II II 'Trouwen op zondag moet kunnen' Scheepvaart dupe spuien bij Terneuzen Vlissingse zanger droomt van grootse jazzcarrière 5 Grote concertzalen, de Ziggo Dome of de Arena. Vlissinger Guimar van der Weele ziet zich er al op het podium staan als zanger en frontman van een populaire bigband. Het verlegen Vlissingse jochie dat Neder landstalige levens liedjes zong, is dood en begraven. Guimar van der Weele is op zijn 2tste een zelfverzekerde zanger, die weet wat hij wil en klaar is om te ont dekken wat hij allemaal kan. Een half jaar voor hij afstudeert aan het Tilburgse conservatorium weet hij al wat hij gaat doen. Guimar wordt de zanger van een nog te formeren bigband. Het Arn hemse productiehuis Goldstar Music zoekt de komende maanden vijf saxofonisten, vier trombonis ten, vier trompettisten, een pia nist, een drummer en een bassist om een bigband te vormen. Zes tien muzikanten, die Guimar on dersteunen en hem moeten laten schitteren als de Nederlandse Mi chael Bublé of Jamie Cullum. Zan gers als Wouter Hamel en Ruben Hein inspireren hem ook. Guimar weet dat hij hoog inzet. „Ik haal mijn neus niet op voor kleine zalen, maar ik wil ook op treden in grote en beroemde con certzalen en stadions in grote ste den. Dat is mijn droom en die droom moet ik wel najagen als ik hem uit wil laten komen." Dat Guimar zanger zou worden, leek vanaf zijn kleutertijd onontkoom baar. In zijn tienertijd nam hij al hele platen op. De kleine Van der Weele kweelde vooral levensliederen in het idioom van Frans Bauer. De Ik wil geen liedje zingen, maar een verhaal vertellen. En dat mag niet nep zijn mensen die dachten dat Guimar alleen zong, omdat zijn ouders dat zo leuk vonden, kwamen bedro gen uit toen hij na de havo naar de Academy of Music and Performing Arts in Tilburg ging. Daar koos hij wel voor 'zang' als instrument, maar ook voor jazz en niet voor le vensliederen. Die keuze staat nog steeds overeind. Roeping Guimar heeft zijn roeping gevon den in het zingen van jazz-klassie- kers met een bigband. „Dat is echt mijn ding. Ik houd van verhalen vertellen en leef me dan ook hele maal in in een nummer." Zijn leeftijd leek hem in de weg te zitten. Een bigband formeren is geen sinecure. Het vergt een forse investering van tienduizenden eu ro's. „Om als 2i-jarige een classic als My Way te vertolken, is nogal wat. Natuurlijk heb ik niet de le venservaring van een ouder ie mand, maar ik kan het toch naar mijn hand zetten, het nummer in terpreteren met eigen ervaringen." Nummers waarin wordt verwe zen naar een bepaalde leeftijd mijdt Guimar daarom ook. „Ik kan moeilijk zingen 'when I was 32'. Ik heb grote bewondering voor een aantal musicalzangers, maar ik zal het zelf niet snel doen, omdat ik geen rol kan spelen. Ik wil altijd Voor investering in een bigband moet je ook commercieel denken. dicht bij mezelf blijven." Hoe Gui mar een overbekende 'standard' bij zichzelf houdt, is te zien op een nummer dat hij net op YouTube, zijn Facebookpagina en Instagram zette: Softly as i leave you. De hit van Matt Munro werd vertolkt door grootheden als Frank Sinatra, Elvis en Michael Bublé. Guimar, die wordt begeleid door pianist Bob Tonglet, hoopt het nummer weer bij een nieuwe ge neratie aan te laten slaan. Als hij commercieel succes boekt met jazz-klassiekers wil hij ook nieuw en eigen materiaal laten horen. Ad van de Kreeke is behalve raadslid voor D66 ook trouwamb tenaar. Onlangs kreeg hij het ver zoek om op zondag 3 december een stel in de echt te verbinden. „Ik heb het nagevraagd bij de ge meente maar het mocht niet." Het feest was al gepland en de gasten uitgenodigd. „Maar ik heb een eed afgelegd en daar houd ik me aan, dus nee, dat kon echt niet", vertelt Van de Kreeke. Hij verzon wel een oplossing: „We hebben het die dag toch gedaan als een generale repetitie met nepdocumenten. En de volgende dag, op maandag, hebben we het in vijf minuten officieel gemaakt met de juiste papieren." Echtpaar blij, gasten blij. Maar Van de Kreeke nog niet. Hij had zijn creatieve oplossing met de gemeente besproken, dus dat was wel in orde. „Maar ik hoorde van de burgemeester ook dat er wette lijk geen belemmeringen zijn om trouwen op zondag toe te staan." En dus stelde hij - met steun van de Lokale Partij Middelburg een motie op. Die wordt maandag ingediend in de gemeenteraads vergadering in Middelburg. Sa mengevat: het kan nu niet, de be hoefte is er wel, wettelijk mag het ook en andere steden doen het ook. Middelburg is in Zeeland zeker niet de enige gemeente waar je op zondag niet kunt trouwen. Slechts vier gemeenten bieden die mogelijkheid nu wel. Op zondag in de echt in Zeeland: TERNEUZEN Scheepvaart tussen de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen ondervindt sinds woensdag ernstige hinder door het spuien van overtollig kanaalwater op de Westerschelde. Het waterpeil in het Kanaal is sterk gestegen door smeltende sneeuw en veel regen. Dat was gis teren opgelopen tot 2,35 meter bo ven Normaal Amsterdams Peil (NAP), terwijl 2,13 meter het streef- peil is. Het kanaalpeil mag hooguit 2,38 meter worden. Het water komt met name uit Gent en wijde omge ving. Dat moet afgevoerd worden, anders dreigen overstromingen. Bij Terneuzen kan het water al leen worden weggewerkt via de sluizen. Dat gebeurt bij eb op de Westerschelde. De sluizen zijn dan urenlang niet beschikbaar voor de scheepvaart. Binnenvaartorganisa- ties hebben vaak gepleit voor een apart spuimiddel bij Terneuzen, maar zonder succes. Om financiële redenen zal ook bij de bouw van de Nieuwe Sluis (gereed eind 2022) geen spuikanaal worden aangelegd. Het waterpeil in het Kanaal is sterk gestegen door smeltende sneeuw en veel regen Rijkswaterstaat houdt er reke ning mee dat ook vandaag moet worden gespuid. Wegverkeer on dervindt geen hinder. vrijdag 15 december 2017 PC Guimar gaat het maken met bigband René Hoonhorst - Guimar, jazz-zanger A Een rol spelen zit niet in me. Het moet wel echt zijn wat ik zing, zegt aankomend bigband-zanger Gui mar. FOTO RUBEN OREEL Guimar, jazz-zanger Wettelijk mag het en aan staande echtparen willen het graag. Dus ook in Middelburg moet het mogelijk worden om op zondag te trouwen, vinden D66 en de Lokale Partij Middel burg. Maandag dienen ze daar voor een motie in bij de ge meenteraad. Maurits Sep Middelburg Noord-Beveland: Ja, mits de trouwambtenaar daartoe be reid is. De kosten bedragen 600 euro. Sluis: Ja. In de Burgerzaal en het Belfort kost dat 837,55 euro, op overige locaties kost het 1.116,70 euro. Tholen: Ja. De kosten bedra gen 1.001 euro. Vlissingen: Het kan, maar niet in het stadhuis, wel in het Muzeeum en in het Arsenaal. Het kost 672,90 euro. Op an dere locaties zijn er bijko mende kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33