AREYOUREADY TO PARTY? 13 TUNESIË TERUGKERENDE IS'ERS nieuw fenomeen. In de jaren 90 kwamen Alge rijnse strijders terug uit Afghanistan. Bergamini: „Het grote verschil met de terroristen die nu te rugkomen uit Syrië en Irak is dat de moslimwereld er heel goed van doordrongen is dat deze gasten meer moslims hebben vermoord dan buitenlan ders. Als ze terugkomen zijn ze geen moedjahe- dien (strijders), geen helden. De Tunesische sa menleving laat heel goed merken dat deze gasten niet welkom zijn." De intensieve samenwerking met Europa (dat veel geld overmaakt voor onder meer onderwijs projecten, zorg en werkgelegenheid) werpt vrucht af. De laatste twee jaren waren er geen grote aan slagen, hetgeen ook te maken heeft met het uit wisselen van informatie en ervaringen met de Eu ropese diensten, aldus Bergamini. „We weten dat de terugkomers eerder doelen in Libië of in landen als Zuid-Soedan kiezen." Gevangenis Veel terugkeerders zijn hun burgerrechten ontno men. Voor zover ze niet in de gevangenis zijn ge gooid, zitten ze thuis zonder kans op werk. Uitge sloten van alles zijn ze. Kritiek is daarop van Tune sische mensenrechtenorganisaties die vrezen dat uitzichtloosheid geen remedie kan zijn. Haytem El Mekki behandelt het gevoelige onderwerp op zijn manier. De islamitische partijen die in Tunesië de dienst uitmaken, maar die rekening moeten hou den met heel sterke en progressieve burgerrech tenorganisaties, hoeft hij niet tot zijn vaste luiste raars te rekenen. „We moeten ook niet doen alsof het hier allemaal zo geweldig is. Iedereen weet waarom juist Tunesië zoveel strijders voor IS leverde. Dat kwam door de islamieten. Noem mij een ander land ter wereld waar ze onder toezicht van de politie kraampjes konden optuigen om strijders te werven voor de oorlog in Syrië. Dat is hier gebeurd. De premier heeft dat verdedigd, jihadisten waren volgens hem mainstream. Het overgrote deel van de bevolking pikte dat niet." Dat laatste heeft geleid tot parlementaire enquê tes. De Tunesiërs willen weten wie aan de touwtjes trok en wat precies de rol was van Qatar en Turkije die respectievelijk het rekruteren van jihadisten en het transport van jihadisten zouden hebben gefi nancierd. Volgend jaar wordt daarover een explo sief rapport verwacht. bije jaren af richting Syrië en Irak om te vechten voor Islami tische Staat, al-Qaeda of het daaraan gelieerde al-Nusra (zo als dat destijds heette). Uit geen enkel land kwamen zoveel vrij willigers. Een derde is in middels gesneuveld, een derde zit nog in Syrië of strijdt op een ander front en een derde zou naar huis zijn gegaan, onderweg zijn of dat overwegen. Zowel met het opsporen van gevaarlijke terroristen als met het straffen en de- radicaliseren, werken de Tu nesische autoriteiten nauw samen met de Europese Unie. Er is reden tot zorg in Europa, want de man die vorig jaar in juli 86 mensen doodreed op de boulevard van Nice was geboren in Tunesië en ook 'vluchteling' Anis Amri die twaalf bezoekers van de Berlijnse kerstmarkt overreed, kwam er vandaan. Denk vooral niet dat Tunesië zelf de dans ontsprong. Honderden Tunesi sche burgers en politiemensen zijn sinds 2011 omgekomen bij tientallen grote en kleine aanslagen. Patrice Bergamini, de Franse EU-am- bassadeur herinnert eraan dat Tunesië de eerste, grote terreuraanslag na rr september 2001 in New York moest in casseren: 21 mensen kwamen in 2002 om bij een aanslag op een synagoge op schiereiland Djerba. Vorig jaar werd bij de stad Ben Guerdane, vlakbij de grens met Libië, voor het eerst een echt grote aanval van IS buiten het kalifaat afgesla gen. Tunesische veiligheidstroepen doodden tientallen aanvallers. „Dus de ogen zijn gericht op dit land. De Tunesische samenleving is unaniem als het gaat om het afwijzen van ge weld", zegt Bergamini. De terugkerende jihadist is geen Tunesië heeft twintig keer zoveel terugkerende jihadisten als Nederland. De strijders uit Syrië en Irak zijn er niet welkom. Veel terugkeerders zijn hun burgerrechten ontnomen. Ia et gaat om bij na duizend ge- I harde jihadisten, vaak geher- I senspoeld, deels psychisch niet I I in orde, vergroeid met hun wa- I pens. Ontspoorde mannen en 1 I vrouwen, die in veel gevallen I bloed aan hun handen hebben. Op veel sympathie voor hun goddelijke mis sie hoeven ze in Tunesië niet te rekenen. Het tussen Libië en Algerije ingeklemde moslim land (11,5 miljoen inwoners) is helemaal klaar met religieuze fanaten, zegt Haytem El Mekki. De bekende blogger is een Arabische versie van onze Arjan Lubach. Op de vrije radiozender Mo- saïque FM jaagt hij met zijn uitgesproken kronie ken menigeen op de kast. Ietwat grof soms, maar recht voor zijn raap. El Mekki verwoordt wat de straat denkt. Ook in dit visrestaurant in havenwijk La Goulette waar hij door andere gasten wordt aangekeken met een vermoeden van herkenning. „Ik had laatst twee jongens in mijn uitzending. Eentje van 2t en eentje van 24. Die zagen zo'n gast uit de bergen komen. Hij vroeg de weg. Toen zeiden ze 'loop maar mee'. Op een onbewaakt ogenblik hebben ze hem overmeesterd, ontwapend, vastge bonden en politie gebeld. Dat zijn helden die gas ten. Iedereen voelt dat zo, ik heb ze geïnterviewd in mijn show. Het is vaker gebeurd de afgelopen jaren. Als de politie ze niet oppakt, doen de burgers het." El Mekki staat te boek als 'mensenrechtenfanaat' en moet niets hebben van burgers die eigen rech ter spelen. Hij hekelt politici die vinden dat elke kalifaatganger de Tunesische nationaliteit zou moeten worden ontnomen. Het recht moet zijn loop hebben. Maar trots is hij ondertussen wel. Rond de zesduizend Tunesiërs reisden de voor- Glas Prosecco cadeau Het mooiste aanbod voor een avond uit! vrijdag 15 december 2017 PC 'Als de politie ze niet oppak' doen de burners het we Bob van Huët Rotterdam/Tunis Profiteer nu van een uniek aanbod Boek nu en ontvang een glas Prosecco cadeau Bestel uw tickets op pzc.nl/oyfpauze Het dak gaat er af bij het musicalspektakel On Your Feet! Stilzitten is onmogelijk! Het ritme en de onweerstaanbare dans krijgen u hoe dan ook te pakken. Geniet van alle aanstekelijke wereldhits van Emilio en Gloria Estefan zoals, 'Conga', 'Dr. Beat' en 'The Rhythm is gonna get you'. De musical die bruist van energie is alleen te zien in het BeatrixTheater Utrecht. Boek nu uw kaarten en feest mee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13