2OI7» 17 U föWi* EUWS 11 Robbert Dijkgraaf mensen 2017 in 17 mensen Wetenschappelijk onderzoek dat president Donald Trump niet past, staat ter discussie. Academici gaan de straat op of verlaten de VS. Tot verdriet van professor Robbert Dijkgraaf. sfeer. De rol van de wetenschap wordt gesmoord. Daar word je on gemakkelijk van." „We zijn gewend dat we de over heid kunnen vertrouwen. Maar als een overheid 'alt-delete' wil doen omdat de feiten slecht uitkomen, dan moeten we oppassen. Het mooie is wel dat de wetenschap steeds meer internationaal wordt. Dat zorgt voor zelfbescherming. Data kennen geen grenzen meer. Dat geeft me wat rust, want het is daardoor moeilijk om kennis uit te doven. Vroeger kon dat wel. Je deed een hele bibliotheek op slot, joeg er de brand in en alle kennis was weg. Nu is alle informatie overal en nergens." „Binnen bedreigde ministeries zit ten een hoop ambtenaren met kennis van zaken en die nemen de telefoon op als de wetenschap belt met adviezen. Je ziet dat die erva ren mensen worden ontslagen of de departementen verlaten. Kijk naar het Office of Science and Technology Policy, een soort kabi net in het Witte Huis dat de presi dent adviseert over wetenschap pelijke zaken. Dat staat al lange tijd nagenoeg leeg. De stem van de wetenschap klinkt er niet meer." „Ja. Ik heb er zelf aan meegedaan. Veel van ons wetenschappers had den hun twijfel, maar het was een vrolijke bijeenkomst. Het regende pijpenstelen. Ik zag een meisje in een poncho dat een bord droeg met daarop de tekst: 'Ik draag deze poncho omdat de wetenschap mij vertelde dat het vandaag ging re- Ia et is een sluip- I moord. Met dreige- I menten en keiharde bezuinigingen I wordt in de Ver- I enigde Staten on- I welgevallig onder zoek in een kwaad daglicht ge steld. Met voorop de klimatologie, want als de opwarming van de aarde volgens het Witte Huis niet bestaat, waarom zou je er dan on derzoek naar doen? Professor Rob bert Dijkgraaf (57), sinds 2012 di recteur van het Institute for Ad vanced Study in Princeton, een walhalla voor bollebozen aan de oostkust, maakt het van dichtbij mee. „Er zijn twee manieren waarop de nieuwe regering de wetenschap beïnvloedt of kan beïnvloeden: de eerste is heel simpel, met financie ring van onderzoek. Er zijn drama tische bezuinigingen voorgesteld op wetenschapsbudget. Vooral mi lieu- en klimaatonderzoek dreigt enorme kortingen te krijgen. Het is wachten op de uitkomst - de re gering doet een voorstel, het parle ment hakt knopen door, maar het gaat niet de goede kant op. De re cente belastinghervormingen zijn een rechtstreekse strafkorting voor universiteiten. Ten tweede luistert de regering nauwelijks naar de stem van de wetenschap. Ministers zijn juist benoemd om beleid uit te voeren dat afwijkt van alle wetenschappelijk advies." „Nee. Daarmee slaan we door. Wel draait hij veel milieu- en klimaat maatregelen terug. De zware be zuinigingen zijn ook niet mals. Er ontstaat een anti-intellectuele we stoppen er allemaal mee. „Absoluut. Het gevaar bestaat dat de wetenschap zich afkeert van de maatschappij, niet kijkt naar de gevolgen van onderzoek. Ik zou kernfysica kunnen bedrijven en denken 'wat ze ermee doen, dat zal me een zorg zijn'. Maar weten schappers hebben een geweten en een verantwoordelijkheid. „Het is heel verontrustend hoe dit debat in de VS wordt gevoerd. Er is veel tegenwind, aangewakkerd door enorme financiële en econo mische belangen. Over de klimaat verandering