O II Reimerswaal, het Pompei' van Tholen Burgemeester zit nog een keer de gemeenteraad voor 7 Nog een kleine week en dan stopt voor Kapelle het tijdperk Anton Stapelkamp. De burgemeester verruilt na zeven jaar Kapelle voor Aalten. TILROE optiek zijn Kapelse tijd. Koud gewend aan het dragen van de ambtsketen kreeg hij te maken met de affaire HWS, het hoogwerkersbedrijf op de Smokkelhoek dat onder meer werd verdacht van kweek en han del van hennep en het witwassen van crimineel vermogen. Hij kon ook vrijwel direct beginnen met het oplossen van het probleem Oesterbaai. Op dat vakantiepark in Wemeldinge was veel niet pluis. Niet alleen vanwege de per manente bewoning dat daar niet mag. „We kwamen ook een huis tegen met twaalf Oost-Europese dames. Net als uitbuiting van ar beidsmigranten." Sta pelkamp begon orde op zaken te stellen. Er kwam een grote bestuurlijke con- Vraag Anton Stapelkamp naar twee hoogtepunten van de afgelopen 7 jaar en het blijft even stil. „Poeh", verzucht hij. Eigenlijk wil hij niets benoemen. „Want als ik het een noem doe ik iets anders misschien tekort." Toch zijn er wel punten. „Ik heb een zwieper gege ven aan het toeristisch beleid We meldinge, ik ben blij dat de hand having onmiskenbaar vooruit is gegaan en verder heb ik veel ple zier beleefd aan de cursus politiek actief en de Franse week." De hoogtepunten die Sta pelkamp noemt zijn ge lijktijdig de marke ringspunten in leiden in Wemeldinge en bij de start van het seizoen een paar uurtjes plukken in de boomgaard. „Daar leer je heel veel van", zegt hij. „En publiciteit is belangrijk, ik heb uiteindelijk ook communica tie in mijn takenpakket." Zeven jaar burgemeester bestaat niet alleen uit successen en vreugde. Nadenken over gebeurte nissen die een grote impact heb ben gehad hoeft hij niet. „Het overlijden van een raadslid op ou dejaarsavond en het meisje dat verdronken is na een ongeluk. Dramatischer dan dat kan het niet zijn", zegt hij. „En de manier waarop ik aangevallen ben nadat ik weggegaan bij het CDA en lid ben geworden van de Christen- Unie. Dat heeft me erg geraakt. En wat maakt het uit? Je bent burge meester van alle Kapellenaren." Anton Stapelkamp zit dinsdag nog één keer de gemeenteraad van Kapelle voor. De dag er na is zijn afscheid. Werd het tijd om te gaan? „Nou, eerlijk gezegd, begin 2019 was beter geweest. Maar de boom gaard van de buurman komt maar eenmaal te koop." trole bij 17 bedrijven op de Smokkelhoek en daaruit bleek dat bij elk bedrijf wel iets niet klopte. „Het heeft ons gescherpt", zegt Sta pelkamp. „We zijn daarna veel actiever geworden rond hand having. We treden op en gaan door tot het opgelost Regels en gezag van de overheid geeft rust en helderheid. Kijk ook maar naar de Oesterbaai." Daar is in zeven jaar tijd een einde ge maakt aan onrechtmatige bewo ning en misstanden. „En nu is er rust gekomen op het park." Stapelkamp treedt graag naar buiten. „Werken aan de relatie met de burger", noemt hij het zelf. Veelvuldig twitteren, skypen met schoolkinderen, op bezoek bij 50- jarige huwelijken, toeristen rond- Je bent burgemeester van alle Kapellenaren Bericht voor onze adverteerders rDE PERSGROEP Aardewerk als kannen, bekers en potten vormen de basis van de ex positie. Ze zijn opgegraven door amateurarcheologen. Tholenaar Anton van Oost is er daar een van. Voor hem is Reimerswaal het Pompei van Tholen. Veertig jaar lang heeft hij bij laagwater naar de restanten gezocht. Tot wel vier meter diep. Een deel van die vond sten is in het atrium van het ge meentehuis in Tholen tentoonge steld. Derde stad Ooit was Reimerswaal, na Middel burg en Zierikzee, de derde stad van Zeeland. Met stadsmuren, drie poorten, molens, schuttershoven en een bierbrouwerij was het een levendige handelsplaats in de Oos- terschelde. In de hoogtijdagen, eind vijftiende eeuw, goed voor zeker 2.000 inwoners. Nu ligt de verdronken stad deels onder de Oesterdam, ter hoogte van de Speelmansplaten. In 1530 gaat het faliekant mis. Reimerswaal en achttien andere dorpen in de Oosterschelde stro men onder tijdens de Sint-Felix- vloed, ook bekend als quade sater- dach. Voor de schade goed en wel is hersteld, gaat het twee jaar later opnieuw mis. Nieuw bestaan In de daaropvolgende jaren neemt het water nog twaalf keer beslag van Reimerswaal. Toch blijven de bewoners strijden tegen de onder gang. Als de Zeeuwse Watergeu zen in 1574 na winst op de Span jaarden de stad in brand steken, slaat een groot deel van bevolking op de vlucht. Een groep mosselvis sers bleef achter. Veel gezinnen hebben dan allang een nieuw be staan opgebouwd in Tholen, dat hemelsbreed niet zo ver weg ligt. Namen als Schot en Verkammen die in Tholen veelvuldig voorko men, zijn oorspronkelijk afkom stig uit Reimerswaal, vertelde wethouder Kees van Dis tijdens de opening van de expositie. vrijdag 15 december 2017 Stapelkamp leerde 't vak in Kapelle Melita Lanting ARCHIEFFOTO MAR- CELLE DAVIDSE Anton Stapelkamp. Kapelle -Anton Stapelkamp 2016: Stapelkamp wil graag een selfie met kinderburge meester Ezra. 2015: Burgemeester Stapel kamp (links) leidt een groep geïnteresseerden rond door Wemeldinge. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE WALSTRAAT 81 VLISSINGEN WWW.TILROE.NI- GESLOTEN VAN 22 DECEMBER TOT EN MET 6 JANUARI In verband met kerst en oud nieuw hanteren wij gewijzigde sluittijden voor het opgeven van advertenties en familieberichten. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertising.pzc@persgroep.nl. NEDERLAND Heet je Cornelissen, Schot of Verkammen en woon je in Tho len, grote kans dat je voorou ders dan in de verdronken stad Reimerswaal hebben gewoond. Nu de stad officieel is erkend als rijksmonument is in het ge meentehuis in Tholen een ex positie ingericht. Timo van de Kasteele Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86