Raad Sluis achter idee voor 'opclassif icatie' Vernieuwing Oranjebuurt in Axel vertraagd door drukte in de bouw Poster van Terneuzense expositie uit 1977 duikt op 7 Karei Appel, één van Nederlands grootste naoorlogse kunstschilders, is terug in Terneuzen. Met een poster. Richard de Jong staat hoog op lijst VVD in Sluis Reynaertvan alle kanten bekeken Wie weet nog dat Appel (1921-2006) in Ter- neuzen exposeerde? De Terneuzense kunstliefhebber Chris de Pooter in elk geval niet. „Ik zoek alle dagen op het internet naar interessante schilderijen", vertelde hij gisteren, „en toen kwam ik deze poster te gen op een Italiaanse veilingsite. Ik heb direct geboden en had hem!" Hondje 'Karei Appel, stadhuis Terneuzen, Holland' staat erop. Zo zijn er vele gemaakt voor Appel-tentoonstel lingen, weet Chris. „In Berlijn, Pa rijs, Kopenhagen en dus ook Ter neuzen. Heel bijzonder, vind ik." Appel exposeerde september 1977 in het stadhuis van Terneu zen. Een lid van de Terneuzense werkgroep 'Kunst en Informatie' was hem eerder tegen het lijf gelo pen bij een museum in Gelder land, meldde de PZC dat jaar. Een man vroeg hem op zijn hondje te letten. De Terneuzenaar deed dat, realiseerde zich dat hij met Appel van doen had en vroeg hem stout- Op een veilingsite kwam ik de poster tegen en heb gelijk geboden moedig voor een expositie in Ter neuzen. Veertig jaar later is de pos ter voor de tentoonstelling terug in het Terneuzense stadhuis, dankzij Chris de Pooter. „Die hoort daar", verklaarde hij zijn royale gebaar. Kliederpartijen Wethouder Frank Deij nam giste ren het affiche dankbaar in ont vangst. Hij had vooraf enkele oude krantenknipsels opgezocht. 'Klie derpartijen' stond daarin over Ap pels werken, maar ook dat hij 'boeit en bindt'. Chris die een ei gen kunsthandel heeft, artstore- artline, heeft de historie van de poster nog proberen te achterha len. Alle wegen, tot bij de drukker in Venlo, liepen tot nu toe dood. „Maar ik blijf speuren." OOSTBURG Makelaar Richard de Jong uit Nieuwvliet staat op een verkiesbare plaats voor de WD tijdens de komende raads verkiezingen in de gemeente Sluis. Hij bezet plaats vier, wat in de huidige situatie genoeg zou zijn voor een zetel. Aan de top van de WD-lijst staan verder bekende namen. Na huidig wethouder Jack Werk man, die eerder werd benoemd tot lijsttrekker, staan de zittende raadsleden Conny Almekinders (Cadzand), Philip Thomaes (Hoofdplaat) en Astrid van Kleef (Zuidzande) op de plekken twee, drie en vijf. De top acht wordt verder gevormd door Ra- oul du Fossé (Sluis), Thomas Castelijn (Breskens) en Nick de Wint (Nieuwvliet). Oud-burge meester Jacques Suurmond is lijstduwer. De VVD heeft nu drie zetels in de Sluise raad en le vert een wethouder. HULST Het Reynaertgenoot- schap geeft een gratis boekje op ansichtkaartformaat uit: 'Vos- sensprongen, speuren naar Rey- naert'. Daarmee kan een literaire speurtocht door het historische 'Reynaertland' worden gemaakt: Reynaert wordt vanuit werkelijk alle kanten bekeken en be schouwd. Aan bod komen allerlei thema's rond de vos: tekeningen, uitleg over de personages uit het verhaal, archiefvondsten en de vraag of Reynaert een echte schurk of 'slechts' een schelm was. Ook schrijvers die in 'Reintje' geïnteresseerd waren, zoals Streuvels, Elsschot en Boon, hebben een plaats in het boekje. Er staan ook recepten in, en het Reynaertgebak wordt beschre ven. Het boekje Vossensprongen is gratis te verkrijgen, meer in formatie per mail via info@rey- naertgenootschap.be SLUIS Een grote meerderheid van de Sluise gemeenteraad staat achter de zogenaamde 'opclassifïcatie' van het gemeentebestuur. Dat betekent in het geval van Sluis dat dat behan deld wordt alsof die gemeente meer dan 24.000 inwoners heeft, terwijl dat in de praktijk iets lager is. Raadsleden en wethouders krijgen daardoor meer betaald. Voornaamste reden voor het ver zoek, dat door de provincie moet worden goedgekeurd, is het feit dat een lager salaris het lastiger maakt om geschikte bestuurders te vin den. Sluis beargumenteert het plan verder door erop te wijzen dat het gemeentebestuur met een combi natie van grote uitdagingen te ma ken heeft, zoals het toerisme en de bevolkingskrimp. Zakkenvullerij De raad sprak eerder in commissie verband over het voorstel. SP'er Rudy Eversdijk noemde het voor nemen 'een vorm van zakkenvulle rij'. Hij kreeg vooralsnog geen steun. Francois Babijn (Lijst Ba- bijn), die een eerder gelijksoortig voorstel niet steunde, stemt er nu wel mee in. „De werkdruk is enorm, je stopt er me daar toch een hoop tijd in." De raad neemt vol gende week donderdag een besluit. De planning was eind dit jaar de eerste woningen in de wijk te slo pen en aansluitend met de nieuw bouw te beginnen. De huizen die weg moeten, zijn inmiddels alle maal leeg. Dat is het probleem dus niet, maar de bouw in heel Neder land is zo hard aangetrokken dat materialen, met name heipalen, niet op tijd beschikbaar zijn. Woongoed ziet daarom geen kans nog dit jaar met de sloopwerk zaamheden te beginnen. Beschermde vogels Nog iets anders speelt mee. Bij sloop is een flora- en faunaonder- zoek nodig naar beschermde plan ten, vogels en andere dieren. In de wijk zijn nestjes van beschermde vogelsoorten aangetroffen. Woon goed is met de provincie in gesprek over hoe het verlies van de nestjes kan worden gecompenseerd. Wanneer de werkzaamheden beginnen, kan Woongoed nog niet aangeven. De voorbereidingen gaan wel door. De leegstaande wo ningen zijn onderzocht op asbest houdende materialen. Een bouw vergunning is aangevraagd bij de gemeente Terneuzen. Aanne mersbedrijf Van der Poel is gecon tracteerd voor de uitvoering van de eerste twee fasen van de wijk vernieuwing; de bouw van levens- loopbestendige, energiezuinige huizen aan de Beatrix- en Wilhel- minastraat. Om dezelfde redenen als in Axel is vervangende nieuwbouw in de noordwesthoek van Breskens ver traagd. donderdag 14 december 2017 2V Chris en Nelleke de Pooter zien van alles in de poster van de expositie. Rechts wethouder Frank Deij. fotocamileschelstraete Karei Appel terug in stadhuis Harmen van der Werf -Chris de Pooter, kunsthandelaar De vernieuwing van de Oranje- buurt in Axel waar woningcor poratie Woongoed 52 verou derde huurwoningen wil ver vangen door 44 nieuwe huur huizen, loopt vertraging op door de drukte in de bouw. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78