De tentakels van de kerk Na Renesse, sneuvelt ook BIZ in Domburg 'Leerlingen Waterschap werft leden bestuur via cursus politiek Gordel 2 ONDERZOEK SMARTPHONES Smartphones in de klas: handig of alleen maar storend? De ene school zet hoge straffen op onwenselijk telefoongebruik, de andere laat ze toe. 'f Commentaar Het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Krui- ningen heeft een heel groot dak. Als een stolp dekt het alles toe. De wereld is buiten. Deze architectuur wordt steeds meer het symbool van een kerkgemeenschap die haar eigen enge regels stelt. Dit blijkt niet alleen uit de mislukte pogingen van do minee Gerrit Bredeweg om oud-diaken Henk Jansen te marginali seren. Deze kerkrel was al ontluisterend, maar de uitspraak die de rechter gisteren deed over een 'arbeidsconflict' tussen een Krui- ningse werkgever, aanhanger van Bredeweg, en een van zijn perso neelsleden is nog pijnlijker. De werknemer kreeg ontslag omdat hij bij de kerkelijke tegenpartij hoort. Dit is ongekend. De rechter maakt er gelukkig korte metten mee. Deze onfrisse kwestie laat zien hoe ver de religieuze tentakels zich uitstrekken in de samenle ving. Het vonnis van de Middelburgse rechtbank bevestigt dat godsdienstwaanzin de overhand kreeg in deze arbeidsverhouding. Werkgevers zijn vrij werknemers te kiezen die in hun straatje pas sen. Werknemers mogen een baas zoeken bij wie zij zich op hun ge mak voelen. Als religie een bindende factor is in de bedrijfscultuur, prima. Maar als er in dit opzicht verschillen ontstaan, mag dit nooit een reden zijn iemand te ontslaan. Extra onfris: in de Kruiningse kwestie werden daarbij valse beschuldigingen gebruikt. Religie raakt mensen tot in het diepst van hun ziel. Soms is het ge volg mooi. Soms is het lelijk. Zowel de eerdere correctie van de recht bank op de ongefundeerde kerkelijke maatregelen tegen Jansen, als de straf voor de baas die zich op basis van religieuze motieven zeer ernstig misdraagt, bewijst dat zo'n gesloten kerkgemeenschap de normale maatschappelijke verhoudingen uit het oog kan verliezen. De sociale schade die de kerk in Kruiningen aanricht, overschaduwt elke religieuze verrijking. Rechter maakt terecht korte metten met ontslag op basis van religieuze argumenten Voorzitter Frans Provoost van on dernemersvereniging OBD blijft achter met een dubbel gevoel; 56 procent van de ondernemers is vóór invoering van de BIZ, maar het aantal voorstemmers had volgens het BIZ-protocol minimaal 66,6 procent moeten zijn. Provoost: „De werkgroep is teleurgesteld, maar we respecteren de uitslag. We gaan ons nu beraden of we het plan vol gend jaar, wellicht met aanpassin gen, in de herkansing laten gaan." De BIZ Domburg komt uit de koker van OBD, met steun van de ge meente Veere. De spaarpot zou per 1 januari geopend worden en voor een periode van vijf jaar worden ge vuld met een extra belasting, geba- De werkgroep is teleurgesteld, maar we respecteren de uitslag seerd op de WOZ-waarde van pan den van Domburgse ondernemers. Van de opbrengsten zouden evene menten bekostigd worden. Lid maatschap is vrijwillig, de afdrach ten aan een BIZ zijn verplicht en zo ook een eerlijke manier van kosten verdeling onder ondernemers. ALMANAK In deze donkere dagen voor Kerst gaan we even terug naar een zondoorstoofde dag afgelo pen zomer in het zuiden van Frankrijk. Dat Veerse gezin was op weg naar het strand en werd gepas seerd door een auto waarin zich een dame bevond die het niet nodig had gevonden haar bo venlichaam met ook maar het kleinste stukje textiel te bedek ken. Met twee jonge kinderen aan boord was het wachten op commentaar. Dat kwam dan ook, van Fransje van 5: „Mam, kijk, die mevrouw heeft haar gordel niet aan." Dikke acht voor archief Heavy metal in dorpshuis Midwinterfeest in zwembad Dolfijn ZIERIKZEE Gratis bootcamp in hartje stad