wordt soms gezegd: 'Je weet maar voor 95 procent ze ker dat wat je concludeert, klopt. Er is dus 5 procent kans dat al die maatregelen die je neemt en wilt nemen, niet werken. Dat zou zonde zijn'. Maar kijk er nu eens naar als naar een verzekeringspre mie. Als jij voor 95 procent zeker weet dat je huis zal overstromen, dan zou ik niet op die 5 procent blijven rekenen. Dan willen we dat de overheid voor 100 procent zorgt dat het niet gebeurt. De kans op een klimaatverandering is aan zienlijk, daarom moeten we het ri sico niet nemen. Anders spelen we roulette met de toekomst. Met het leven van onze kinderen en klein kinderen." genen'. De marsen hebben de een heid onder wetenschappers ver sterkt, maar hadden weinig effect op de politiek." Frankrijk geeft onderdak en fond sen aan klimatologen die de VS zijn ontvlucht. Zij kunnen daar hun onderzoek voorzetten. Is dit het begin van een braindrain „Amerika heeft zo'n sprong voor waarts kunnen maken in de we tenschap door twee dingen. Het trok na WO II enorme sommen uit voor wetenschappelijk onder zoek. Bovendien ging er in de ja ren 30 een stroom wetenschappers als vluchtelingen uit Europa naar de VS. Daarom zie je op de univer siteiten een smeltkroes, een mag neet die talent vanuit heel de we reld aantrekt. Dat dreigt te veran deren en dat kan langdurige gevol gen hebben. Als de komende ge neratie wetenschappelijk talent Amerika gaat mijden, dan is de koppositie geen vanzelfsprekend heid meer. China wil graag de we reldleider worden, ook op weten schappelijk terrein." We klagen eindeloos over Eu ropa, maar je hoort mij niet klagen over de Europese wetenschap. We hebben geen Verenigde Staten van Europa en dat levert zowel concur rentie als samenwerking op. Dat is nu precies goed voor de weten schap. We hebben grote laborato ria als CERN in Genève - de leider in de deeltjesfysica - en bijvoor beeld de ruimteorganisatie ESA waaraan elke lidstaat zijn eigen bijdrage levert. Dat trage handelen vanuit Brussel zorgt voor stabili teit. Je kunt hier niet plots een Eu ropese president hebben die zegt: N \1 t- 17 vrijdag 15 december 2017 iprek met de nieuwsmakers van 2017. 'Trump smoort de rol van de wetenschap' Dat smoren leidt ertoe dat onder zoeken en onderzoekers onder gronds gaan. Dat onderzoeken worden gekopieerd om ervoor te zorgen dat zij niet worden ver donkeremaand. Waar is de kaalslag al te zien? Dat wetenschappers in Amerika de straat opgaan, voor 'Marches for Science', was enkele jaren ge leden ondenkbaar. Hans van Zon Amsterdam Wetenschappers in de VS klagen over het juk van de politiek van Donald Trump. Hoe erg is het? Sommigen verwijten Trump dat hij een oorlog voert tegen de we tenschap. Deelt u die mening? Wetenschappers renderen het best in onafhankelijkheid. Als zij activisten worden, is dat voor de wetenschap zelf een gevaarlijke ontwikkeling? De wetenschap is niet eenduidig. Onderzoeken kunnen haaks te genover elkaar staan, bijvoor beeld over de klimaatverande ring. Donald Trump maakt er han dig gebruik van. En Europa? op onze website Bekijk video's die horen bij vorige afleveringen in deze serie Robbert Dijkgraaf demon streerde zelfs tegen het beleid van Trump: „Het was een vro lijke bijeenkomst." foto pim ras Morgen: GroenLinks-leider Jesse Klaver over winst, de formatie en verlies Vandaag: Wetenschap in de VS ligt onder vuur. Tot afgrijzen van topwetenschapper Robbert Dijkgraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11