NYNKE DE JONG II Republikein krijgt schuld van zetelverlies 6 Zusje van de zon ontdekt Na net dramatische verlies van de senaatszetel in Alabama ligt Trumps oud-strateeg Steve Bannon onder vuur in de Republikeinse partij. Column Een paar weken geleden zag ik ineens, in een gek soort vogelperspectief, mezelf aan de keukentafel zitten. Het was nog donker buiten. Ik zat daar in mijn badjas, en smeerde boter hammen met appelstroop. Eentje voor mijn dochter en eentje voor mezelf. Ik zag mezelf zo zitten en dacht: je bent je moeder gewor den. zichzelf ook vanuit vogelperspec tief? Zag ze ineens gebeuren wat ze in haar hart al jaren aan zag ko men? De onvermijdelijke stap dat ze haar ouders is geworden? Want ook al riep ze gisteren dat het voor haar helemaal niet zo vanzelfsprekend was dat ze frac tievoorzitter zou worden van de SP, haar vader is een van de op richters van die partij - tevens boegbeeld en partijgeweten - en haar moeder is ook al een leven lang politiek actief voor diezelfde partij. Zeifis ze al politiek actief sinds haar 17e, ging op haar 8e al met haar ouders in debat over het eten van vlees, en op haar toe cor respondeerde ze met vriendinnen over de nieuwe spelling van het woord 'pannenkoek'. Dan ben je een serieuze kandidaat voor de po litiek. zover. Een nieuwe Marijnissen aan het roer bij de SP. Met het politieke instinct van zowel vader als moe der. Ze had ertegen kunnen vech ten. Zoals ik jarenlang geen badjas heb willen dragen. Ze had iets heel anders kunnen gaan doen. Maar die ouders, ze zitten toch in je dna. Uiteindelijk zie je ze toch, in de spiegel. Ik zag mezelf zo zitten en dacht: je bent je moeder geworden Ons eigen zonnestelsel met acht planeten rond een enkele ster was lang bijzonder, maar nu is op 2545 lichtjaren van de aarde zijn gelijke gevonden. Dat heeft NASA gisteren bekendgemaakt. Dankzij analyse van gegevens van de Kepler ruimtetelescoop is de achtste planeet van Kepler- 90, een op de zon lijkend he mellichaam, ontdekt. Kepler- 9oi is een gloeiendhete, rots achtige exoplaneet die in 14,4 dagen een baan beschrijft rond de moederster. Het bewijs voor het bestaan werd geleverd door gebruik te maken van 'machine learning' van Google, de opstap naar kunstmatige intelligentie met computerprogramma's die zichzelf verbeteren. In dit geval leerden ze planeten identifice ren door in de databestanden van Kepler bewijzen te vinden voor hun bestaan. „Deze ont dekking laat zien dat onze data in de jaren die komen een rijke bron zullen vormen voor inno vatieve onderzoekers", zei Paul Hertz van NASA. Je bent een lafaard die een zwangere om het leven heeft gebracht. Je hebt je zoon vermoord Gehandicapte die werk krijgt meer geld Gehandicapten met een baan gaan niet werken onder bij standsniveau. Iemand met een arbeidsbeperking moet aan werk meer overhouden dan aan een uitkering. „Als mensen gaan werken, en als mensen méér gaan wer ken, wil ik dat ze er echt op vooruitgaan", is de boodschap van staatssecretaris Tamara van Ark. Zij wil daarmee de onrust bij betrokkenen over haar plannen wegnemen. Vooraanstaande Republikeinen geven de gewezen strateeg van president Donald Trump de schuld van de nederlaag. Sinds 1992 was de zetel van Alabama een zekerheidje voor de partij, nu ging de Democraat Doug Jones ermee aan de haal. Een groot deel van de Republikeinse partij trok de han den af van de gewezen rechter Roy Moore nadat hij was beschuldigd van seksuele intimidatie. De slachtoffers waren minderjarig, Moore was toen een dertiger. Geld Volgens de partijtop was het veel beter