/F INVESTEREN IN MENSEN LOONT DOOR KRAPPE ARBEIDSMARKT —(D MEER INFO? De Pooter Personeelsdiensten De persoonlijke personeelsbemiddelaar ■fuwv De mismatch op de Zeeuwse arbeidsmarkt is hoog. Dat stelt leerwerkadviseur Ine Dellebeke van Leerwerkloket Zeeland. „Gemotiveerde mensen met het verkeerde papiertje moet je intern opleiden." Het aantal uitkeringsgerechtigden daalt in Zeeland nog altijd. Met een werkloosheidspercentage van 3,1 procent doet de provincie het uitzonderlijk goed. Tegelijkertijd was het spanningsveld op de arbeidsmarkt niet eerder zo groot als nu. Mismatch is de oorzaak: vacatures en werkzoekenden slui ten onvoldoende op elkaar aan. Mensen wonen niet op de plekken waar de banen zijn, of de gewenste kennis en ervaring ontbreken. Ook is er een mismatch wanneer bedrijven banen aanbieden waar mensen in die regio niet voor zijn opgeleid. Dat laatste is in Zeeland het geval. In de techniek, bouw, logistiek en zorg is de vraag naar personeel groot. „Wie een baan in de zorg zoekt en de juiste moti vatie heeft, kan relatief snel aan de slag." Probleem is alleen dat de groep Zeeuwse werkzoekenden voor de openstaande vacatures niet de juiste papieren heeft. Verbindende schakel Ine Dellebeke van Leerwerkloket Zeeland brengt daar gestaag verandering in. Zij en haar team vormen de verbindende schakel tussen het bedrijfsleven en Zeeu wen die op zoek zijn naar werk in combinatie met een scholings traject. „Wij adviseren over de opleidingsmogelijkheden met de arbeidsmarkt als uitgangspunt. Daarbij kijken we altijd naar wat iemand kan en wil. Onze doelgroep is zo breed als de arbeidsmarkt zelf." Het bedrijfsleven wil ervaren krachten en de techniek vraagt om specifieke kennis. „Genoeg mensen die ervaring en kennis willen opdoen", stelt Dellebeke. „Gemotiveerde mensen moeten een kans krijgen. En daar schort het aan. Kansen ontstaan als werkgevers willen investeren in gemotiveerde kandidaten. Het enige dat we vragen is de bereid heid een scholingstraject te volgen." Nauwe banden Investeren loont; in een jaar is de helft van de 140 Zeeuwen die aanklopten bij het Leerwerkloket uitgestroomd naar werk of een opleiding. „Door onze nauwe banden met verschillende partijen zorgen wij dat mensen weer kan sen op de arbeidsmarkt zien." Ook werkgevers kunnen bij het Leerwerkloket aankloppen voor advies. „Wij adviseren over moge lijke passende opleidingen en hoe het in zijn werk gaat als een bedrijf een leerling wil opleiden." o Het Zeeuws-Vlaamse familiebedrijf in personeelsbemiddeling wordt inmiddels door de derde generatie aangestuurd. De Pooter is in 65 jaar tijd meegegroeid met de ontwikkelingen in de industrie in Zeeuws- Vlaanderen waardoor een groei van het bedrijf zelf mogelijk was. Vestigingen in Middelburg en Roosendaal zijn daarvan het resultaat. Maar een persoonlijke benadering blijft het belangrijkst. Als personeelsbemiddelaar in de (proces)industrie, zakelijke dienstverlening en MKB weten ze bij De Pooter ook dat er een tekort is aan goed gekwalificeerd personeel. Sales manager Manon Vergouwe legt uit: "Wij voelen de uitdaging om goed technisch personeel te vinden net zo hard als het bedrijfsleven zelf. "Het is aan ons om elke keer weer vernieu wend aan de slag te kunnen gaan om die mensen in de markt te vinden. We gaan hiervoor graag het gesprek aan met de klant, om te achterhalen waar de behoefte ligt. Kunnen we bijvoor beeld iets betekenen op gebied van opleidingen? Nu voldoen mensen nog niet aan het juiste profiel, maar als ze de goede opleiding krijgen aangeboden wellicht wel. Is dat iets waar De