TE DRUK 197.000 WILLEM IN- KAZERNE IN DE VERKOOP Het gaat goed in Nederland. Zó goed dat de Zeeuwse arbeidsmarkt het tempo niet kan bijbenen. De vraag naar personeel is in tijden niet zo groot geweest. Een probleem: vraag en aanbod sluiten niet op elkaar aan. Met als gevolg dat de zorg en bedrijven in de techniek en logistiek schreeuwen om personeel. 'Nu hel werk toeneemt, komen we handen tekort' BAROMETER: HOE WAAIT DE ECONOMISCHE WIND IN DE REGIO? Padvinderij Uitkeringsinstantie UWV noteert in het eerste halfjaar van dit jaar in Zeeland 18.500 vacatures. Dat zijn er inmiddels ruim 19.000 en dat aantal blijft toenemen, is de verwachting. In Zeeland is een flink tekort aan horecapersoneel, verpleeg kundigen, verzorgenden, en logistiek en technisch personeel. „Vraag en aanbod sluiten niet op elkaar aan", zegt Martijn Ooms van Randstad in Terneuzen. „Tegelijkertijd zie je dat veel ondernemers niet willen investeren in mensen die niet de juiste papieren hebben." Ooms ziet ook dat lokale veran deringen, zoals het wegtrekken van opleidingsinstanties uit Zeeuws-Vlaanderen, de arbeidsmarkt geen goed doen. „Als je geen vakmensen kunt opleiden, trekken jongeren vanzelf weg. En dat moetje niet willen." Opleidingsmogelijkheden Aannemingsbedrijf Fraanje in 's-Heer Arendskerke moet moeite doen om geschikte mensen te vinden. Bedrijfsleider Danny van Die: „Van de crisis hebben we weinig gemerkt. We hebben onze mensen aan het werk kunnen houden en nu het werk toeneemt, komen we handen tekort. In de crisis jaren regende het ontslagen in de bouwsector. De leegte die hierdoor is ontstaan, is niet zomaar opgevuld met nieuwe mensen. Met opleidingsmogelijkheden zorgen we dat het werk uitdagend blijft." In Kruiningen zit Wilco Sinke, directeur-eigenaar van de Sinkegroep, in hetzelfde schuitje. Hij zoekt grondwerkers; jongens die van aanpakken weten. „Ik kan ze niet vinden. Het lijkt geen uitdagend beroep, dat geef ik toe, maar een grondwerker is veel meer dan een jongen die met z'n handen werkt. Hij is verantwoordelijk voor een juiste maatvoering en montage van het werk." De nood bij Sinkegroep is zo hoog dat een voorman op eigen initiatief voorlichting is gaan geven op middelbare scholen in de regio. „Met die bereidheid zijn we enorm blij. Hopelijk werpt het op de lange termijn zijn vruchten af." Studenten aantrekken Johan Flikweert van Hanse Staalbouw uit Nieuwerkerk merkt dat de concurrentie op de arbeidsmarkt hoog is. „Personeel stapt soms voor een iets hoger loon over naar de buurman. Wij maken het mee. In de crisis gebeurde dit niet, maar werknemers hebben nu meer keus, dus ze durven meer." De krapte in de techniek ontstaat van onderaf. Marcel van Boven van studentenuitzendbureau The Work Zone in Vlis singen merkt het aan het verschil tussen vraag en aanbod van jonge professionals en vacatures. „Hoewel er zeker een stijgende lijn merkbaar is binnen het hbo, is dat niet genoeg om het gat tussen vraag en aanbod te dichten. Er kunnen zeker meer jongeren voor techniek kiezen. Daar zit echt toekomst in." Volgens hem zouden bedrijven er goed aan doen studenten aan te trekken. „Ook als ze misschien niet de juiste opleiding volgen. Laat ze proeven, laat zien wat je te bieden hebt. Als het bevalt, kan het je later een medewerker opleveren." Voor Colijn uit Goes, beveiliging en telecommunicatie, is de krapte op de arbeidsmarkt niets nieuws. „In onze branche is het altijd lastig geweest. Ons werk is specialistisch. Vind maar eens een vertegenwoordiger die de wens van de klant in kaart