Wachttijd rijexamen blijft binnen de norm PVV: Wordt de kerncentrale accuraat beveiligd? II ftfc Man bekent inbraak in huis Sint Maartensdijk 8 PC jarige man uit Sint Maartensdijk is gisteren aangehouden voor een woninginbraak in zijn woon plaats. In de nacht van 14 op 15 maart 2027 werd ingebroken in een huis aan de Westpoort in Sint Maar tensdijk. Bij deze inbraak is een pinpas weggenomen. Later is ook geld gepind met die pas. De zaak is 5 december in de tv-uitzen- ding van Opsporing Verzocht ge weest. De politie kreeg hierna ruim 14 bruikbare tips binnen. De verdachte heeft zich bij de politie gemeld en is gisterochtend aangehouden en verhoord. Hij be kende de inbraak te hebben ge pleegd. De man zit nog vast. Wie rijexamen moet doen, is het snelst aan de beurt in Goes. Daar bedroeg de wachttijd de afgelopen maanden gemiddeld een week. Op de examenlocaties in Terneu- zen en Middelburg was dat drie weken voor het eerste examen en twee weken voor het herexamen. De afspraak is dat de wachttijd bij het eerste examen nooit meer dan zeven weken mag zijn en bij het herexamen vijf weken. Begin dit jaar bleek die norm op diverse plaatsen in het land niet te worden gehaald. Sindsdien publiceert het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) wekelijks de wachttijden. In Zeeland bleef de wachttijd de afgelopen drie maanden - soms net - binnen de perken, al duurt het in Terneuzen vaak net wat langer dan boven de Wester- schelde. Vorige week was Middelburg juist een opvallende uitschieter, met zeven weken wachttijd voor het eerste examen. Een week daar voor hoefde men twee weken ge duld te hebben. Voor een herexamen was vorige week in Terneuzen de wachttijd het langst: vier weken. Minister Cora van Nieuwenhuizen opent 1 februari in Ouwerkerk de expositie 'Het water blijft komen. Vechten tegen de volgende vloed'. Als bezoeker zit je straks middenin de tsunami van 2004 of orkaan Katrina. „Het publiek stapt als het ware het decor in." PW-Statenlid Ruud Haze wijst op de situatie in België. „België kent vier dreigingniveaus, 1 tot en met 4. Op dit moment geldt in België dreigingsniveau 3, het één na hoogste, wat wil zeggen dat er een mogelijke dreiging is. Gelet op dit dreigingsniveau beveiligt Bel gië zijn kerncentrales met zwaar bewapende militairen. Op dit mo ment geldt in Nederland drei gingsniveau 4, het één na hoogste, wat wil zeggen dat 'de kans op een België beveiligt kerncentrales beter dan Nederland, terwijl de dreiging hetzelfde is aanslag in Nederland reëel is'. Bij de kerncentrale Borssele is er geen zichtbare beveiliging. Kerncen trale Doel ligt hemelsbreed 35 ki lometer van Borssele. Hoe is het toch mogelijk dat België, een met Nederland vergelijkbaar land, zulke andere veiligheidsmaatre gelen neemt bij een vergelijkbaar dreigingsniveau? Krijgen de Bel gen andere informatie over hun veiligheid?", vraagt hij zich af. De PW wil onder meer van Gedepu teerde Staten weten of zij vinden dat de beveiliging van de kerncen trale Borssele accuraat is en zo ja, op grond waarvan. vanuit ons kernverhaal: de Ramp van 1953", zegt projectleider Kees Knuist van het Ouwerkerkse Wa tersnoodmuseum. „En vanuit die geschiedenis wordt de koppeling Het drukt ons in alle hevigheid met onze neus op het feit dat water en storm waar dan ook en altijd kunnen toeslaan gelegd naar de hedendaagse drei gingen over de hele wereld, mede als gevolg van de klimaatverande ring." Kummer: „We willen een soort bewustwording planten. Ook in ons landje kun je nooit op je lau weren rusten, al hebben we de be ste dijken om ons te beschermen." Het ontwerpbureau dat Kummer met collega Herrman leidt, staat in hartje Utrecht. En Kummer moet toegeven: „Voordat ik hiermee aan de slag ging, was ik me ook niet zo bewust van de dreigingen van het water zoals ik dat nu ben. Ik hoop dat de bezoekers het net zo ervaren, wanneer ze hier doorheen zijn ge gaan." Zondvloeden De ruwbouw van de zeven hoofd onderdelen is gereed en wordt in de aanloop naar 1 februari verder inge richt. Talloze