Tommy Wieringa Ook in de politiek valt de appel niet ver van de boom 99,-* 15 De oplossing schuilt in eenvoud. Telefoon uit. Kijk naar buiten In Amsterdamse trams kwamen enige jaren terug beeldschermen te hangen waarop nieuwtjes en re clame werden vertoond. Ik probeerde het scherm te negeren en naar buiten te kijken, maar stelde vast dat het heel moeilijk is om je ogen af te houden van be wegend beeld. Dat zie je overal om je heen - niemand die nog een boek of krant leest of zomaar wat naar buiten staart, alleen maar men sen in innige samenhang met hun smartphone. De gelukkige slaven met hun slaafse geluk. Ze komen er niet meer van los, in de ban als ze zijn van al die hoog waardige technologie die onop houdelijk het beloningssysteem in hun brein prikkelt. In zijn juist verschenen boek Je brein de baas schrijft hersenwe- tenschapper André Aleman over de werking van dit gebied in ons hoofd. „Dit deel van de hersenen is verantwoordelijk voor onze ge voeligheid voor beloning. Het ge bied wordt onder andere actief wanneer je een complimentje krijgt, geld ontvangt, chocolade eet of een orgasme ervaart. De prefrontale schors houdt dit her- sengebied in toom, en wanneer die controle niet goed werkt kun nen er verslavingen ontstaan." Likes, duimpjes, retweets en commentaren worden door onze hersenen als kleine trakta ties gewaardeerd. Je hoeft er nau welijks iets voor te doen, alleen al de reacties op het veranderen van je profielfoto kunnen dat goede gevoel opwekken. Resultaat zon der inspanning, gratis genot. Intussen waarschuwde hoogle raar oogheelkunde Caroline Kla ver dinsdag voor de gevolgen van tablet- en smartphonegebruik voor jongeren: de ogen raken misvormd door het vele dichtbij kijken, waardoor veel jongeren bijziend en op termijn zelfs blind kunnen worden. En al even re cent onderzoek onder leraren wees uit dat het concentratiever mogen van leerlingen ernstig lijdt onder smartphonegebruik. Er groeit een generatie op die teksten zonder verklarende emo- ticons nauwelijks kan begrijpen, en al helemaal geen onderscheid weet te maken tussen feit en fic tie. Al die schitterende technologie - maar we worden er blind en dom van. „Het systeem maakt gebruik van zwaktes in de men selijke psyche", verklaarde een voormalig Silicon Valley-inves- teerder die werd geciteerd in de Volkskrant. In hetzelfde bericht waarschuwde ex-vicepresident Chamath Palihapitiya van Face- book voor het gebruik van sociale media. Langs die weg worden on voorstelbare hoeveelheden mis informatie en leugens verspreid. Hij hield een gehoor van Ameri kaanse studenten voor dat de grote techbedrijven 'iets hebben gecreëerd dat de sociale structuur van de samenleving verscheurt'. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau berichtte deze week dat Nederlanders een grotere accep tatie van vreemdelingen hebben ten opzichte van de jaren 90, en dat het vertrouwen in het natio nale parlement tot het hoogste ter wereld behoort. Dit komt vol strekt niet overeen met de stem ming op onze tijdlijn. Daar gaat de wereld permanent naar de bliksem. De alarmistische werke lijkheid die via het scherm tot ons komt, heeft bij velen de ob jectieve werkelijkheid vervan gen. De oplossing schuilt in een voud, maar is niet eenvoudig. Te lefoon uit. Kijk naar buiten, bui ten. Lees een boek. In Amerika hebben ze de Ken nedy's, in België het geslacht Michel en in Nederland timmert na de Donners, de Korthalzen en Van Aartsens nu de familie Marijnissen aan de weg. It runs in the family lijkt het soms aan het Binnenhof. Zeldzamer is dat Lilian Marijnis sen ook als partijleider in de voet sporen van haar vader treedt. In de naoorlogse geschiedenis zijn daar slechts enkele voorbeelden van te vinden. Er waren vader en zoon Ti- lanus, beiden fractievoorzitter van de CHU, en Willem Drees sr. en jr. 