om alle geld te zetten op een andere kandidaat, Luther Strange. Bannon wilde daar niets van we ten en zette zijn volle gewicht ach ter Moore die zich niet uit de race wilde terugtrekken om plaats te maken voor partijgenoot Luther Strange. Bovendien wist hij Do nald Trump ervan te overtuigen om Moore te blijven steunen. Dat lukte omdat de president toch al bedenkingen had bij Strange. Een dag voor de verkiezingen gaf Trump nog een telefoongesprek met Moore vrij waarin hij zijn vol ledige steun uitsprak en de kiezers in Alabama opriep toch vooral op hem te stemmen. Na Moore's verlies, waardoor de Republikeinen de kleinst moge lijke minderheid hebben in de Se naat (51 tegen 49 zetels), viel de partij over Bannon heen. „Dit is een harde les voor ons. De kwali teit van de kandidaat doet er wel degelijk toe, waar de verkiezingen ook zijn", aldus Steven Law, een strateeg van de Republikeinen. „Niet alleen verliezen we door Steve Bannon een senaatszetel in een Republikeins hartgebied, hij heeft ook de president meege sleept in dit fiasco." De gebeten hond lijkt niet onder de indruk. Steve Bannon blijft vol harden in zijn guerrillaoorlog met Dit is een harde les voor ons. De kwaliteit van de kandidaat doet er wel degelijk toe het establishment van de Republi keinse partij. Een oorlog die hem al voor de pijnlijke nederlaag in Alabama veel vijanden heeft opge leverd. „De revolutie gaat door", aldus Bannons team. Niet hij, maar de leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, Mitch McConnell, zou de schuld op zich moeten nemen. Veel Republi keinse kiezers zouden dat met Bannon eens zijn. Tot augustus was Steve Bannon een belangrijk strateeg en adviseur van Donald Trump. De president kan het nog steeds goed met hem vinden, maar Bannon maakte zo veel vijanden onder de stafleden van het Witte Huis dat hij moest vertrekken. Invloed Of de directeur van het ultra-con servatieve Breitbart News - Ban non is teruggekeerd in zijn oude werkkring - snel aan invloed ver liest, zal vooral afhangen van Do nald Trump. Stafleden in het Witte Huis hadden gehoopt dat de president nu afstand zou nemen van zijn oud-adviseur, maar Trump zou die stap niet willen ne men omdat hij nog altijd een be tere klik heeft met zijn voormalige strateeg dan met een deel van zijn huidige adviseurs. Sinds zijn ver trek uit Washington, in augustus, hebben de twee regelmatig telefo nisch contact. Bannon dient Trump dan van advies. Ook herin nert hij hem aan de beloften uit zijn campagne. Het zat er al een tijdje aan te ko men. Ik heb haar houding, haar uitstraling, onze karakters komen grotendeels overeen. Als mijn dochter iets doet wat niet mag, reageer ik zoals mijn moeder des tijds in een vergelijkbare situatie op mij reageerde. Maar toen, in die badjas aan de keukentafel, zag ik het écht. Het gaf een soort rust. Het on vermijdelijke was eindelijk daar. Je kunt ertegen vechten, maar die vrouw zit in mijn dna. Ik vraag me af of Lilian Marij - nissen woensdag het- j? zelfde gevoel had toen ze als kersverse leider van de SP, met de Kamerleden achter zich, op een po dium stond te stralen. Zag ze vrijdag 15 december 2017 @nynke Ouders En woensdag was het eindelijk ONTDEKKING NASA vader van de vermoorde Charlotte Gisteren werd tegen Teunis Z. (41) uit Lopik 16 jaar cel geëist voor de moord STAATSSECRETARIS: Steve Ban non is de gebeten hond Hans van Zon Rotterdam/Washington - Republikein Steven Law De oud-strateeg van Trump, Steve Bannon, steunde kandidaat Roy Moore, die verloor, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6