'Zuurpruim' Palmen niet nu al weg 5 OM in Zuid- Afrika: geen borgtocht Kouwenhoven OEPS! WINNENDE FOTO Voor en tegenstanders van de veel besproken wethouder Palmen uit Brunssum, je vindt ze met gemak. Het is als met Wilders: wat de een onbeschoft noemt, beschrijft de ander als 'zeggen waar het op staat'. „Als de minister hem weg stuurt, prima, maar dan ook hele maal hè. Als wethouder en ook weg uit de gemeenteraad", zegt uitbater Pascal van een lunchcafé in Brunssum. Waar anders dan in een café hoor je of het leeft. Van een afstand lijkt het of alle 28.289 inwoners zich opwinden over Palmen. Dat valt dus mee, maar Brunssum zó in het nieuws, dat zijn velen beu. „Ik ken hem niet anders als tegen draads, dwars, niet in het belang van...," zegt Pascal. „Zelf zegt-ie dat hij voor de mensen opkomt, maar hij laat vooral gemeenteraadsver gaderingen ellenlang duren. Ja, hij heeft veel aanhang, maar Geert Wilders heeft ook veel aanhang en lost ook niks op. Palmen is 'Wil ders in 't zoer'." In 't zoer? „Grapje", zegt de uitbater. „Een zuurpruim." Zo minister Kasja Ollongren, daar is uw eerste advies: schop Pal men eruit. Volgens de wet kan een minister een lokale wethouder ruimen, maar het is ongekend en zou uniek zijn. De zaak is dan ook torenhoog opgelopen. Palmen (71) werd in oktober aangesteld als wethouder. Daar begon de onrust. Palmen ligt in strijd met de gemeente over een stuk grond dat hij claimt. Als wet houder zou hij daar zelf over gaan. Dat kan dus niet, vond burge meester Winants. En stapte op. Waarop de minister zei dat Palmen moest ophoepelen. Waarop Pal men, gesteund door nét genoeg raadsleden, lekker bleef zitten. Waarop de oppositie in de nacht van woensdag op donderdag op stapte. Ziedaar de puinhoop. i De minister vindt dat de wethouder moet opstappen, van de raad hoeft dat niet Je zult maar in Brunssum wonen. Sommige inwoners schamen zich rot. „Ik krijg appjes: 'Wat is er bij jullie aan de hand?", zegt Bruns- sumse Marianne. „Dan zeggen we: nee, ik woon niet in Brunssum, maar vlakbij, haha." De lokale zender Loo-tv is er in elk geval blij mee. Ze zenden raadsver gaderingen live uit. Vaak om in slaap te vallen, maar nu... „Goed voor de kijkcijfers", zegt Twan Senden. Palmen is populair omdat hij be naderbaar is (elke week spreekuur, kom langs). Maar hij bezorgt ook iedereen het schaamrood op de ka ken als hij politieke tegenstanders openlijk voor vèrrekeskop (varkens kop) uitmaakt. „Iedereen is ermee bezig", zegt Patrick van muziekcafé Woet- sjtock. „De publieke tribune bij de raadsvergaderingen zit vol. Joh, er speelt hier zo verschrikkelijk veel..." Patrick steekt vervolgens van wal over een inval in zijn zaak die niet terecht was... enz. enz. Vanzelf komt zijn verhaal weer bij wethouder Palmen. „Wat ze met Palmen doen, is karakter moord. Ze zijn bang dat hij met Lijst Palmen nog groter wordt. Hij is niet mijn vriend, maar ik heb Wilders en ook Rutte erger horen schelden. Hij zegt waar het op staat. Die claim die hij had op een stuk grond is er allang niet meer, dus er is eigenlijk niks mis." Minister Ollongren besloot gis teren de wethouder voorlopig te laten zitten en inval-burgemeester Gerd Leers de kans te geven de puinhoop op te lossen. Marianne kan dan weer gewoon zeggen dat ze in Brunssum woont. KAAPSTAD „Hij is zo rijk gewor den door de misdaden waar hij voor is veroordeeld. Dit is allemaal bloedgeld." Met die woorden verzette de of ficier van justitie in Kaapstad zich gisteren, volgens Zuid-Afrikaanse media, tegen vrijlating op borg tocht van Guus Kouwenhoven. De Nederlandse rechter heeft hem bij verstek tot negentien jaar celstraf veroordeeld voor illegale wapen handel en medeplichtigheid aan oorlogsmisdaden in Liberia en Gui nee. Justitie in Nederland wil dat Kouwenhoven wordt uitgeleverd, zodat hij zijn straf kan uitzitten. De zakenman (75) hoopt dat te voorkomen. Hij ging eerder al in cassatie bij de Hoge Raad tegen zijn veroordeling in april door het ge rechtshof in Den Bosch. Kouwen hoven zegt dat zijn gezondheid zo slecht is dat langere gevangenschap hem fataal kan worden. Of hij wordt uitgeleverd is aan de Zuid-Afrikaanse rechter. Vermoe delijk wordt dinsdag een besluit over zijn borgtocht genomen. Wanneer de rechter de knoop over het uitleveringsverzoek doorhakt, is nog onbekend. Kouwenhoven werd vorige week vrijdag aange houden in zijn woning in Kaapstad. vrijdag 15 december 2017 Er zaten eens drie steenuiltjes op een rij... Totdat een linkerklauwtje grijpt in het luchtledige. De andere twee plaatje heeft de Hongaarse fotograaf Tibor Kercz de van de beestjes, die iets groter zijn dan een merel, de uiltjes lijken totaal niet geïnteresseerd. Of spelen ze eerste prijs gewonnen in 'The Comedy Wildlife greep op het dode takje verloor. Oeps... Met de rech- de vermoorde onschuld omdat de middelste het geval- Awards'. De jury noemde de foto de grappigste uit de terpoot weet het diertje zich nog vast te klampen, het len beestje een heupzwaai gaf? Met het aandoenlijke 3.500 inzendingen, fotohollandsehoogte Minister Kajsa Ollongren zegt dat ze nog niet ingrijpt, fotoanp Als zelfs minister Kajsa Ollon gren ingrijpt in een lokale poli tieke ruzie, dan is er iets goed mis. Ze vindt dat de omstreden wethouder Jo Palmen van Brunssum moet opstappen, maar die heeft daar geen trek in. Voorlopig laat de minister de wethouder met rust. Victor Schildkamp Brunssum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5