Poetin: Donald Trump doet het goed 4 Baudet wil gift tot 5 ton anoniem kunnen innen, Wilders kan op 2 miljoen rekenen In een Haags café is onlangs ruzie ontstaan tussen verschillende politieke partijen. Ze liggen met elkaar overhoop om de financiering van partijen. De partijen waren verzameld op de bovenetage van het Haagse café Millers om te worden bijgepraat over nieuwe regels die eraan zitten te komen over hoe partijen aan geld komen, zowel door subsidie van de overheid als via particuliere giften. Wat twee weken geleden begon als een gezapige bijeenkomst met partijvoorzitters en andere afge vaardigden, ontaardde uiteindelijk in tirades, snerende opmerkingen en verwijten over en weer. Vooral Thierry Baudet van Forum voor Democratie eiste een hoofdrol op, evenals Selcuk Öztürk van Denk. Baudet toonde zich volgens meerdere aanwezigen luidkeels verbolgen over het feit dat een door het kabinet ingestelde commissie wil dat ook kleinere giften voortaan sneller openbaar moeten worden gemaakt. Nu mogen donateurs nog anoniem blijven als ze minder dan 4.500 euro geven. „Daar kun je net de PW, als een-na-grootste fractie in het parlement, in één klap jaar lijks zo'n twee miljoen euro subsi die tegemoetzien. Dat besef deed Denk-partijvoorzitter en Tweede Kamerlid Öztürk in woede ontste ken. „Geertje wordt weer ge matst!", riep hij uit. Gemeenschapsgeld Öztürk zegt in een reactie dat het beter is als partijen onder controle van leden staan indien ze veel ge meenschapsgeld krijgen. Hij beves tigt dat hij dit ook in het Haagse café heeft betoogd. „Dat heb ik ge zegd, ja. Het gaat erom dat er checks en balances zijn als partijen geld krijgen. Dat is meer in evenwicht als een partij leden heeft." Op de bijeenkomst in het Haagse bovenzaaltje waren naast Baudet en Öztürk verder onder anderen de voorzitters Christianne van der Wal (WD), Ruth Peetoom (CDA) en Letty Demmers (D66) aanwe zig, evenals de directeur van het PvdA-partijbureau en de penning meester van de SP. Daarnaast was de voorzitter van de commissie, voormalig ChristenUnie-leider Kars Veling, van de partij om de hoofdlijnen van zijn conclusies al vast te delen. De commissie wordt geacht voor 31 december officieel verslag uit te brengen. Volgens diverse aanwezigen zal de commissie-Veling ook aan mi nister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren voorstellen om buitenlandse financiering van par tijen wettelijk te verbieden. Die maatregel is een streep door de re kening van de PW, omdat die par tij jaarlijks enkele tienduizenden euro's van het Amerikaanse David Horowitz Freedom Center krijgt. met een paar man fatsoenlijk van uit eten!," riep Baudet volgens de getuigen uit. Hij wil juist ruim baan voor anonieme gevers. Baudet houdt zijn opmerking desgevraagd staande: „Ga maar eens eten met je campagneteam van twintig man." Hij wil dat de drempel juist omhoog gaat: giften tot wel 500.000 euro zouden vol strekt anoniem moeten kunnen worden overgemaakt. Baudet: „Ik snap dat mensen die wat centjes hebben en een partij steunen, dat niet in de krant willen hebben." Privacy gaat voor transparantie, be vestigt hij. „Joh, dit zijn gewoon kartel-beschermende maatregelen, want Nederlanders durven niet snel aan te geven dat ze nieuwe par- tijen steunen." De PW vindt al langer dat giften goeddeels anoniem zouden moeten kunnen zijn. Toch was er niemand namens de partij komen opdagen. Niettemin zal leider Geert Wilders blij zijn: volgens aanwezigen gaat de commissie voorstellen dat par tijen alleen op basis van hun zetel aantal subsidie van de overheid gaan krijgen. Nu moet een partij daarnaast ook nog tenminste duizend leden heb ben, maar de PW voldoet niet aan dat criterium omdat Wilders het enige lid is. Door de wijziging kan Met beschuldigingen weet Vladi mir Poetin wel raad. Van een Rus sische inmenging in de Ameri kaanse presidentsverkiezingen is helemaal geen sprake, zo stelt hij met nadruk. „Dat is een verzinsel van de vij anden van Donald Trump. Zij pro beren zijn legitimiteit te ondermij nen", vindt de Russische president. Hij heeft daarom zelfs een beetje medelijden met de Verenigde Sta ten. Dit schaadt het Amerikaanse politieke systeem, concludeert Poe tin. „Het getuigt ook van een gebrek aan respect voor de kiezers die op Trump hebben gestemd." Over zijn Amerikaanse collega geen kwaad woord. Poetin prijst zijn prestaties, zegt dat de markten zichtbaar vertrouwen hebben in zijn economische beleid. Belofte Hij hoopt dat Trump zich aan zijn belofte houdt om de betrekkingen met Rusland te verbeteren. De Ver enigde Staten en Rusland moeten samen optrekken in de aanpak van de problemen die de hele wereld aangaan. „We staan klaar voor een constructieve samenwerking voor een oplossing van het geschil met Noord-Korea", aldus de machtheb ber in het Kremlin. Zonder geweld want dat zou leiden tot een 'cata strofe'. De bereidheid van de Verenigde Staten om met de leiders van Noord-Korea aan tafel te gaan zit ten om te praten over de proble men, getuigt van 'een realistische aanpak'. Als zijn eigen toekomst in de persconferentie aan de orde komt, bevestigt Vladimir Poetin wat ie dereen al weet. Hij stelt zich kandi daat voor de presidentsverkiezin gen van volgend jaar maart. Verkie- Het getuigt van gebrek aan respect voor de kiezers die op Trump stemden zingen die hij ook zal winnen, want er zijn geen tegenkandidaten die in de race potten kunnen bre ken. Poetin neemt wel deel als 'onaf hankelijk kandidaat', zonder de steun van de door het Kremlin ge- controleerde partij, Verenigd Rus land. Hij wil niet langer te veel in verband worden gebracht met de partij die wordt achtervolgd door corruptieschandalen. Doping Als de uitsluiting van Rusland bij de komende Olympische Winter spelen in Zuid-Korea aan de orde komt, als straf voor staatsgespon- sorde doping bij de spelen van 2014 in Sotsji, klinkt er irritatie in zijn stem door. „Dit is een politiek be sluit", oordeelt Poetin. Amerikaanse instanties zouden de bewijzen hebben gemanipu leerd. De Russische dopingexpert Grigori Rodtsjenkov die naar de Verenigde Staten is gevlucht en het schandaal heeft geopenbaard, is 'een agent van de Amerikaanse ge heime diensten'. Meer dan 1.000 Russische atleten zouden tussen 2011 en 2015 hebben geprofiteerd van het dopingsysteem. vrijdag 15 december 2017 GO Politici bakkeleien over strengere geldregels Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag Selcuk Öztürk (Denk, I) en Thierry Baudet (FvD, r), Christianne van der Wal (WD, boven), Ruth Peetoom (CDA, midden) en Letty Demmers (D66, onder), foto s ANRHH ENSHODYCAREMAN President Vladimir Poetin liet gisteren geen onderwerp onbe roerd in zijn jaarlijkse perscon ferentie, in de wandelgangen de 'Grote Poetin-show' genoemd. Van Trump tot doping, in drie uur kwam alles aan de orde. Hans van Zon Rotterdam/Moskou —Vladimir Poetin -Wj /CW 1 <4 Vladimir Poetin FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4