Veel docenten vinden dat smart phones de les- sen op middelbare scholen niet ten goede komen, blijkt uit een peiling van DUO Onderwijsonderzoek. Jongeren brengen te veel tijd door op sociale media en kunnen zich minder goed concentreren, halen lagere cijfers en hebben een ver minderde taal- en leesvaardig heid. In Frankrijk worden mobiele telefoons binnenkort zelfs verbo den op scholen. Zeeuwse scholen gaan verschillend om met het ge bruik van smartphones en tabiets in de klas. Het gaat om de cursus Politiek Ac tief. Deze is ontwikkeld door het 'huis voor democratie en rechts staat' ProDemos. De doelgroep bestaat vooral uit mensen die zich politiek willen in zetten, maar nog niet precies weten wat de mogelijkheden zijn. Een groot aantal gemeenten, ook in Zeeland, heeft de cursus al aange boden. Met het oog op de verkiezin gen in maart 2019 is er nu ook van uit de waterschapswereld interesse. Scheldestromen is een van de eer ste waterschappen die zich daarbij aansluiten. ProDemos ontwikkelt een cursus speciaal voor de waterschappen. Deze bestaat uit vijf trainingen en een excursie. Op die manier wor den deelnemers klaargestoomd om zich kandidaat te stellen voor het waterschapsbestuur. Scheldestromen wil de cursus in het voorjaar houden. Exacte data zijn nog niet bekend. vrijdag 15 december 2017 ii In navolging van Renesse, is er ook in Domburg geen absolute meerderheid voor de invoering van Bedrijven Investerings Zone (BIZ). Hoewel het merendeel van de ondernemers voor het evene mentenspaarpotje is, blijkt het draagvlak toch te klein. Sheila van Doorsselaer Domburg -Frans Provoost, voorzitter OBD Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE In een onderzoek onder 35 archiefdiensten naar de kwaliteit van de dienstverlening is het Schouws archief met 8,2 punten op een gedeelde tweede plaats geëindigd. Dat staat in het jaarver slag. Daarin staat ook dat het aantal bezoeken aan het archief in 2015 en 2016 licht is gestegen. De Schouwse dienst fu seert met het Zeeuws Archief. De studiezaal blijft open. RENESSE Een eerbetoon aan de heavy metalbands Iron Maiden en Metallica. Dat staat de bezoeker van het dorpshuis Renesse zaterdagavond te wach ten. De coverbands The Unforgiven (foto) en Some-where on Stage brengen een drie uur du rend muzikaal spektakel met lichtshow en visuele verrassingen. De zaal gaat om 20.30 uur open. Kaarten kosten 17,50 en 15 euro in de voorver koop op Ticketmaster.nl. NIEUWERKERK Het mag buiten guur en grijzig zijn, in zwembad Dolfijn is het vanavond vooral warm en sfeervol. Daar wordt een Midwin terzwemfeest gehouden met leuke versieringen en een hapje en een drankje. Wie wil zwem men moet minstens in het bezit zijn van het zwemdiploma A. Een en treekaartje kost 3,50 euro. Het Midwinter zwemfeest duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Weer of geen weer. Elke donderdagavond wor den er spieren getraind en vet verbrand in hartje Zierikzee. Angela Kok en Mirlande Besemer sporen mensen in de buitenlucht aan te plan ken, squads te maken en vooral te bewegen. Sinds afgelopen zomer is Bootcamp Zierikzee actief Telefoon in de klas ja nee? Cornelleke Blok en Jeffrey Kutterink VLISSINGENOp de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren zijn vrijwel alle schoolboeken vervangen door iPads. Daarop staat in principe alles wat voor de lessen nodig is en dus zijn smartphones voor school overbodig. Toch doen ze er op de CSW niet moeilijk over als ze op de tafels lig gen. „Elke docent bepaalt zelf of smartphones in de M Marcel van de Wege foto csw Waterschap Scheldestromen probeert meer mensen enthou siast te krijgen voor het water schapsbestuur. Het gaat daarom een cursus verzorgen voor geïn teresseerden, om hen nader kennis te laten maken met het waterschap. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75