beamers en beeld schermen vormen de basis. Op een tafel kunnen jong én oud straks vir tueel kliederen met zand en zo wa terlopen veranderen, naast een op stelling waar de grootste mythische zondvloeden (te beginnen met de Ark van Noach) aan de hand van gerelateerde voorwerpen de revue passeren. Kummer pakt een denk beeldige periscoop vast. „Zo kan je straks wereldwijd onder water naar plaatsen kijken." Nederlands eerste (2015) water gezant Henk Ovink speelt een rol in een hoek waar het publiek actief moet reageren op prangende kwes ties in Nederland, Engeland en Vietnam. Centraal staat steeds de vraag 'wat zou jij doen?'. „Zodra een stelling is ingenomen, legt bijvoor beeld iemand uit de Mekongdelta uit wat die beslissing voor hem in de praktijk betekent. Het zet je aan het denken." Dat effect wordt ook beoogd met de control room, vertelt Kummer. „Op een wand van scher men zien we alle organisaties die dagelijks met het water bezig zijn: denk aan het KNMI, Deltares tot aan dijkwachten, Rijkswaterstaat en de genie." Die presentatie is ge koppeld aan een interactieve spel situatie, waarbij bezoekers aan de knoppen kunnen zitten. Vanuit de geschiedenis wordt de koppeling gelegd naar de hedendaagse dreigingen over de hele wereld, mede als gevolg van de klimaatverandering Kummer is zelf ook heel enthou siast over de grote wereldbol die achterin het caisson een plekje krijgt. „In feite zoomen we daar ex treem uit en wordt in één oogop slag duidelijk dat het weer, het wa ter in de oceanen en de ijskappen een gesloten systeem vormen. Je Colijnsplaat, 1 fe bruari 1953. Dorps bewoners werpen zich met vereende krachten tegen de sluitplanken in de coupure. Brute menskracht en doorzettingsvermogen weerstaan het natuurgeweld. Daar wel... „Want achteraf weten we dat het vechten tegen de bierkaai was. En precies daar gaat het nou om in dit deel van het Watersnoodmu seum", vertelt grafisch ontwerper Jeroen Kummer over de eerste blikvanger van de nieuwe exposi tie in het vierde caisson. „De historische fragmenten zijn nagespeeld en worden opgevolgd door een reeks aan hedendaagse watersnoodrampen. Je krijgt als het ware een bombardement van beel den over je uitgestort: van de ver woestende tsunami in 2004 in de gebieden rond de Indische Oceaan, van het spoor van vernielingen dat de orkaan Katrina een jaar later trok door de Amerikaanse staat Louisi ana en de hectiek rond de kerncen trales in Japan na de tsunami van 2011. En dat op een halfrond film scherm van 18,5 meter lengte, in combinatie met geluids- en lichtef fecten. Je bent toeschouwer, maar zit er zo toch middenin. Die indruk wordt versterkt door twee echte au towrakken die zijn ingegraven in zand. Het publiek stapt straks als het ware het decor in. Deze film gaat dan ook vooral over het hier en nu en drukt ons in alle hevigheid met onze neus op het feit dat water en storm waar dan ook en altijd kunnen toeslaan." In de pakweg zes minuten du rende vertoning wordt de toon ge zet voor wat de bezoekers verderop in caisson vier te zien krijgen. „Maar wel steeds benaderd Hoewel de internationale atoom waakhond IAEA vorige maand vaststelde dat de kerncentrale vei liger is dan drie jaar geleden (toen 22 aanbevelingen werden gedaan), wijst de PVV op berichtgeving van september dat exploitant EPZ op aandringen van de Neder landse nucleaire toezichthouder ANVS aanvullend onderzoek moet doen om te kunnen bepalen of de kerncentrale bestand is te gen een ongeluk of een terreur aanslag. vrijdag 15 december 2017 SINT MAARTENSDIJK Een 27- Rolf Bosboom Goes Die storm en dat wate -Jeroen Kummer -Kees Knuist PVV Zeeland wil van het dage lijks provinciebestuur weten hoe het staat met de beveili ging van de kerncentrale in Borssele. Vooral het feit dat België haar kerncentrales - waaronder Doel - beveiligt met zwaarbewapende militairen bij een vergelijkbaar dreigingsni veau als in Nederland, roept vragen op. Luc Oggel Marcel Modde Middelburg De kerncentrale in Borssele. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36