Verdachten wijzen naar elkaar Vlissingen om Essenvelt naar de Raad van State 2É» Zeeuwse onderzoeker mee met expeditie 10 ZE De Middelburgse aardweten schapper Lennart de Nooijer stapte gisteren in Texel aan boord van de RV Pelagia. Ruim twee weken lang maakt hij als onderzoeker deel uitvandeNICO- expeditie. Twee dagen later dan gepland is het onderzoeksschip RV Pelagia dan toch vertrokken uit de Texelse thuishaven. De expeditie waarvan de Zeeuwse aardwetenschapper Lennart de Nooijer deel uitmaakt, heeft de naam NICO meegekregen: Netherlands Initiative Changing Oceans. Tijdens een zeven maan den durende reis bestuderen bijna honderd onderzoekers veranderde omstandigheden en zeeleven in vijf oceaanprovincies, van de Noordzee tot de Golf van Mexico. Zeebodemonderzoekers, ge- drags- en microbiologen, geologen, chemici, natuurkundigen en kli- matologen buigen zich over de vraag hoe Nederland zich moet voorbereiden op de veranderende zeeën. De reis is opgesplitst in twaalf etappes: steeds gaat een an dere ploeg wetenschappers aan boord om metingen te doen. Len nart de Nooijer, een van de onder zoeksleiders, is er de eerste twee ënhalve week bij. De Nooijer concentreert zich op foraminifera: eencellige organis men met een uitwendig kalkskelet, microscopisch kleine schelpdier tjes. De Nooijer: „Het aardige is dat je aan fossielen van foraminifera kunt aflezen hoe het klimaat was tijdens hun leven. In warm water zie je andere foraminifera dan in koelere zeeën; de chemische sa menstelling van het skelet hangt samen met het water. Wij zijn op zoek naar periodes in het verleden waarin er evenveel CO2 in de lucht voorkwam als binnenkort hier op Het aardige is dat je aan fossielen van foraminifera kunt aflezen hoe het klimaat was tijdens hun leven aarde. Aan de hand van de forami nifera kunnen we dan voorspellen hoe warm het bij die concentratie broeikasgas gaat worden." Over een paar maanden ver wacht de NlOZ-onderzoeker dat de eerste analyses van de onderzoeks gegevens klaar zijn. „Het duurt dan nog wel even voor je kunt vertellen wat die betekenen", aldus de Zeeuwse onderzoeker. Dat de uit komsten spannend zullen zijn, staat voor hem vast. „Dat moet wel. Iedereen die in Nederland iets voorstelt op het gebied van zee-on derzoek, gaat mee, mensen uit twintig verschillende instituten." Op het schip zijn containers met mobiele laboratoria geladen om on derzoek te kunnen verrichten naar onder meer koralen, plankton en andere diertjes die in het water voorkomen. Ook zijn er vaste labo ratoria, kranen en lieren om appa ratuur in en uit de zee te halen. Voortdurend wordt het zeewater bemonsterd; ook daarvoor zijn al lerlei werktuigen aan boord. Vlissingen heeft herhaaldelijk handreikingen en voorstellen ge daan aan de gemeente Middelburg om uit de impasse rondom de wo ningmarktafspraken en vooral het plan Essenvelt te komen, laat het Vlissingse college weten. „Het is echter niet gelukt om over deze on derwerpen overeenstemming te bereiken", concludeert het college in een verklaring. Middelburg, Veere en Vlissingen maken al jaren samen afspraken over de te bouwen aantallen wo ningen op Walcheren om de wo ningmarkt in balans te houden. Dit jaar zouden nieuwe afspraken wor den gemaakt, omdat de woning markt na de crisis veranderd is. Vlissingen is het er niet mee eens dat Middelburg Essenvelt, een plan voor vierhonderd huizen dat nog voortkomt uit oude afspraken, toch doorzet terwijl overleg over nieuwe afspraken gaande was. Volgens Vlissingen maakt Mid delburg ten onrechte aanspraak op een aanzienlijk deel van de te ver delen woningaantallen. Essenvelt kan lopende bouwprojecten als Mortiere en Souburg Noord ernstig schaden, waarschuwt het Vlis singse college. De vier Bulgaren die ervan ver dacht worden een rol te hebben gespeeld bij de dood van de 65-ja- rige Kees van Schaik uit Rilland wijzen naar elkaar als hoofdver antwoordelijke. Dat bleek gisteren tijdens de regiezitting van de straf zaak in Middelburg. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd op 21 maart van dit jaar, de dag na de overval, ge vonden nadat de buurvrouw alarm had geslagen. Toen ontdekte de politie dat zich op zolder een wietkwekerij met 120 plantjes be vond waar net was geoogst. De ad vocaten van de vier verdachten de den gisteren het verzoek om el- kaars cliënten te mogen bevragen naar de gang van zaken. De officier Alle vier zeggen ze: hennep stelen oké, maar iemand vermoorden? Nee van justitie verzette zich hier te gen. Volgens haar zal uit de verha len van de verdachten de waarheid niet boven water komen. „Alle vier zeggen ze: hennep stelen oké, maar iemand vermoorden? Nee, daar willen ze niet aan." De officier zei liever uit te gaan van de resultaten van het techni sche en forensische onderzoek. „Dat is niet besmeurd door de be langen van de verdachten." De rechtbank honoreerde echter het verzoek van de raadslieden. De af gelegde verklaringen zijn met el kaar in tegenspraak. Omdat de ene verdachte naar de andere wijst, is het in het belang van de verdedi ging dat de advocaten de betrouw baarheid van de afgelegde verkla ringen kunnen toetsen, aldus de rechtbank. Twee van de vier ver dachten waren bij de zitting aan wezig: de enige vrouwelijke ver dachte M.K. (22 jaar) en M.I. (38 jaar). De twee anderen, A.S. (38) en P.I. (46), die als laatste in deze zaak werd gearresteerd, waren gisteren niet bij de regiezitting. Een ver zoek van haar raadsman om de 22- jarige Bulgaarse haar proces in vrij heid te laten afwachten werd door de rechtbank afgewezen. Het duurt overigens nog maanden voordat de rechtbank de zaak in houdelijk op zitting behandelt. donderdag 14 december 2017 Lennart speurt de oceanen af Ondine van der Vleuten Middelburg - Lennart de Nooijer, NIOZ Interviews met Lennart de Noo ijer zijn te horen via uitzending gemist op Vroege Vogels (Aan monsteren voor zee-onderzoek, 7 december), Radio 1 (De oceanen veranderen, 10 december) en BNR (Vissen naar informatie op zee, 11 december). Meer op nico-expeditie.nl. Vlissingen wil het oordeel van de Raad van State over het Mid delburgse bestemmingsplan Es senvelt. Het college is in beroep gegaan tegen het plan voor een grote woonwijk op de grens van Middelburg en Oost-Souburg. Claudia Sondervan Vlissingen Wie was de kwade genius ach ter de fatale overval op een in woner van Rilland? De vier ver dachten spreken elkaar tegen. Theo Giele Middelburg - Officier van justitie Lennart de Nooijer: „ledereen die in Nederland iets voorstelt op het gebied van zee-onderzoek, gaat mee." fotonioz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79