CSf m Ombudsman: motorclub veteranen is niet crimineel Crimineel bouwt vaker in auto geheim vak in 7 Iwgp welzijn bestek weer vasthouden. Hij heeft na een operatie een 'teenduim', afkomstig van z'n eigen voet. „De wereld gaat weer voor me open." Zijn teenslippers kan hij weggooien. Maar Jan Frantsen (64) kan Hij kan sinds kort zijn vork weer vasthouden. Net als zijn telefoon. Ve ters strikken lukt nog niet. Net zo min als mo torrijden, zijn grote passie. Toch is Jan Frantsen uit Assendelft nu al zo blij als een kind met zijn nieuwe en onorthodoxe aanwinst: een teen- duim. „Hij is groot en misschien niet zo mooi. En vooraf dacht ik dat ik me daaraan verschrikkelijk zou ergeren, maar ik vind het wel oké. Het gaat mij om de functionaliteit. Thumbs up, zeg ik nu bij elk afscheid. En vrien den roepen me na: we duimen altijd voor je." Hij kreeg het bijzondere ledemaat nadat hij in juli bij een bedrijfsonge val - Frantsen is slijper van machine onderdelen - zijn duim kwijtraakte. „Het voelde plots alsof er met een zware hamer op was geslagen. Bran derig, steken. Ik trok mijn hand schoen uit en het hele kootje plofte in mijn handpalm. Mijn duim hing aan een velletje en ik riep in paniek: 'hij is eraf.'" Het Zaans Medisch Centrum in Zaandam stuurde hem direct door naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, waar plastisch chirurgen werken, gespecialiseerd op het ge bied van handreconstructies. Zij kon den het zwaar beschadigde lichaams deel echter niet meer redden. Frantsen: „Absurd om te ontdek ken hoe hulpeloos je zonder duim bent. En hoeveel je ermee doet. Ve ters strikken, knoopjes dichtdoen, met mes en vork eten en een pagina van een boek omslaan, ik kon het al lemaal niet meer. Maar veel erger vond ik dat ik ook niet meer met mijn motor op pad kon. Ik zei tegen mijn vrouw: ik moet en ik zal er ooit weer opstappen om te toeren." Gecompliceerd Met het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk kwam hij tot de bijzon dere oplossing van de teenduim die in oktober tijdens een elf uur du- Hij is groot en misschien niet zo mooi. Maar het gaat mij erom dat hij functioneert rende operatie door een team van vier artsen werd getransplanteerd. Plastisch chirurg Mick Kreulen: „Ik werk twintig jaar bij de afdeling handchirurgie en heb twee keer eer der een dergelijke transplantatie meegemaakt. Het is enorm gecom pliceerd: vaten, pezen en zenuwen moeten minutieus op elkaar worden aangesloten. Want alleen dan krijgt hij het gevoel in zijn hele hand weer terug. Als je kiest voor een prothese, gebeurt dat natuurlijk niet." Frantsen moest hiervoor wel zijn grote teen offeren. Kreulen: „Velen denken dat hierdoor je evenwichts gevoel wordt verstoord. Dat is niet het geval, zolang het gewricht onder de bal van de voet wordt gespaard. Maar hij zal nooit meer kunnen aan zetten voor een sprintje. En ook teenslippers zullen tot de verleden tijd behoren." Zeifis hij tot nog toe bijzonder te vreden over het resultaat. Jan Frant sen: „Ik heb een groot deel van mijn onafhankelijkheid terug. De wereld gaat opnieuw voor mij open. Maar ik heb nog een lange weg te gaan qua revalidatie: ik verwacht pas over een halfjaar het complete gevoel terug te krijgen. En dan zit ik direct weer op de motor." Het rapport dat vandaag ver schijnt, is een gevoelige tik op de vingers voor de minister van Justitie en Veiligheid. Die zette de Veterans in 20t2 op een zwarte lijst. De club zat name lijk ooit in de Raad van Acht, een overleg tussen foute motor clubs. De oud-militairen heb ben het altijd onterecht gevon den dat ze hiermee in verband worden gebracht. Zij zeggen dat zij al jaren geleden uit het om streden overleg zijn uitgestapt. Ook zijn foute leden geroyeerd en hebben de huidige leden vol gens de Veterans geen crimineel Vijf jaar lang probeerde de club van zijn bezoedelde imago af te komen verleden. Een deel is zelfs nog werkzaam bij defensie. Vijfjaar hebben de militairen vergeefs geprobeerd om van hun bezoedelde imago af te komen. Ten einde raad stapten ze naar de Nationale Ombudsman, die hen nu in het gelijk stelt. Volgens Na tionale Ombudsman Reinier van Zutphen rammelt de onderbou wing om mc Veterans nog altijd aan te merken als crimineel. Zo is er onduidelijkheid over de straf bare feiten die door individuele leden zouden zijn gepleegd. De club wordt in de laatste publica tie van het ministerie van Justitie en Veiligheid over foute motor clubs ook niet meer genoemd. Wel was het terecht dat ze ooit als crimineel zijn aangemerkt, omdat ze in de Raad van Acht za ten. Maar toen de club vroeg om van die lijst af te komen, zijn ver ouderde gegevens gebruikt om dat te weigeren, oordeelt de Om budsman. De minister moet nu met recente gegevens opnieuw de club beoordelen. De ruimtes zijn deskundig wegge werkt. Specialisten van de politie zijn soms wel een uur bezig voor ze iets tegenkomen, zegt Arjan de Zwart, hoofd van de regionale re cherche. In de parkeergarage onder het po litiebureau aan het Doelwater in Rotterdam staat een mooi voor beeld: een witte Renault Kangoo met een gele sticker 'werkverkeer' op de achterkant. In de metalen bo dem van de laadruimte is een gat gefreesd om bij de holle ruimte er onder te komen. Er worden ingeni euzere bergplaatsen gemaakt. „Achter het navigatiesysteem op de middenconsole van het dashboard bijvoorbeeld", zegt De Zwart. „Daar hebben we drie kilo heroïne gevon den. En onder de dakbekleding kan best wel wat geld worden verstopt. Van de achterbanken wordt schuimrubber uitgehold om er een vuurwapen in te verstoppen. We hebben meegemaakt dat iemand een auto had gekocht en achter een van de koplampen verdovende middelen tegenkwam." De politie treft per jaar in zo'n honderd auto's verborgen ruimten aan. „En daarbij hebben we nog niet anders meegemaakt dan dat die voor criminele doeleinden werden gebruikt", aldus De Zwart. Bij de onderzoeken richt de poli tie zich met name op de garages waar de voertuigen worden gepre pareerd. „Want die zorgen er voor dat criminelen hun activiteiten kunnen voortzetten en maken dus deel uit van georganiseerde mis daad." vrijdag 15 december 2017 GO zij n duim weer opsteken (...of eigenlijk zijn teen) Annemart van Rhee Assendelft Jan kan —Jan Frantsen Jan Frantsen zegt nu bij elk af scheid 'thumbs upF. foto olaf kraak Het moment dat een groep oud-militairen met een motor club weer kan meerijden tij dens het défilé op veteranen- dag is een stap dichterbij. Het stempel 'crimineel' dat de club jarenlang kreeg, is onte recht, zegt de Nationale Om budsman. Raymond Boere Den Haag De Rotterdamse politie ziet steeds vaker dat verborgen ruimten in auto's worden inge bouwd om er drugs, wapens of crimineel geld in te verstoppen. Sander Sonnemans Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7