'Vadertje' Drees was echter aan voerder van een andere partij, de PvdA, dan zijn zoon, die DS'70 op richtte. Een bekende achternaam brengt zeker verwachtingen met zich mee. Lilian Marijnis sen houdt de vergelij king met haar vader lie ver af. „Als ze me met hem gaan vergelijken, dan wordt het lastig. Ik ben al blij als ik wat van zijn politieke inzicht en strijdvaardigheid heb." Tegelijkertijd zegt ze haar achter naam niet als last te ervaren. „Ik schaam me er niet voor, ik ben er hartstikke trots op. En die schijn werpers kan ik wel hebben. Ik ben het gewend om onder een ver grootglas te liggen." Een rijtje (voormalig) Kamerle den weet hoe dat is. Bij het CDA zit Pieter Heerma in de bankjes, zoon van Enneüs, ooit partijleider en af gezet door z'n eigen fractie. Dat de naam Heerma al betekenis had, heeft Pieter niet getekend, zei hij zelf. „Je bedrijft politiek in een be paalde periode. Die kun je nauwe lijks met een ander tijdperk verge lijken." WD'er Pieter Duisenberg - zoon van minister en bankpresident Wim - was nog laconieker: „Tja, een zoon van een bakker wordt ook wel eens bakker." Dochter-van Saskia Noorman-Den Uyl voelde wel wat onge mak dat ze vaak op haar vader werd aange sproken. „Het hele Tweede Kamergebouw hangt vol met portretten en bustes van mijn vader", zei ze als Kamerlid. „Zeker in het begin moest ik daar aan wennen." Helemaal toevallig is het niet dat kinderen van politici vaker ook po liticus worden, zegt parlementair historicus Bert van den Braak van het Parlementair Documentatie centrum van de Universiteit Lei den. „De politieke belangstelling is van huis uit bijgebracht. Daar raak je makkelijk mee besmet. Je ziet dat ook bij kinderen van burgemees ters en ambtenaren: het gaat om be trokkenheid bij de publieke zaak." De enige familie die volgens Van den Braak het predicaat politieke dynastie zou kunnen krijgen, is het geslacht Patijn. Broers Schelto (PvdA) en Michiel (WD) waren actiefin de politiek, evenals hun va der, grootvader en overgrootvader. Exclusieve Lezersreis 3-daagse luxe vakantie in Duitsland Vanaf p.p. Kom genieten in de mooiste streek van Duitsland! hotelsinduitsland .com Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl vrijdag 15 december 2017 PC Slaven Pieter Heerma Willem Drees Lilian Marijnissen (32) kreeg de politiek met een soeplepel inge goten door vader Jan. De nieuwe SP-leider is lang niet de enige politicus die in de voet sporen treedt van haar verwek ker. Je zou haast zeggen dat er een politiek gen bestaat. Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag Familie Marijnissen. FOTO RUUD ROGIER Saskia Noor man-Den Uyl Enneüs Heerma Geldig: dagelijks tot 20 december 2018 2 overnachtingen incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner (menu/buffet) gratis gebruik sauna en fitness géén reserveringskosten Viersterren Mercure hotel ligt direct aan de Rijn, op loopafstand van het prachtige historische stadscentrum. Koblenz is de ideale uitvalbasis voor een prachtige boottocht over de Moezel en/of Rijn. Ook kunt u hier prachitg wandelen en fietsen Mercure Hotel Koblenz ligt direct aan de Rijn en de voetgan gerszone van het oude stadscen trum. Het luxe hotel beschikt over modern ingerichte kamers en staat bekend om het uitstekende ontbijt buffet! Vanuit het hotel heeft u een prachtig uitzicht op de Rijn en het levendige stadscentrum is te voet bereikbaar, U kunt heerlijk relaxen in de sauna en fitness van het hotel. Lezersarrangement: 2 overnachtingen incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner (menu/buffet) gratis gebruik sauna en fitness géén reserveringskosten betaing ter plaatse *Dit arrangement is dagelijks geldig tot 20 dec. 2018 o.b.v. beschikbaarheid en eigen vervoer. Meer informatie en boeken: Ga voor luxe vakantie in Duitsland naar onze website reiskatern.nl/pzc/duil703 of bel met HotelsinDuitsland.com 040 -232 6117 of e-mail naar info@hotelsinduitsland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15