MIJN HOBBY 6 I r 11 Adrie van Sluijs (83) uit Grijpskerke houdt van houtsnijden. Hij maakt vooral paeremessen maar een kaasplank, flessenopener, pijpekas of een wijnstop, daar draait hij zijn hand ook niet voor om. Toen ik 45 was. Ik kreeg een paeremes van mijn oom en ik vond het zo mooi dat ik besloot er ook zelf een te maken. Mijn kinderen moesten daar wel om lachen want ze dachten niet daar ik daar het geduld voor had. Het is een oud ambacht. Je begint met een blok hout en langzaam ontstaat er iets. Toen ik klein was maakte een man hier op het dorp ook paeremessen. Hij verkocht die op het strand aan de meneren. Want werkmensen, die kwamen daar toen niet. Dat verschilt. Soms maar een kwartiertje. Maar meestal 's morgens een paar uur en 's middags ook een paar uur. Niet veel. Het hout krijg ik meestal gratis. Een zwager werkte bij de plantsoenendienst en gaf mij wel eens een stammetje. Het lemmet bestel ik zelf. Dat kost bijna 30 euro per stuk. Nee. Nooit ook bij gezeten. Volgens mij was er vroeger op Oost-Souburg wel een club van paeremessenmakers. Ik lees er wel over en ik krijg één keer per jaar post van de Unesco. Ze vindt het prima. Vroeger mopperde ze wel eens omdat ik hier in de huiskamer werk en het hout op de grond terechtkomt. Maar ik ruim het altijd zelf op. Ik praat er met mensen over en soms komen er mensen die vragen of ik een paeremes voor hen kan maken. Op verzoek van de hoofdredacteur van Elsevier maakte ik er een die hij vervolgens ca deau gaf aan Jan-Peter Balkenende, die minister president. Ik kreeg daarna een brief van Balkenende waarin hij schrijft dat hij het een prachtig product vindt. Daar ben ik wel heel erg trots op. Ik heb veel mooie messen en ander houtsnij werk. Maar het oude paeremes van mijn vader, dat is misschien wel het mooiste. Het is ge maakt in 1863 en helemaal donker door het vele ge bruik. Mijn moeder gebruikte het ook om het vlees en het brood te snijden. Mijn vader kocht het tweede hands toen hij vijftien werd in Middelburg bij een kraam op de Markt. Als je vijftien was mocht je een mes dragen. Nee, nooit. Maar ze vragen wel hoeveel tijd het kost om een paeremes te maken. Ik houd dat nooit bij maar ik denk tussen de 45 en 50 uur. I Ja. Zolang ik goed ben, blijf ik met hout wer ken. Het is leuk om te doen, je blijft er mee bezig. donderdag 14 december 2017 Lovende brief van premier Emile Calon 1 Wanneer begon u met uw hobby 2 Wat is er zo leuk aan uw hobby? 3 Hoeveel tijd besteedt u eraan? 4 Hoeveel geld geeft u eraan uit? 5 Zit u bij een club? Hoe informeert u zich over uw hobby? 7 Wat vindt u partner ervan? 8 Met wie deelt u uw passie? 9 Wat is uw topstuk? Verklaren mensen u wel eens voor 1 Jgek? Bent u van plan uw verzameling nog uit te 1 breiden? Adrie van Sluijs maakt al meer dan veertig jaar als hobby paeremessen. „Ik maakte er drie voor een mevrouw uit Oostka- pelle om de taart aan te snijden bij de trouwerij van haar dochters." foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72