2017'» 17 8 2017 in 17 momenten Verdwijning Joey Hoffmann in Turkije Een thriller was het. Eentje die heel Nederland wekenlang bezighield: de verdwijning en de dood van Joey Hoffmann (21) in Turkije en het vreemde gedrag van zijn reisgenoten Björn en Derya. Is dit verhaal echt afgelopen? momenten Ik ga toch niet met drugs in een busje door landen in Oost- Europa rijden? Dat is zelfmoord un verhaal is wel be kend: Björn (34) en Derya Breukers-Ün (26) willen in Turkije een stuk land kopen om een huis op te bouwen. Björns oude buurjongen Joey gaat mee om te hel pen. Het loopt uit op een drama: Joey is weken vermist, lijkt te zijn ver dwaald en sterft een natuurlijke dood, waarschijnlijk door uitputting en uitdroging. Björn en Derya zijn ook een paar dagen spoorloos. Het maakt ze verdacht, maar uiteindelijk kan de Turkse politie niets anders doen dan ze laten gaan. Een halfjaar na het drama in Tur kije, dat heel Nederland wekenlang in zijn greep hield, zijn er nog altijd ontzettend veel vragen. Gingen ze nou echt voor een huis? Hun hele plan sloeg eigenlijk nergens op. En waarom lieten ze de jonge Joey - die nog nooit in het buitenland was ge weest - dat onherbergzame en ver stikkend hete gebied in lopen toen hij dacht dat hij de weg beter wist? Waarom wilde Joey überhaupt na drie dagen Turkije al naar huis? Waarom belandde Björn zelf gewond in het ziekenhuis? Waarom waren ze onbereikbaar toen Joey spoorloos was? Waarom, waarom, waarom? Björn heeft duidelijk geen zin meer in al die vragen. Begin vorige week bleken hij en Derya net een paar da gen eerder te zijn thuisgekomen. We spraken hem toen. Zijn gesprek met deze krant zorgde onmiddellijk voor rumoer in Haaksbergen. Plaatsgenoot Obie - die aanvanke lijk zou meereizen naar Turkije - dook seliik daarna weer od in de N "^<1 Achter het verhaal media. Hij zegt dat Björn en Derya niet veilig zijn in Haaksbergen. Dat een advocaat ervoor gaat zorgen dat de Nederlandse justitie de zaak nóg eens gaat onderzoeken. Voorlopig gaat dat niet gebeu ren. Björn en Derya zullen niet meer worden verhoord, zegt een recher cheur die in de zomer bij het onder zoek betrokken was. Pas als vanuit Turkije zou blijken dat er rond de dood van Joey toch sprake was van een strafbaar feit, komen de twee weer in beeld. Dan kan bijvoorbeeld in Nederland worden onderzocht of er in Haaksbergen al voorbereidende handelingen zijn verricht. Hoewel het definitieve rapport over de doodsoorzaak nog altijd niet is ver schenen, wijst niets in die richting. Wel houdt de politie de straat in de gaten waar Björn en Derya wonen. Buren zeggen 'dat het er broeit'. „Björn had links en rechts schulden en dan duikt hij in Turkije op met cash geld", zegt een van hen. Geld dat Derya overigens van haar moeder bleek te hebben geleend. Maar in Haaksbergen geloven ze Björn en Derya allang niet meer. Hondje De gordijnen van Björns huis zijn constant dicht. Derya is even niet thuis. Hondje Bella is er wel. Björn zegt dat hij veel is bedreigd, maar niet 'zozeer vanuit Haaksbergen zelf. Een paar vragen wil hij wel beantwoor den. Ja, ze gingen voor een huis. En dat er amper geld voor was? „Je kan daar beginnen een huis te bouwen en er jaren over doen", zegt Björn. „Als je weer wat geld hebt, dan bouw je er een stukje bij." Met andere woorden: helemaal niet zo gek. Björn wijst er nog eens op dat hij in Turkije een nier heeft afgestaan, zodat iemand anders weer een nier aan Derya kon doneren. Derya lijdt al jaren aan sikkelcelziekte en had drin gend een nieuwe nier nodig. Haar slopende ziekte zorgde er eerder voor dat ze met haar studie niet verder kwam. Björn en Derya hadden het gewoon helemaal gehad met Neder land. Ook op medisch gebied. Wat in Nederland maar niet opschoot, was in Turkije zo geregeld: die o zo be langrijke nieroperaties die zij moes ten ondergaan. Ze lieten het doen in Antalya, in mei van dit jaar. Moesten daar ook nog regelmatig op controle. Derya is van Turkse komaf, haar va der woont er. Is het alles bij elkaar zó gek dat zij naar Turkije wilden? „En we willen graag terug", zegt Björn. Dat ze nu weer in Haaksbergen zijn, is puur voor de familie. Björn heeft geen ouders meer, maar wel een broer, Tim, die zo blij was dat ze te rug waren, dat hij het op Facebook zette. Speurhonden In de vroege ochtend van 14 augustus werd het lichaam van Joey gevonden, door twee Turkse speurhonden. Het lag in een afgelegen, droge rivierbed ding, tussen immense rotswanden. Met hier en daar een boompje, maar dat bood nauwelijks verkoeling. Het lijkt erop dat Joey is bezweken aan de hitte. Hij lag in slapende houding met zijn hand op zijn borst, zijn hoofd schuin op een schouder en zijn donderdag 14 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Het raadsel over Björn, Derya en Joey ettert door Victor Schildkamp Peter Winterman Haaksbergen/Silifke Vandaag: Björn Breukers geeft antwoord op vragen die er nog zijn na de dood van Joey Hoffmann, afgelopen zomer in Turkijke. Morgen: Het sprookje Dumoulin, eindelijk een Hollandse rondewinnaar Hoe gaat een verslaggever te werk bij zo'n gevoelig onderwerp? Peter Winterman legt uit Bekijk de video op deze site Medewerkers van hulpdiensten dragen in een onherbergzaam gebied het lichaam weg van Joey Hoff mann, dat weken na zijn vermissing werd gevonden. FOTO ANP - Björn Breukers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8