol in de klankkleur van de plaat. Je hoort een andere Ad Vanderveen, maar ondanks dat toch zo herkenbaar. Of het oud, nieuw, eigen of gecoverd werk is. „Ik denk dat ik wel een soort van muzikaal dna heb. Dat uit zich in bepaald melodiegebruik, de 'feel and touch' in ritmes. Ook fysieke gegevens als lijf, stem en motoriek Ik denk dat ik wel een soort van muzikaal dna heb bepalen je geluid. Een cover kan heel mooi zijn en iets van jezelf worden als je het voelt vibreren van binnen. Dat is het verschil tus sen muziek en entertainment." Na Worlds within was hij toe aan een adempauze. De opvolger zit echter al weer in de pijpline. De godfather van de Americana in Nederland wordt niet belemmerd door een writersblock, eerder een onnavolgbare energie. „Je kunt die rivier, die stroming, niet stoppen. Ik voel me geenszins bezwaard over de output. Ik componeer niet omdat het moet, maar als het er van binnen zit, moet het er uit. Schrijven is als ademen voor mij. Een levensbehoefte." De federale Belgische regering heeft gisteren besloten nog eens achttien miljoen euro voor het op waarderen van het goederenspoor voor personentreinen beschikbaar te stellen, bovenop de elf miljoen euro die al op de begroting stond. De Vlaamse regering wil er bij hoge Het kan zijn dat er over vier jaar personen treinen van Gent naar Zelzate rijden uitzondering eveneens financieel aan bijdragen. Gents havenschepen en Vlaams parlementslid Mathias De Clercq kon zijn geluk bijna niet op. Het zou zo maar kunnen zijn, dat er al over vier jaar personentreinen van Gent naar Zelzate rijden. Met name werknemers van grote bedrijven als ArcelorMittal zouden hiervan kun nen profiteren. Het zal de filedruk rond Gent verkleinen, is de hoop. Over een volgende stap, het doortrekken van het spoor naar de Axelse Vlakte en mogelijk ook Ter- neuzen, is nog niets bekendge maakt. Daarnaar vindt een studie plaats, met name voor goederen vervoer. Personenvervoer behoort dan ook tot de mogelijkheden, maar uit een onderzoek is eerder gebleken dat een rechtstreekse bus verbinding Terneuzen-Gent al een dure aangelegenheid is. Er moet jaarlijks een half miljoen euro bij. De grens speelt ook een rol. De vraag is welke maatschappij de treinverbinding gaat exploiteren, het Belgische NMBS of de NS. vrijdag 15 december 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Ad Vanderveen (tweede van rechts) met zijn combo. Marius Roeting Nieuw- en Sint Joosland - Ad Vanderveen Ad Vanderveen en combo: mor gen, theater De Wegwijzer Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Een aloude wens van het stads bestuur van Gent lijkt binnen en kele jaren in vervulling te gaan: personenvervoer op de goede renspoorlijn tussen de stad en Zelzate. Dat kan ook voor Ter- neuzen perspectief bieden. Harmen van der Werf Gent Parlementslid en schepen Mathias De Clercq. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88