Eén brok Weihnachtsoratorium in Zierikzee m i1 3 Zo'n optreden heeft een bijzonder aura Veroordeling Checkpoint definitief 3 Johann Sebastian Bach schreef zijn Weinachtsoratorium (1734) in zes de len en nam het publiek verspreid over meerdere feestdagen mee in zijn muzikale kerstvertelling. Het meesterwerk is simpel weg te lang voor een nagenoeg integrale uit voering. En tóch gaat het vocaal ensemble Luscinia daar zaterdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee aan staan. Een redelijk uniek concert, durft dirigent Wim Boer te beweren. „Wat tegenwoordig vaak gebeurt, is dat het in blokken wordt uitgevoerd. De Cantates één tot en met vier bijvoorbeeld. Of vier tot en met zes. Maar zelden in z'n geheel. Het is gewoon te lang. Ik heb het zeifin ieder geval nog nooit in z'n geheel gedaan. Op een gegeven mo ment moet je gewoon écht stoppen. Als je alles achter elkaar zet, heb je ruim drie uur aan muziek. Dat op zich valt nog wel mee. De Matthauspassion is ook heel lang, onge veer zo'n zelfde tijd. Maar bij het Weihnachtsoratorium is er sprake van een openingskoor, vervolgens krijg je een recita tief en dan nog een recitatief, dan komt een aria, dan een koraal, dan weer eens recita tief, dan krijg je weer een aria en uiteinde lijk komt er een slotkoor. Vervolgens bouw je dat weer op in de volgende Cantate. Het is niet zoals de Matthaus- of Johannespassion één lang verhaal. Al vormt het weer wel een samenhangend geheel natuurlijk." Bach verdeelde het over zes feestdagen, te beginnen op eerste kerstdag en eindigend met Driekoningen. Boer heeft het muziek stuk opgesplitst in een matinee- en avond concert. „De Cantates één tot en met vier vertellen eigenlijk het kerstverhaal (Jezus' geboorte en de aanbidding door de herders) uit het evangelie van Lucas. Vijf en zes ver halen over de drie wijze koningen uit het oosten. Wij stoppen na twee. Dan is er een ruime pauze en kunnen de mensen even wat gaan eten." De koorvereniging heeft met diverse restaurants in Zierikzee een speciaal arrangement geregeld, laat voorzit ter André Flikweert weten. „Ik heb het ei genlijk bedoeld als een klein festival", ver volgt Boer. „De mensen zijn er zo even hele maal uit, in de wereld volgens Bach. Bij dit oratorium gaat het niet alleen om de licha melijke geboorte, maar ook om de filosofie dat Jezus in ieders hart wordt geboren." Het Weihnachtsoratorium klonk voor het eerst in Leipzig waar Bach virtuoze stads- Als je alles achter elkaar zet, heb je ruim drie uur aan muziek. Dat op zich valt nog wel mee trompettisten tot zijn beschikking had. Ook die weerklinken straks in het openingskoor in de Nieuwe Kerk. Luscinia wordt instru mentaal begeleid door barokorkest Florile- gium Musicum en de vocale solisten Mari anne Boer, Carina Vink, Gerben Houba en Martijn Sanders. r Saskia Martherus. foto lex de meester Bet Busink. foto ruben oreel Kerst is iets bijzonders, vindt koorlid Bet Busink van het 52 koppen tellende Koor A58, dat zich toelegt op lichte mu ziek. De Vlissingse zingt al achttien jaar bij het koor. „Met kerst zingen we aangepast repertoire. Mijn per soonlijke favoriet, maar helaas zin gen de mannen die, is O Holy Night. Eigenlijk heeft ieder kerstliedje wel iets. Sommige zijn heel teer, som mige heel vrolijk. Die combinatie maakt een kerstoptreden altijd heel speciaal. Een kerstoptreden heeft, hoe zal ik het zeggen, een bijzonder aura. Ook qua kleding. Normaal ge sproken treden we op in wit met grijs. Nu in zwart met konings blauw." Meteen na het zomerreces beginnen de repetities al. Sommige liederen krijgen een zelfgeschreven arrangement mee. A58 heeft net het eerste concert achter de rug op de kerstmarkt in Goes, de 17e volgt een concert in Ter Reede in Vlissin- gen en de uitsmijter is het eigen kerstconcert in Rilland: „Helemaal in sfeer, met een versierde zaal en zacht licht." In januari begint het nieuwe programma. „En daar zoe ken we nog nieuwe stemmen voor", geeft Busink nog even mee. Zowel Checkpoint-uitbater Med die Willemsen als het Openbaar Ministerie (OM) leggen zich neer bij de uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch van twee weken gele den. De twee lieten gisteren weten geen cassatie aan te tekenen tegen het arrest. Checkpoint was nu offi cieel een criminele organisatie die zich bezighield met de verkoop van drugs. Maar dat kon volgens het ge rechtshof ook niet anders bij een coffeeshop die in jaren tijd onder toeziend oog van de overheid zo groot was gegroeid. Het betaalde zelfs belasting en deed er alles aan om binnen de lijntjes te blijven. Daarom krijgt uitbater Willemsen ook geen straf. Advocaat André Beckers van Willemsen zei gisteren dat zijn cliënt zich neerlegt bij de veroorde ling, omdat hij geen zin meer heeft om weer verder te procederen. „Een nieuwe gang naar de Hoge Raad zou betekenen dat het proces nog langer duurt. Willemsen wil verder kunnen en heeft besloten niet in cassatie te gaan." 28 miljoen Wel ligt de weg nu open voor het OM om 28 miljoen euro te gaan te rugeisen van Willemsen. „Daar kunnen we nu eindelijk mee ver der", zei een woordvoerster van het OM. Het is het geld dat Willemsen volgens een schatting door justitie zou hebben verdiend met de cof feeshop. Beckers verwacht dat Willemsen dat bedrag niet hoeft terug te beta len. „Ik ben niet bang voor de vor dering. Zeker als je ziet hoe de rechtbanken oordeelden bij andere coffeeshops. Daaruit kun je conclu sies trekken, zeker met de overwe ging van het hof in Den Bosch in je achterhoofd." Strafrechtelijk is hiermee het proces ten einde. Dat duurde bijna tien jaar. Checkpoint sloot in 2008 de deuren na de laatste inval van politie en justitie. Daarna volgde een veroordeling in Middelburg. In hoger beroep ging justitie echter twee keer onderuit met niet-ont- vankelijkheid. De Hoge Raad wees die gedachtegang van de gerechts hoven echter twee keer van de hand. Bij het derde hoger beroep, vorige maand in Den Bosch kwam daardoor pas een veroordeling, naar nu blijkt definitief. donderdag 14 december 2017 -Wim Boer Het matineeconcert begint om 16.00 uur, de avonduitvoering om 20.00 uur. Kaar ten reserveren kan op lusciniaconsort.nl. Luscinia met dirigent Wim Boer (mid den vooraan) in de Willibrorduskerk tij dens een eerdere kerstuitvoering. FOTO PETER KOUIJZER Voormalig coffeeshop Check point in Terneuzen is definitief bestempeld als criminele orga nisatie, maar eigenaar Meddie Willemsen krijgt geen straf, omdat Checkpoint niet anders kon, aldus het oordeel van de rechtbank in Den Bosch Pieter van Klinken Den Bosch Checkpoint in Terneuzen. ARCHIEFFOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68