kan brengen en onze techneuten kan aansturen. Daarvoor moetje vakkennis hebben. Daarom leiden wij enthousiaste mensen intern op. Dat werkt." Ook buiten de techniek, in het productiewerk en de agrarische sector, is het lastig geschikt personeel te vinden, stelt Martijn Doens van uitzendbureau AB Werkt uit Goes. „Er is minder personeel voor laaggeschoold werk. Dus proberen wij mensen op te leiden voor werk waarnaar vraag is." Doens merkt verder dat arbeidsmigranten steeds vaker weg blijven. „In Polen stijgen de lonen, waardoor Nederland minder aantrekkelijk wordt." Schouders eronder Door de aanhoudende economische groei daalt het aantal werkloosheidsuitkeringen, maar dat is niet per definitie een positieve ontwikkeling, zegt Toine Witters van uitkerings instantie UWV. „Zeeland zit nu op een werkloosheids percentage van 3,1 procent. Daal je onder de 3 procent, dan heb je simpelweg te weinig werkzoekenden. De situatie is nu al nijpend en die wordt er de komende jaren - nu Zeeland vergrijst - niet beter op." Toch ziet Witters volop kansen. „Je moet als provincie de schouders eronder zetten. Zeeland heeft zoveel te bieden. Dat mogen we best meer benadrukken." o tekst TIMO VAN DE KASTEELE vacatures heeft het UWV in Zeeland online staan, waarvan 1.114 in verschillende technische beroepen. mensen gaat de beroeps bevolking in Zeeland in 2018 tellen. Het aantal banen zal met 1,2 procent toenemen tot 152.000. Dé banenmotor wordt de zorg. Alle leden van Bouwend Zeeland, de Zeeuwse vereniging van bouw- en infra- bedrijven, komen om in het werk. De bouw blijft achter bij de vraag naar huizen, waardoor de prijzen te hard stijgen. Zeeuwse bedrijven schreeuwen om personeel De Willem lll-kazerne gaat onder de hamer. Veilinghuis BOG Auctions zal het rijksmonument in Vlissingen op dinsdag 6 maart aanstaande veilen. Eindjaren 90 is de kazerne aan de Oranje straat in Vlissingen omgevormd tot cen trum voor kunst en cultuur. Vorig jaar vonden de Cultuurwerf, de Kunstuitleen en de Zeeuwse Komedie elders goedkoper onderdak. Voor toenmalig eigenaar Woningcorporatie l'escaut was het te duur om het complex te verbouwen tot sociale huurappartementen. Syncho Bedrijfshuisvesting gaat het pand daarom nu in opdracht van de woningcorporatie verkopen. Makelaar Peter Nienhuis heeft de kazerne aangeboden aan veilinghuis BOG Auctions. „Het pand bestaat uit acht appartementen en acht ateliers. Op de begane grond bevindt zich expositie- en kantoorruimte. Voor zowel wonen als werken biedt de kazerne tal van mogelijk heden. Je zou er zelfs een bed and break fast in kunnen beginnen." De kazerne is in 1850 in opdracht van de gemeente Vlissingen gebouwd als artilleriekazerne en kon 366 manschap pen herbergen. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog heeft het gebouw verschil lende functies gehad. Zo is het lange tijd het onderkomen geweest van de pad vinderij. Aan het einde van de jaren 90 werd de kazerne grondig gerenoveerd, waarna het op 27 oktober 1999 door Pieter van Vollenhoven werd heropend als kunstcentrum. De kazerne gaat dinsdag 6 maart om 10.00 uur in verhuurde staat de markt op. Vóór die tijd organiseert Synchro Bedrijfshuisvesting verschillende rond leidingen, zodat potentiële kopers een goed beeld kunnen krijgen van het pand. Volgens Nienhuis denkt de gemeente Vlissingen graag mee over een eventuele herontwikkeling. Martijn Ooms Wilco Sinke Johan Flikweert Marcel v. Boven Martijn Doens Toine Witters Danny van Die, Fraanje: 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63