Pooter in kan faciliteren?" Bij De Pooter staat het persoonlijke aspect voorop en dat wordt ook uitgedragen. Buiten de digitale moge lijkheden voor communicatie blijft het gesprek van mens tot mens het belang rijkst volgens Manon. "Wat wij heel belangrijk vinden, is dat we de persoon die we bemiddelen heel goed kennen. Als je kijkt naar een klassieke vacature, dan worden er competenties, vaar digheden en diploma's gevraagd. Ons uitgangspunt is dat we op basis van persoonlijke eigenschappen kunnen zeggen, dit is juist een goede match. Ook al voldoet hij of zij misschien nog niet helemaal aan het profiel. En daar willen we het verschil blijven maken. Een extra steuntje in de rug vergrootde kans op werk Uitkeringsinstantie UWV gaat weer in gesprek met mensen die moeilijk aan een baan komen. Ook biedt het verschillende workshops aan. Zoals het schrijven van een sollicitatiebrief. "Die persoonlijke aanpak werkt." Ruim een jaar geleden is UWV Zeeland weer gestart met het verhogen van het aantal per soonlijke gesprekken. Het gaat met name om mensen die moeilijk aan de slag komen. Door bezuinigingen was lange tijd minder geld voor een persoonlijke aanpak. De dienstverle ning van UWV loopt grotendeels via het internet. "Dat werkt prima, toch vinden veel mensen het fijn als ze hun verhaal kwijt kunnen", zegt Annabell Broere, manager werkzoekenden bij UWV Zeeland. De aanpak van het UWV is in alle gevallen maatwerk, zegt Broere. "De ene werkzoekende is de andere niet. Sommigen komen op eigen kracht heel ver en vinden snel een baan. Toch blijft er een groep waarbij dat niet lukt. Met die mensen willen we in gesprek. We zijn ervan overtuigd dat iemand sneller aan het werk raakt als we in beeld brengen wat ze nodig hebben. Dat kan een training solliciteren zijn, een workshop social media, of om scholing. In sommige sectoren, zoals de administratieve hoek, zie je krimp van het aantal vacatures. Als je mensen ervan doordringt dat ze breder moeten zoeken dan hun vorige functie, gaat de knop eerder om." Zeeland telt ongeveer 7.500 mensen met een WW-uitkering. Ruim de helft daarvan is 50-plusser. Een derde van de werkzoekenden heeft geen diploma. Broere ziet voornamelijk die twee doel groepen op gesprek komen. "Het zijn vaak mensen die jarenlang dezelfde baan hebben beoefend, geen ervaring hebben met solliciteren. Wij bieden ze een extra steuntje in de rug, zodat we de kans naar werk vergroten. En dat werkt." 9 tekst TIMO VAN DE KASTEELE GA Dit artikel is gemaakt in samenwerking met het Leerwerkloket Zeeland. Het Leerwerkloket Zeeland helpt bij vragen op het gebied van leren en werken. Voor vragen over het kiezen van een nieuwe opleiding, leren naast een baan, omscholing, solliciteren en financiële zaken kan iedereen bij het loket terecht. En er zijn geen kosten aan verbonden. Het Leerwerkloket houdt inloop spreekuur in Goes, Vlissingen en op afspraak in Terneuzen. Walcheren: in de oneven weken op woensdagochtend van 9.00 tot 11.30 uur bij Orionis in Vlissingen. Oosterschelderegio: in de even weken op maandag middag van 13.00 tot 15.30 uur op het Stadskantoor in Goes. Zeeuws-Vlaanderen: na telefonische afspraak op het Stadskantoor in Terneuzen. Tholen/Schouwen-Duiveland: na telefonische afspraak in het gemeentehuis. advertorial VAN MENS TOT MENS De Pooter Personeelsdiensten Oranjestraat 5 4571 HN Axel T: 0115-562230 info@depooter.nl de pOOter advertorial MAATWERK UWV werken aan perspectief UWV WERKbedrijf Goes Piet Heinstraat 77 4460 AA Goes werkgeversservicepuntzeeland@uwv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65